Igen, első körben az lenne a legjobb, ha mindenkinek lenne normális munkája, aki dolgozni szeretne, de miért ne álmodhatnánk ennél még pár fokkal jobbat? 10 dolog, ami van ahol már működik a világon, van ami már Magyarországon is elindult, és bárcsak mindenkinek járna – csak úgy!
Miután nőként szülés után megküzdöttél a problémával, hogy visszamehess dolgozni, szembesülsz azzal, hogy az óvodai nyitás és zárás nincs igazán összhangban a te vagy a párod munkaidejével, arról nem is beszélve, hogy verekedni kell a helyekért. Multiknál gyakori -persze főleg külföldön-, hogy saját vállalati óvodát, játszószobát hoznak létre a munkahelyen: kényelmes mindenkinek reggel és délután, hogy nem kell még pluszban elközlekedni az esetleg másik kerületben lévő oviba, de ha csak időnként kellene behoznod a gyereket, akkor is rá tudod bízni valakire, ahelyett hogy alkalmi dadák után kajtatnál.
Szuper lenne elmenni edzeni munka előtt, vagy munka után, de néha nagyon nehéz rávenni magunkat… Mi lenne, ha csak átsétálnál az öltözőbe, és pár perc múlva már róhatnád a métereket a futópadon? Egyre több irodaház rejt magában munkahelyi edzőtermet – van ahol különböző gépek, van ahol céges aerobik, vagy kerti jógaóra várja munka után a lelkes dolgozókat. Imádnánk.
És ha már egészség: főleg ősszel és télen érdemes odafigyelni arra, hogy ne csak komfortkajákkal tömjük magunkat az egyre szürkülő délutánokon. Sok vállalatnál bevett szokás, hogy legalább heti egy alkalommal friss gyümölccsel látják el a munkatársakat. Még pár kiwi? Igen, kérek, köszönöm! És egy soha ki nem fogyó túrórudi-automatáért is hálásak lennénk!
Főleg kisebb és közepes méretű irodákban szokták megengedni, nálunk is egyre több helyen, hogy a dolgozók behozzák a kutyájukat. A kutyabarát irodákban egy kutatás szerint kevésbé stresszesek a munkatársak, és a gazdik is szívesebben túlóráznak, ha tudják, hogy a kutyájuk jó helyen van. Ez végül is win-win.
És az mekkora ötlet, hogy van valaki a munkahelyeden, aki elintézi azokat az ügyes-bajos dolgaidat, amit egyébként -amúgy tényleg, miért van ez?- csak munkaidőben lehetne? Például elviszi a leveleidet a postára, feladja a csekkedet, meghatalmazással pedig az okmányirodában is várakozik helyetted. Te csak dolgozz, amíg az ügyeid intéződnek.
Aztán az is nagyban javítaná az elköteleződésünket, ha a cégünk gyártotta/forgalmazta terméket barátságos áron fogyaszthatnánk, netán ajándékba kapnánk. A Ben&Jerry’s-nél ingyen jégkrém vagy fro-yo jár a munkavállalóknak, de hallottunk olyan hazai italforgalmazóról is, ahol este megnyílik a dolgozói bár és munka után még profi koktélok mellett lehet lazulni.
Közös érdek lenne, mégsem alap mindenhol: ha továbbképzésre van szükséged a szakmádban, és ezzel még hasznosabb lehetsz a céged számára, akkor támogassanak a tanulásban. Ideális esetben ez nem a munkaidőd előtti és utáni tanulást jelenti, hanem a munkaidőd terhére fejlődhetsz.
Azt is el tudnánk még képzelni, hogy a szieszta nem ördögtől való. Ha nem is a Google-irodák csendszobáit, meg pihenőfoteljeit követeljük magunknak, egy munkaközi, ebéd utáni 20 perces ejtőzést nagyon könnyen meg tudnánk szokni – főleg akkor, ha így is, úgy is benn kell maradnunk, időnként jóval a 8. óránk után is. Meg lehetne oldani, hogy valahogy mediterrán országgá változzunk?
Ahogy a kreatív munkahelyeken szinte kötelezőnek számító csocsó- és pingpongasztalt is el bírnánk képzelni még több helyen. Jó, egy fodrászatban nem feltétlen, de egy gyárban simán! Nyilván a szünetekre.
És tudjuk, hogy azt fogjátok mondani, hogy jódógukbannemtudnakmitkezdenimagukkal, de egy csomó helyen van rendszeresen stresszoldó masszázs, mi is szeretnénk kedd délután stresszoldani, már foglalnánk is az időpontot!
Mi ezeket álmodtuk meg, most ti jöttök! Ti minek örülnétek?