amitől jobb lesz a világ és/vagy könnyebb az élet. Szeretjük, ha az emberek összefognak, és külső segítség nélkül hoznak létre valami újat: mostanában egyre többen teszik. Alternatívák a szupermarketre, plázázásra, vonaton nyomorgásra, csereberére.
Oszkár telekocsi. Két egyetemista srác 2007-ben hobbiból, na meg szükségből megalapította az Oszkár telekocsi rendszert, ami azóta országos siker lett. Mondhatni az iWiW alapítói után Gyürüs Máté és Prácser Attila hazánk Mark Zuckerbergjei (?). Na jó, talán nem olyan gazdagok, de az biztos, hogy kezdeményezésük ma már közel 25 ezer embert „utaztat”, hoz össze nap mint nap, és segít abban, hogy a célját (olcsóbban) elérje. Bár vannak más telekocsi rendszerek, mi általában az Oszkárt használjuk, hiszen régisége miatt széles az utazóközönsége és nagyon jó az értékelő rendszere is, sőt, mobilappja is van. (Tudja valaki, miért Oszkár a neve?)
Szatyor bolt. Fenntarthatóság, környezettudatosság, közösség, „közvetlen a termelőtől”: ezek a hívószavai a Szatyor Egyesület által létrehozott Szatyor boltnak, amit nevezhetnénk egyfajta közösségi bevásárló programnak is, csak már a 21. század webes világában. Na ilyen az, amikor a termelőktől, kedves, Budapest közelében gazdálkodó bácsiktól és néniktől egy webes felületen rendelheted meg a jövő heti betevőt, főleg zöldségeket, tejtermékeket, házi készítésű dolgokat. Na persze ez nem olyan, mint becsöngetni Józsi bácsihoz a kertajtón egy kis paradicsomért és házi sajtért, de hát valljuk be, ebben a hajtásban ez nem sokaknak adatik meg napi szinten. Addig is marad a rendelés és a csütörtöki jó hangulatú átvevés.
Garázsvásárok. Itt nem egy konkrét kezdeményezésről, sokkal inkább egy trendről van szó. Az ötlet nem új, de itthon mostanában terjedtek el az úgynevezett garázsvásárok, lakásvásárok, amik tulajdonképpen közösségek által szervezett bolhapiacok. Az, hogy most egy barátnők között megrendezett ruhacseréről vagy egy nagyobb léptékű dologról van-e szó, tulajdonképpen mindegy, a lényeg, hogy mindenkinek vannak felesleges, megunt, eladni szándékozott vagy épp saját készítésű cuccai, amik ezeken a vásárokon/cseréken új gazdára találhatnak. És a végén mindenki jól jár. Ezen a Facebook oldalon megtalálhatod a következő nyilvános garázsvásárokat is, már amelyiknek a híre eljutott a szerkesztőkhöz, vagy posztolhatod az általad szervezett vásárt. Hasznos lehet!
Szárnyas Fejvadász. Ez egy álláskeresésre szakosodott oldal a Facebookon, álláskeresőknek és munkáltatóknak szól, és nem egy cég, hanem egy magánember üzemelteti. Csodálatos, hogy vannak olyan emberek, mint az alapító Szilágyi Diána, aki szabadidejében más embereknek segít állást keresni. Az egész úgy indult, hogy állástalan barátainak kezdte posztolni a Facebookon látott álláshirdetéseket, de június óta egy külön erre a célra létrehozott oldalon, a Szárnyas Fejvadászon teszi ezt, ahová bárki beküldhet állásajánlatot. Így a közösség gyakorlatilag egymásnak segít. Diána nem csak szerkeszti az oldalt, segít, CV-ket néz át, posztolja a legutóbbi sikeres álláskeresők-találók sztorijait, sőt, mára egy szakember is segíti a munkáját, mondanom sem kell, nem honoráriumért cserébe. Nem tudok ennél többet Diánáról, de őszintén remélem hogy neki is szuper munkája van, és emellett másra is jut ideje. Szintén hasznos gyűjtőoldal a témában az Állások a médiában Facebook közösség.
Közösségi kertek. A KÉK – Kortárs Építészeti Központ 2010. óta foglalkozik a világszerte sok évtizedes hagyományra visszatekintő community gardening, valamint az egyre népszerűbb urban gardening magyarországi meghonosításával. Az egész igazából idén tavasszal öltött testet, ekkor indult az első igazán nagy nyilvánosságot kapott Lecsós Kert projekt a Millenárisnál, ahová annyian jelentkeztek parcelláért, hogy sorsolni kellett. Eláruljuk: a tízdolog.hu-nak is van parcellája, idén sok finom paradicsommal és rukkolával büszkélkedhettünk, többek között. Aki vállalja a napi locsolásokat, a trágyabeforgatást és a közösségi kertészkedés gyümölcsöző fáradalmait, annak érdemes figyelnie a megürült parcellák kisorsolását tavasz felé.
Rukkola.hu. Az első magyar online közösségi könyvcserélde ahol rukkolásért happolhatsz, na jó: a feltöltött és felesleges könyvekért pontot kapsz amiket levásárolhatsz, de vannak Happontok is, ahol mindez élőben történik. Szerintem jobb, ha elolvassátok a honlapon: ők ügyesebben és persze bővebben elmagyarázzák 🙂
MÜSZI. Kultúrtér, kultúrközpont, újradefiniált művelődési ház, közösségi tér, közösségi iroda, inkubátorház… Egy szó mint száz, Budapest belvárosában a Corvin Áruház (nem bevásárlóközpont!) harmadik emeletén egy új kulturális bázis van alakulóban, melyet egy kreatív és független szerveződés tart életben. A sok program miatt érdemes böngészni a honlapot!
Dead Drop. 2010-ben egy berlini srác, bizonyos Aram Bartholl a falba préselt egy usb pen drive-ot, rajta egy leírást arról, mi is a dead drop. Ez tulajdonképp nem más, mint egy pofonegyszerű ötlet: egy offline fájlmegosztó rendszer, ahol a falakba préselt pendrive-okra bárki rátehet bármit, vagy letöltheti, ami rajta van. Hogy ki töltötte fel, mit, miért, miért éppen ide? Pont ez az izgalmas. És te mit töltesz tovább? Mára Budapesten is több helyen belefuthatsz pendrive-okba és ki tudja, milyen izgalmas dokumentumokba, ebben a cikkben többet is megtudhatsz.
Bár a kutyabarat.hu-t egy Kft. üzemelteti, sok kutyás ismerősünk szerint hiánypótló, hogy összegyűjti a kutyabaráthelyeket, éttermeket, szállodákat, és a közösség is szerkesztheti, beküldheti a helyeket és lehet térképen is keresni.
Critical Mass. Sinya és Kükü a két biciklis futár sok önkéntessel összefogva szervezte meg az első Critical Mass felvonulást, ami mára Európa legnagyobbja lett, na de ezt aztán gondolom senkinek nem kell magyarázni vagy bemutatni. És azt sem, hogy hatására évről évre több a bringás, hatékonyabb a Kerékpáros Klub, több a bringaút, van Bringás Reggeli és Bringázz a munkába mozgalom, egy szóval a biciklizés divatba jött, a levegő meg talán egy picivel tisztább lett, a lábunk meg izmosabb.