Ha pár nap után cukortúladagolásod van, egy vadidegen is simán szóba elegyedik veled és megkérdezi honnan jöttél és szobrot emelnél a GPS kitalálójának, akkor Isten hozott az USA-ban!
A parkok, műemlékek környéke, a múzeumok (iskolaidőben is) tele vannak cuki kisiskolásokkal, akik épp valami tesztet szorongatnak a kezükben, egymást megelőzve számolgatják a mamutfenyőket az erdőben vagy egy Van Gogh kép előtt a földön ülve liliomokat rajzolgatnak (true story). Ezt nevezzük mi interaktív oktatásnak!
Három kimondott magyar mondat után biztos, hogy valaki odafordul hozzád és kedvesen megkérdezi, francia vagy orosz vagy-e? Amikor elmondod, hogy magyar, felmerül, hogy
a) ott milyen nyelven beszélnek? Németül?
b) bólintanak, de mikor tovább beszélgettek kiderül, fingjuk sincs hol van Magyarország.
c) jön a szakállas vicc, hogy „Ahh Hungary, I am hungry!”
Egy biztos. (Aktuális) politikai utalásokat nem fognak puffogtatni, semmit nem tudnak rólunk.
A gyógyszertárak akkorák, mint egy szupermarket és gyógyszer mellett számtalan más dolgot is lehet kapni bennük az üdítőtől kezdve a sós mogyoróig. A vény nélkül kapható gyógyszerek (például folyékony literes fájdalomcsillapító) szintén polcokon sorakoznak, az egyik sarokban pedig ki lehet váltani a receptre kapott gyógyszereket.
Bagatellnek hangzik, de: amerikai zászló, mindenhol. A legtöbb amerikai nagyon büszke az országára, a kertvárosi házak legtöbbjére ki van függesztve, de a helyi szimbólumokat is imádják. Iskolai emblémával ellátott pólók, drukker sálak, a helyi focicsapat hátizsákja vagy baseball sapkája… Az, hogy egy egyetemnek saját merchandise shopja van, itt egyáltalán nem különlegesség.
GPS nélkül nincs élet: nem az van, hogy így könnyebb autóval tájékozódni, hanem az, hogy másképp lehetetlen. Egy 7 sávos autópályán száguldva GPS nélkül soha nem tudnád, hogy az a sáv, ahol vagy, jó lesz-e lekanyarodásra. Egy ilyen bonyolult úthálózatnál igenis van értelme annak, ha 4 mérfölddel előbb már tudod, hogy egyszer majd jobbra kell kanyarodnod. Simán kell idő arra, hogy megfelelő helyre keveredj.
A forgalmas utakon több helyen van ún. „car pool lane”, amit azok az autók használhatnak, amiben minimum ketten ülnek. Így ők a dugóban is gyorsabban haladhatnak. Az ötlet már csak azért is jó (és talán ösztönző hatású), mert az amerikai autópályákon körülnézve majdnem mindegyik autóban csak a vezető ül.
A tankolásnál a legtöbb benzinkúton előre kell fizetni. Ha a végösszeg mégis kevesebb lesz, visszaadják a különbözetet. Ez elég praktikus, hiszen nem futhatsz ki a keretből. Plusz érdekesség, hogy a benzin ára akár tankolás közben is ingadozhat (persze ezek nagyon pici változások) az aktuális tőzsde árfolyam alapján. Magic.
Minden kis zacskóban, a kis zacskók nagyobb zacskókban és azok egy másik zacskóban, vagyis: maxi pack és csomagolás őrület. Persze mi is láttunk már életünkben kis zacskós ketchupot meg cukrot, de hihetetlen, hogy MINDENT külön becsomagolnak. Egy reggelinél felejtsd el, hogy tubusból nyomsz mézet, kanállal mersz törtmogyorót vagy müzlit a tejedbe! (Így termelsz egyedül egy étkezés alatt annyi szemetet, mint egy kisgyermekes család egy nap alatt.) A boltokban is imádják a maxi csomagokat, sok kis csokit egy nagy zacskóba csomagolni és a többi.
Űrkaja. Egy doboz por, amit ha felöntesz vízzel, tejbepapi lesz belőle. Egy zacskó, aminek tartalma vízzel összekeverve csokis kókusztej lesz. Egy automata, ami amerikai palacsintát nyomtat. És a rántotta, ami igazi tojást biztosan csak nyomokban látott. Vajon van olyan por, amiből rántott csirke lesz? Helló Amerika!
Minden nagyon cukros! Minden! Egy McDonalds-os almáspite tapasztalatunk szerint hatszor édesebb, a gabonapelyheket és mogyorókat cukormáz vonja be (alig találni olyat, amit nem), és az is tény, hogy például a KitKat amerikai változatában többször annyi cukor van, mint Európában.
Olvasnál még amerikai tapasztalatainkról? Akkor olvasd el, mitől kaptunk még sokkot és még több sokkot!