A szabadúszás valószínűleg sokak számára vágyott állapot: akkor kelsz fel, amikor akarsz, akkor dolgozol és annyit amennyit akarsz és a többi. Ezek egy része még igaz is, de mi most összegyűjtöttünk 10 dolgot, amit feltétlenül érdemes mérlegelni, mielőtt beadod a felmondásodat a biztos munkahelyeden.
Azt vállalsz el, amit szeretnél – legalábbis álmodban. A valóságban, ha nem vagy NAGYON menő és NAGYON befutott (vagy amúgy is NAGYON gazdag) sajnos pont az ellenkezője lép érvénybe: szabadúszóként a vélt és valós bevételek és megrendelések között lavírozva általában logikusabb döntésnek tűnik mindent bevállalni. És ez néha nagyon, nagyon sok munkát jelent.
Nincs szerződés, nincs felmondási idő. Persze megbízási szerződésed van az egyes munkákhoz, de határozatlan idejű munkáltatói szerződést (általában) senki nem köt veled. Ergo, ha akarják, holnap akár mással is elkezdhetnek dolgozni.
Bármikor szabadságra mehetsz. Ja, nem, mert nincs kinek átadnod a munkákat, levelezéseket, folyamatban lévő projekteket. Ha szabadúszó vagy, felejtsd el a pár napos internet-nélküliséget és készülj fel arra, hogy a nyaralás előkészítése több héttel az indulás előtt kezdődik.
Hol fogsz dolgozni? Bárhol? Ez a kérdés annyira mellékesnek tűnik, hogy az ember el is üti azzal, hogy majd az íróasztalnál, a konyhában, a kávézóban, a közösségi irodában. Ez mind szép, de a coworking helyek szabadúszóként jó sokba tudnak kerülni, a konyhaszék totál kényelmetlen pár óra után, a kávézó hangos, az íróasztaltól meg úgy kelsz fel este 7-kor, hogy még pizsamában vagy és a tükörképeden kívül emberi lényt nem láttál egész nap.
Szociális vagy? Szeretsz csevegni, munka közben átbeszélni az aktuális közéleti eseményeket, divatot, akármit, együtt röhögni a legújabb kiskutyás YouTube videón? Akkor felejtsd el a szabadúszást. Ez az életforma magányos farkasoknak való. Ha okés az egyedül ebédelés meg az, hogy kávézás közben marad a Facebook chat, akkor hajrá!
Munkamániás vagy? Nem? TÉNYLEG nem? Csak azért kérdezzük, mert ha igen, szabadúszóként ez hatványozódik. Hidd el, a saját főnöködként sokszor százszor szigorúbb elvárásokat támasztasz majd magadnak, mint a gyűlölt ex-főnököd (a túlórákat viszont „kifizetheted” magadnak a kedvenc csokis sütiddel vagy boroddal, ami meg nem rossz üzlet).
Képes vagy számolni, elszámolni, számlát írni, bevételeket vezetni, könyvelőnél izzadni, teljesítési igazolásokat írni és ami a legdurvább: sorbanállni a POSTÁN? Biztos, hogy minden napra jut egy fél óra intézkedni való.
Van félretett pénzed? Csak azért, mert a legtöbb munkáltatónál a szabadúszó a tápláléklánc végén van. Könnyen találkozhatsz 60 sőt 90 napos fizetési határidőkkel, ami végső soron nem baj, ha addig van miből élned. Szóval: 1-2 hónapnyi tartalék mindenképp kell, mielőtt belevágsz.
Fontos, van-e benned egy kis erőszakosság, proaktivitás, jó értelemben vett nyomulás. A szabadúszás mindig kicsit lutri, simán lehet, hogy holnap elvesztesz egy megbízást, így mindig képviselned kell a saját erősségeidet és figyelni a lehetőségeket.
Szereted a biztonságot? Ha a munka kiszámítható, a fizetés időben érkezik, az óra minden reggel ugyanakkor csörög? Ha bármelyikre igen a válasz, akkor érdemes mérlegelni. Viszont ha bejön a szabadság némi kiszámíthatatlansággal fűszerezve, akkor hajrá, érdemes belevágni!