…persze csak az után, hogy kitomboltad, kikáromkodtad és kisikítottad magad. Egy lopott iPhone nem a világ, de mondjuk pár szar órát/napot hozzáadhat az életedhez, plusz egy jó okot, hogy elkezdj spórolni. Mondjuk ettől a perctől.
Még mielőtt ellopják: mindenképp adj meg egy egyedi kódot, amivel csak te nyithatod ki a telefont. Nyilván kényelmetlen minden használatkor beütni újra meg újra, de a századik alkalommal már oda se kell nézned. Így viszont a jeges veríték nem azért csorog majd a hátadon, mert elképzeled, hogy valaki már épp az emailjeid és fotóid közt turkál.
Töltsd le és állítsd be a Find My iPhone appot a telefonodon, többek között azért, hogy bármikor meg tudd nézni a telefonod lokációját. Jogos a kérdés, hogy ha ellopják a telefonodat és állsz hülyén az utcán lemerevedve, akkor nyilván nem lesz kéznél épp egy wifis laptop, amivel meg tudod nézni merre van…Szóval enyhén szólva megszívtad.
FUSS FOREST, FUSS! Amilyen gyorsan csak tudsz irány a legközelebbi ismerős, számítógép, iroda, internet kávézó! Változtasd meg az ÖSSZES jelszavadat azonnal, mert a képernyőzárat valószínűleg egy geek programozó tanonc is ki tudja nyitni. Jó hír, hogy a Facebook felkínálja az opciót, szeretnél-e kijelentkezni minden eszközön. Szeretnél.
Írd fel az új jelszavadat valahová, mert a nagy pánikban majdnem biztos, hogy elfelejted. True story.
Szerencsére a Find My iPhone nem csak arra jó, hogy nyálcsorgatva megnézhesd, merre kószál az a szemét tolvaj a telefonoddal (meg hát úgyis kikapcsolja…), hanem arra is, hogy „elveszett módba” rakd a készüléket. Ilyenkor egy általad megadott üzenet jelenik meg a telefonon, mondjuk egy telefonszám, ahol elérnek. Ez akkor hasznos, ha csak elvesztetted és még bízol a becsületes megtalálóban. (például pénzt is felajánlhatsz). Ez az üzenet persze csak bekapcsolt állapotban jelenik meg, ha az iPhone csatlakozik az internethez. Egyébként van még egy szuper opció, ha csak a lakáson belül vesztetted el: a „hang lejátszásával” némított telefon is jelezni kezd!
Van még egy opció itt, mégpedig a telefon teljes törlése. Ha nem bízol a szerencsében/rendőrségben/gondviselésben, ellenben jó sok értékes adat van a telefonon, érdemes teljesen kitörölni. Ilyenkor amint a készülék csatlakozik a nethez, minden adat letörlődik róla, viszont tény, hogy a jeladás is megszűnik. Viszont: írhatsz a tolvajnak kedves üzenetet, amit tuti nem fog elfelejteni, és közbe végre röhöghetsz egyet.
A fentiek mind nagyon szépen hangzanak, de sajnos mire idáig elérsz, valószínűleg már ízekre szedték a telefont, ötször kikódolták és eladták a piacon.
Ha sok időd és türelmed van, érdemes feljelentést tenni, amihez kellenek az iPhone adatai, papírjai, valamint – ha az eset pl. boltban történt – a biztonsági kamera ide vágó felvételei. Nem, nem fog 100 járőr ráállni a telefonod keresésére, de ha elkapnak egy orgazdát előfordulhat, hogy a lefoglalt lopott telefonok között a tiéd is ott van és visszakapod. Megtörtént!
Nyomozhatsz te is saját szakállra. Ha például mindent úgy hagysz, ahogy van, csak a legfontosabb jelszavakat változtatod, akkor pl. az automatikus Dropbox fotó feltöltésekből esetleg Colombóként kikövetkeztethetsz valamit. Játéknak jó.
Fontos: tiltsd le a telefont a szolgáltatódnál is! Persze most idelinkelhetnénk az információs telefonszámokat, de 1) ugye épp nincs nálad telefon muhaha, 2) valószínűleg nem hordod magadnál a 9 jegyű vagy akármennyi jegyű ügyfélkódodat, maximum a telefonba van beírva. Zsákutca. Sokkal okosabb bemenni a legközelebbi ügyfélszolgálatra, ahol ingyen adnak is egy új kártyát a számoddal.