Szerencsére egyre több Budapesten a jó borbár, ahol minőségi borokat kóstolhatunk, és ahol a személyzet is tudja, mit tölt a poharunkba. Vagy épp mi illik egy munka utáni nyári délutánhoz. Kóstolásra fel!
Divat? Hóbort? Nem kell borsznobnak lenni, ahhoz, jó bort igyál és tanulj az ízekről. Felütésnek nagyon ajánluk a következő szösszenetet: Mi a sommelier?
A klasszikus: DiVino Gozsdu és Bazilika. A DiVino mondhatni a pesti borbárok őse, a Bazilikánál lévő első bár 3 éve nyitott, ezt követte egy éve a DiVino Gozsdu hatalmas terasszal (de nyitottak Debrecenben, jön a győri kirendeltség és a fesztiválokat is folyton járják). A borválaszték és a stílus markáns és felismerhető, a koncepció alapja, hogy csak fiatal magyar borászok, a Junibor Egyesület tagjainak borai kaphatóak. Király utca 13. és Szent István tér 3.
Az újonc: DOC Vino Bar. Egy igazi magyar borbár után jöjjön egy igazi olasz. Az Arany János utcai DOC alig egy hete nyitott, a hely a Pomo d’ Oro étteremhez tarozik. Azt mesélik, igazi csapatmunka volt a borlap kialakítása, ami igyekszik illően bemutatni Olaszország borkínálatát. Izgalmas lesz. Arany János u. 12.
Az otthonos: Dobló (azóta megszűnt). A Doblóban akkor igazán jó, amikor belépéskor maga a házigazda (Popovics Dávid) köszönt és kérdezi meg, milyen borra vágysz éppen. Ez a fajta klasszikus házigazda szerep sajnos már nem sok helyen működik, nyilván rengeteg energia és odafigyelés áll mögötte, de úgy tűnik, itt ez senkinek nem esik nehezére. Könnyen belefuthatsz élőzenébe is, és érdemes odafigyelni a felújított bútorokból és újragondolt lámpákból álló enteriőrre. 1072 Budapest, Dob utca 20.
A laza: Kadarka. A Király utcai bár lazaságáról és klubkoncertjeiről híres, ez nem egy feszengős hely. Már csak azért sem, mert hatalmas ablakos kialakítás miatt ki- és belátni: ez valószínűleg sokakat csábított már a pulthoz. Nyáron pár széket és asztalt is kitesznek a hely elé, ilyenkor mindig tele van a sarok. Minden hónapban érkeznek új tételek, az itallap kizárólag magyar családi pincészetekből származó borokból áll. Király utca 42.
A trendi: Innio (azóta megszűnt, az Október 6. utcában volt). Igazi trendi belvárosi borbár egy lépésre a Bazilikától, ahol minden tökéletesen megkomponált és az árakat inkább a külföldiek pénztárcájára szabták. A szlogen: Innio, ennio, élnio.
A kertes: Bordó (azóta megszűnt). A Bordó Bisztró is újoncnak számít a borbárok között, étlapjuk a Jelenből vagy a Mostból lehet ismerős: ez nem csak bár, hanem étterem is. De az igazán nagy dobásuk mégiscsak hatalmas belső tér mellé a Nagymező utcai foghíj-telken kialakított kert, ami az egyik kedvencünk idén nyáron. Nagymező utca 3-ban volt.
A budai: Palack. Budán is lehetne több borbár, de a Palack erősen nyitja a sort: kilátással a Szabadság hídra és a Dunára a város egyik legszebb díszletével rendelkezik, a fiatal csapat pedig valóban hozzáértő kiszolgálással kápráztat el. Gellért tér 3.
A nemzetközi: Drop Shop. Minimalista borbár és vinotéka a Jászinál, az elsők között nyitott Budapesten. A magyar borok mellett figyelemreméltó a nemzetközi borválaszték is és a pezsgőkre is nagy hangsúlyt fektetnek. Balassi Bálint utca 27.
A legaranyosabb: Csendes társ. A Károlyi kert egyik sarkában nyáron árnyas teraszon lehet borozgatni és azt érezni, hogy a város egy eldugott zugában vagyunk, mégsem távol mindentől. A borválaszték hatalmas, a hangulat délután gyerekzsivajos, este romantikus. Magyar utca 18.
Az éttermes: Borbíróság. Nem csak bár, hanem étterem is. A Borbíróság rögtön a Központi Vásárcsarnok mellett, a Szabadság híd lábánál található, a borválaszték hatalmas, az étlap rövid és kifinomult, a konyha friss és korszerű. Csarnok tér 5.