Itt most nem elsősorban a számlán jelentkező takarékosságra gondolunk, hanem a vízkészlettel való környezettudatosabb bánásmódra. Kis dolgoknak tűnnek ezek, de ha mindannyian figyelünk rá, jelentős mennyiségeket spórolhatunk meg.
Ahelyett, hogy teleengednéd a kádat fürdéshez, zuhanyozz röviden. És ne énekelj végig 3 strófát a kedvenc nótádból. Sokan használnak kis homokórát, amivel lehet mérni az időt, ha esetleg hajlamos vagy elveszteni az időérzékedet a vízsugár alatt.
Ha már zuhanyzás: használj víztakarékos zuhanyrózsát.
Mosogatás közben inkább engedj vizet a mosogatóba, és abban mosd el a csetrest. Ha ragaszkodsz a folyóvíznél mosáshoz, akkor zárd el a csapot, miközben rámész a tárgyakra szivaccsal.
Csak teli dobbal indítsd be a mosógépet. Ha pedig újat veszel, figyelj arra, hogy víz- és energiatakarékosat válassz.
Fogmosás közben is zárd el a vizet. Hasznos lehet a klasszikus fogmosópohár is.
Ne folyóvíznél tisztítsd a zöldséget, hanem engedj egy tálba vizet, és abban mosd meg őket. Na és persze arra sem árt figyelni főzés közben, hogy mennyi edényt koszolsz össze.
Borotválkozásnál eressz egy kis vizet a mosdókagylóba, és abban lötyböld át a borotvát, ahelyett, hogy bő folyóvíz alatt tennéd.
Wc-tartályból is érdemes víztakarékosat választani. Hasznos a két gombbal működő wc is, ahol választhatsz a vízmennyiségek közt. Célszerű továbbá a cigicsikket és egyéb szemeteket nem a wc-n lehúzni, hanem a szemetesbe kidobni.
Az autómosásnál is érdemes figyelni mind a vízmennyiségre, mind a mosás gyakoriságára. A profi autómosóknál általában gazdaságosabban bánnak a vízzel, mintha te magad suvickolod le a járgányt. Mondjuk mi mind környezetvédelmi, mind vízhasználati szempontból leginkább a bicajozást javasolnánk.
Kerttel rendelkezőknek: ültess szárazságtűrő növényeket, amik nem igénylik a bőséges, napi öntözést. Egy hordóban gyűjtsd az esővizet, vagy válassz a vizet takarékosan csepegtető locsoló berendezéseket.
Kép innen