Lehet, hogy megint lesz saját űrhajósunk, legalábbis delegáltunk Orlandóba egy szimpatikus fiatal jelöltet a Sziget ideje alatt. Hajrá Norbi, ezeket is érdemes tudnod, mielőtt útra kelsz!
Az űrnek van szaga. Ha bennünket kérdeznétek, mi tuti azt válaszoltuk volna, hogy olyan szaga van, mint a semminek, nincs szaga, vagy ózonszaga van, az űrhajósok azonban váltig állítják, hogy nagyon is fémes, egyesek szerint sülthúsos szaga van.
Az űrhajósok nőnek az űrben. A fenn töltött idő alatt 4-5 centivel is magasabbá válhatnak, mint korábban – emiatt a testre szabott űrruhát eleve valamivel hosszabbra készítik, mint átlagos földi körülmények közt tennék. Mindig is utáltál a tornasor végén állni? Most már tudod, mi a teendő, irány az űr!
Az űrben megszűnik az ízlelés – sok űrhajós számolt be arról, hogy mindennek egyeníze van az űrben, mások csupa olyan dologra kívántak rá, ami a földön eszükbe se jutott volna. Állítólag extrém mennyiségű tabasco szósz fogy az űrhajókon, mert tényleg mindenhez tolják, hogy az eleve fura állagú, tubusos, szárított, lemezes ételeket tuningolni tudják, legalább egy kis csípősséggel.
Az űrhajósok speciális pelenkával indulnak az űrsétákra. A MAG-nak (nagy nedvszívóképességű ruhadarabnak) nevezett cucc 2 liternyi folyadékot képes biztonságosan elnyelni az űrruhában.
Nem mintha az űrvécék kevésbé lennének bizarrak: mint azt Chris Hadfield őrült menő sztárűrhajós épp tegnapi posztjában olvastuk a Facebookon, mielőtt nekiindulsz az utazásnak, beöntést kapsz, hogy egy darabig gondolni se kelljen az ürítésre. Ha pedig már az űrben vagy: a régebbi űrhajókon még társaid intim közelségében és a súlytalansággal küszködve intézhetted a dolgod, manapság már egy kis mellékhelyiség szippantja fel a melléktermékeket. Itt bizony előfordulnak balesetek, de a megállapodás szerint mindenki szépen feltakarít maga után.
És bármennyire is a legmenőbb dolog űrhajósnak lenni, vannak további árnyoldalai is: az űrben az ember vedleni kezd. Az űrhajósok lábára nem nehezedik a megszokott súly, így a korábbi bőrkeményedések elkezdenek lepotyogni, alattuk pedig friss, puha, érzékeny bőr nő. Na ezt az undi bőrhullató részt nem irigyeljük egyáltalán!
De térjünk a divatra: az űrruhák között nincs női és férfi. MÉG. Egyelőre csak a méreteik különböznek.
Viszont ezek olyan ruhák, amiben a reggeli készülődés a férfiaknak is legalább 45 perc. Annyi alsóruha, kiegészítő bigyó és összecsatolnivaló van rajtuk, hogy maga a felöltözés is egy csomó időt elvesz, de a nyomáskülönbség miatt további egy órát is el kell a szkafanderben tölteni, mielőtt nekiindul az ember az űrsétának.
És még egy a ruhákról: egy szkafander ára olyan 12 millió dollár (~3 milliárd forint) körül van.
Legvégül tudnotok kell, hogy az űrben nem lehet sírni. Pontosabban előjönnek az űrhajós könnyei, de aztán ott lebegnek a szeme előtt, és ahelyett hogy lecsordulnának az arcán, csak összegyűlnek egy lebegő könnygömbbé. Ahogy itt is.