Közeleg a tél! Úgyhogy ideje felkészítened a szervezetedet, hogy állja a hideg és a szokásos téli influenzajárvány ostromát. Az immunrendszeredet a bolti vitaminkészítményeken túl is megedzheted.
Mozogj sokat friss levegőn, amíg csak nincs nagyon hideg. Tudjuk, tudjuk, nincs hideg, csak nem megfelelő öltözet… Mindenesetre ha nem szeretsz mínuszokban túrázni, akkor még most érdemes kihasználni a jó időt egy kis szabadtéri mozgásra.
Ha már mozgás: a rendszeres sportolás alapvető fontosságú az immunrendszer szinten tartásában. Űzz hetente többször állóképesség-növelő kardio sportokat!
Sport után pedig uzsgyi a szaunába! Ha rendszeresen szaunázol, az immunrendszered is ellenállóbb lesz, ráadásul így könnyen méregtelenítesz is, és a bőröd is szebb lesz. Viszont ha magas a vérnyomásod, szívproblémáid vagy visszereid vannak, akkor neked nem ajánlott.
Menj el pár alkalommal egy sóbarlangba! A sóterápia nem csak az immunrendszeredre van jótékony hatással, de a légzőszervi problémákat is megelőzheted vele. Ráadásul tök kényelmes, csak be kell ülni, és belélegezni a levegőt. Érdemes figyelni a kuponos akciókat, szoktak köztük lenni sóbarlang-bérletek is!
Egyél minél több zöldség-gyümölcsöt! Próbálj meg minél többet fogyasztani azokból, amiknek most van szezonjuk, és helyben termettek. Bár a napi 3×3 szabályt – azaz napi háromszor háromfélét – betartani elég nehéz (bevalljuk, nekünk a legtöbbször nem jön össze!!), igyekezz minél többet kipipálni belőle.
Fogyassz napi kétszer grapefruitmag-kivonatot egy pohár vízben feloldva! A grapefruit-csepp az elmúlt évek nagy sztárja (azaz aloe verája) volt, baktériumölő, immunerősítő hatása miatt ajánlják.
A homoktövis népszerűsége is utóbbi években vett lendületet, pedig egy hazánkban őshonos növényről van szó. Nem csak az immunrendszert erősíti, de számos egyéb betegség (gyomorfekély, májgyulladás, bőrsérülés stb.) esetén is hatásos. A bogyós részét lekvár, préselt lé, tinktúra, mézben eltett vagy szárított formában árulják, de a levelét is felhasználják teának.
Valaki automatikusan kiköpködi a magokat szőlőevés közben. Ez öreg hiba! A szőlőmag és annak hidegen sajtolt olaja ugyanis annyira egészségesek, hogy külön lehetne egy tízes listát írni a hatásaikról. Felnőtteknek napi egy evőkanállal érdemes fogyasztani belőle. (Nem, a vörösbor nem helyettesíti…)
Az echinacea-, azaz kasvirág-csepp is jó megelőzésre, de akkor is érdemes bevetnünk, ha már lenáthásodtunk. Ez is jó gyulladáscsökkentésre, bőrsérülésre.
Van egy jó tanács, amit akárhányszor hallunk, csak legyintünk rá, pedig! Ez a sok alvás – ha a szervezetednek mindennap megadod az esélyt, hogy normálisan kipihenje magát és regenerálódjon, akkor jobban fel tud készülni a betegségek elleni védekezésre is.