Vigyázat, olasz konyhát dicsérő percek következnek, a magyar vagy más konyhák megszállottai másik tízes listákat lájkoljanak gyorsan!
bruschetta
A kenyér tésztáját használva világbajnok előétel a bruschetta. Jó érett paradicsomokat apró kockákra aprítanak olasz barátaink, akik ezt (nagyon bölcsen) friss bazsalikom levelekkel és tört borssal olívaolajban összekeverik. Pirított kenyérre a kencével! Ennek persze rengetegféle változata van, de a paradicsomos a klasszik.
focaccia
A focaccia olyan lehet az olaszoknak, mint nekünk egy kis pogi vagy bármilyen péksüti, amit séta közben is lehet fogyasztani. Ezt viszik magukkal kirándulásra, ha megéheznek a város utcáin ezt veszik ablakból kiadós helyeken, de az aperitifek falatkái között is megjelenik a kenyérlángosra küllemre hasonlító, ám sokkal könnyebb, kelt tésztájú focaccia. Feltétnek mehet rá kb. minden, mint a pizzára, de simán olajjal leöntve, tengeri sóval meghintve egy két rozmaringlevéllel megspékelve is fogyasztják a gourmet istenei.
piadina
A piadina lapos kis levelesnek tűnő kerek tésztája a tortillára hasonlít. Ez a „bekapunk valamit” típusú olasz kaja roppanósra sül percek alatt, amit persze gondosan megraknak speckkel (érett füstölt sonka) és sajttal, vagy pici szardínia halacskákkal. Szabály persze itt sincs, annál olaszosabb, minél szabálytalanabb egy recept!
cannelloni
A matematikai pontossággal készülő cannelloni 8-10 cm hosszúságú, átlagosan 2 cm átmérőjű csőtészta, amit főleg fini paradicsomszószos darálthússal, de vega verzióban rikottával és parajjal jól megtömködnek szorgos olasz ujjacskák. Tepsibe betéve, sajtköpennyel lefedve, sütőben sütögetve készül a finomság.
tortellini
A Bolognaból származó töltött tészta bonbonok az általában pufi tortellinik, amit megtölthetünk bármivel: hússal, gombácskával, sajtocskával és miegymással. Sokszor öntenek rá a töltelékhez illő szószt is vagy egyszerűen olívában megforgatva, parmezánnal meghintve engedik át magukat a pasta élvezetének a kis olaszok.
gnocchi
Úristen a gnocchi! Már a gondolat is mennyei, hogy kicsi tésztagolyók gurulgassanak le a hasunkba! Négysajtos, tejszínes-spenótos, paradicsomszószos – általában ezeket olvashatjuk a magyar étlapokon, de az olaszok nem állnak meg itt. Erre a burgonyás lisztes gubacsra a kis taljánok minden rászórnak, ami a kezük ügyébe kerül, és mint tudjuk, az olasz konyha nem téved. Viva Italia!
panzerotti
A panzerotti szintén töltött olasz tésztacsoda, csak itt a változatosság kedvéért félhold alakú, egészen nagyméretű és forró olajban kisütött konyhai műremekről van szó. Roppan a latin ajkak között a mindenféle földi jóval megtömködött kajatáska!
orecchiette
Vicces nevéhez híven (orecchio=fül), ez a kaja vicces alakú. Tésztasalátákhoz hidegen, vagy szaftos ragukhoz melegen eszik. Itt különösen fontos az az alapvető szokás az olaszok tészta készítésénél, hogy nem főzik át úgy a tésztákat, mint mi, magyarok: kicsit lehet „rágósabb” a közepe, és nem olyan maszatos menzás a tésztája, mint nálunk.
grissini
A grissini szó hallatán száraz rudacskákat képzeljünk el, amit aperitif esetén szokás ropogtatni a koktélok mellé, vagy vacsorakor salátákhoz, kenyér helyett. Ez a rudacska magában nem túl fűszeres, nem is nagyon sós, mint az itthoni ropi, de belesütnek például kapribogyót, olívabogyót vagy magocskákat, amitől ízesebb lesz. A finom felvágottaikkal egyáltalán nem szégyellősen bánó olaszok megspékelik még azzal is, hogy a rudacskákra rátekerik a pármai sonkát, a finom szalámikat, így válik fejedelmi étel az egyszerű liszt-víz rúdból.
cantuccini
A cantuccini tulajdonképpen édes keksz, főleg pirított mandula kerül a kis belsejébe. Úgy készül, mint bármilyen süti: a hozzávalókat egy tálba teszik és összegyúrják. Meglepő. A desszert része szokott lenni, amihez finom mézes-édes desszertborokat sorakoztatnak fel az ivásra mindig készen álló olaszok.