Imádunk kirándulni, és túráink célja -a hosszú órákon át tartó, jóleső baktatáson túl persze- általában valami olyan emelkedő, ahonnan jól be lehet látni valamit. Van is 10 kedvencünk, mind itthon, mind elérhető: másszátok meg őket!
Kékestető tévétorony: nem is pusztán a kilátás, maga a tudat teszi különlegessé: Magyarország legeslegtetején vagyunk, hiszen az ország legmagasabb pontját jelző csúcskő fölé magasodik még 180 méterrel a kilátó karcsú épülete. Persze az elénk táruló körpanorámára sem szabad panaszkodni, hiszen a környező településeken kívül szép időben akár a Tátra vonulatait is kivehetjük a távolban. Ilyen élmény, de nézzétek meg inkább a valóságban!
Balatonboglári Gömbkilátó: az Atomium külföldi unokaöccse Balatonbogláron terpeszkedik egy fekete fenyőkkel beültetett domb tetején. Nem mai darab, az 1958-as brüsszeli világkiállításra készült és ottani szereplése után került haza a déli partra, majd évtizedes szolgálat után először a nyolcvanas években, majd 2012 nyarán újították fel. Már messziről kiszúrható formája miatt, és a csodaszép balatoni kilátásnak is köszönhetően évente tízezrek keresik fel. Persze főleg nyáron, ha viszont mostanában mész, valószínűleg kényelmesen, zavaró emberek nélkül lőheted a képeket az Instagramra. Elég durván néz ki kivilágítva is.
Erzsébet kilátó: Budapestieknek kötelező időnként, mindenki másnak pedig erősen ajánlott. A főváros legmagasabb pontján még akkor is sokszor csodaszépen süt a nap, amikor már minden mást elborított a köd, az Erzsébet-kilátóból pedig olyan panoráma nyílik a városra, amit órákig el tudunk böngészgetni. Ha lusta vagy nekiindulni, itt megnézheted a brutál 70 gigapixel felbontású Budapest-képet, amit innen készítettek – de inkább arra buzdítunk, nézd meg magad, irány a János-hegy!
Fonyód Sipos-hegyi kilátó: a Balaton déli partjában azt szeretjük talán a legjobban, hogy jól látszik onnan az északi. Meg persze a szabadstrandos piknikezéseket. A fonyódi Sipos-hegyi vagy Postás kilátóról szépen látszanak a Tanú-hegyek, és ha már ott vagy, nézd meg a Várhegyi kilátót is! A lenti képre rá sem fért, de innen látható teljes szélességében (hosszában?) Keszthelytől Keneséig a kedvenc tavunk.
Nagymarosi Julianus kilátó: akik hozzánk hasonlóan múlhatatlan szerelmet éreznek a Dunakanyar iránt is, azok nem fogják bánni, hogy rögtön két klassz bámészkodóhelyet is ajánlunk a környékről. Első kedvencünk a nagymarosi Julianus kilátó, ahonnan végestelen végig tudnánk álmélkodni a visegrádi váron, a Szentendrei-szigeten és persze a Dunán.
Prédikálószék: a Dunakanyar-rajongók szent helye, ahol talán még a legzordabb figurák is elkezdenek a természet erejéről és energiáiról merengeni. Vagy csak ülnek csendben egy csúcssörrel, ami szintén nem megvetendő. A kilátópontig Dömösről egy kellemes, bő 4 kilométeres túrával lehet eljutni, az utat pedig az izgi formájú és nevű Vadálló-kövek szegélyezik. Ugye milyen szép?
Soproni Károly kilátó: a soproniak közkedvelt sétacélját azért is tettük ide, mert építtetőjéről minden hobbikiránduló példát vehet, bár utánozni nem biztos, hogy tudnánk. A lelkes turista Romwalter Károly ugyanis saját költségére építtette 1869-ben az akkor még fából felhúzott kilátót. Na, melyikünk áll készen hasonló tettre? Külön vicces, hogy 1930-ban egy újabb Károly, a Városszépítő Egyesület elnöke hozta össze a pénzt a kilátó felújítására, pontosabban kőből újjáépítésére. A 23 magas épület tetejéről látszik Sopron, a Fertő tó, de jó időben még az ausztriai Rax és a Schneeberg is.
Csergezán Pál kilátó: a Burj Al Dubai toronyra emlékeztető kilátó Nagykovácsi vagy Telki felől kétórás sétával érhető el, és mesés körpanorámával hálálja meg fáradozásainkat. Nemcsak Budapestet és környékét, de szép időben az esztergomi bazilikát és a Mátrát is kivehetjük a távolban.
Pécsi Kis-Tubes kilátó: bár a pécsiek között biztos megoszlanak arról a vélemények, honnan lehet a legjobban nézni a környéken szerteszét, mi az 1959-ben épült Kis-Tubes kilátóra szavazunk. Saját rajongói oldala is van szép képekkel, és ha ki akarjátok maxolni a Pécs-élményt, akkor útba ejtitek – akár a tévétorony és a Nagy-Tubes között.
Ha nem is eszeveszett magassága miatt, de ajánljuk figyelmetekbe a Fertő-tavi madárles kilátókat is. Érdemes távcsövet és madárhatározót vagy egy nagyon hozzáértő barátot is vinni és hajnalban érkezni, de akár egy jó bringatúra pihenőpontjaként is beiktathatjátok, innen végre belátható a tó is, ami amúgy a környékről nem mondható el.