Mi lenne, ha elkezdenénk a kakaót mától következetesen Nesquiknek, a kávénkat pedig Illynek hívni? Pont ugyanaz történne velük, mint listánk többi tagjával – és innen ered a hülye cím is.
Töltőceruza helyett azt mondjuk: rotring. Pedig a Rotring valójában a híres német gyártó márkaneve, és a logóban is látható piros kör is erre, azaz a rot ringre utal.
Acetilszalicilsavas fájdalomcsillapító helyett azt mondjuk: aszpirin. Oké, nyilván tök bénán hangozna, de ahogy az algopyrin, úgy az aszpirin is be van égve a fejünkbe: ha fáj, kérünk egyet, és közben lehet, hogy nem is tudjuk, hogy ezek bejegyzett védjegyek.
Öntapadó ragasztószalag helyett azt mondjuk: cellux. Sőt Tixo, ha dunántúli vagy.
Golyóstoll helyett azt mondjuk: biro. Oké, mi nem mondjuk, de az amerikaiak nagy része bájrónak hívja a golyóstollat (vagy legalábbis eldobható, műanyag változatát). A feltalálóról, Bíró Lászlóról nevezték el így.
Átlátszó fólia helyett azt mondjuk: celofán. Pedig még a „cellophane” is bejegyzett márkanév sok országban. Meg vagytok lepve? Mi meg voltunk.
Hőtartó kulacs helyett azt mondjuk: termosz. A duplafalú, vákuumos elven működő termosz is márka volt valaha – bizonyos országokban máig csak a gyártó használhatja ebben a formában, de pl. az Egyesült Államokban 1963 óta általánosult fajtanévként használható.
Pezsgőtabletta helyett azt mondjuk: plussz. Valószínűleg azért, mert amikor megjelent és népszerű lett, nem nagyon volt százféle alternatíva, mindenesetre sokaknál beragadt. Ahogy a szlogen is.
Pezsgőfürdő helyett azt mondjuk: jacuzzi. Újabb meglepetés, az, amiről eddig azt hittük, hogy szinonimája a pezsgőfürdőnek, az valójában egy olasz-amerikai cég, melynek alapítói a Jacuzzi testvérek voltak. Ők: Francesco, Rachele, Valeriano, Galindo, Candido, Giocondo és Giuseppe Jacuzzi!
Kisautó helyett azt mondjuk: matchbox. „Én is akarok játszani a mecsikkel!!!!” – üvöltöttük kiskorunkban, és az már összeállt régebben is, hogy a matchbox=gyufaskatulya, azért olyan picik az autók, de tessék, egy újabb márkanév!
És az már szinte meg sem lep, hogy asztalitenisz helyett azt mondjuk: pingpong. Igen, még ez is. Az eredetileg dél-afrikai sportot könyvekből épített „hálóval”, könyv-ütőkkel és golflabdával játszották, de az 1900-as évek elejére a játék szépen kiforrotta magát. Az asztalitenisz név mellett két név terjedt el: a wiff-waff (huh) és a ping-pong, ez utóbbit a játék gyártója be is jegyeztette.
Tudtok még hasonlókat?