Itt az influenzaszezon, mindenki szipog és köhög és tüsszög a villamoson meg az irodában. Ha Te még nem, akkor ideje elkezdeni az immunerősítést, hátha megúszod az idei lerobbanást. A szerző ezt nem tette meg, így épp lázas.
Egyre több tanulmány támasztja alá, hogy a D-vitamin hiánya fogékonnyá teszi a szervezetet a megfázásra és a túl alacsony D-vitaminszint gyengíti az ellenálló képességet. Ez különösen igaz a téli időszakra, amikor jóval kevesebb a napsütés és a D-vitamint külön kell(ene) pótolni. Sokak szerint a D-vitamin a C-vitamin mellett a legfontosabb immunerősítő, úgyhogy ha eddig nem volt a házipatika része, érdemes beszerezni.
C-vitamin vagy aszkorbinsav. Szent Györgyi Albert, a C-vitamin feltalálója napi 1000 mg-ot szedett idősebb korában (93 évesen hunyt el) és betegség idején az adagot 8-9000 milligrammra növelte. A molekuláris biológiával foglalkozó, szintén Nobel-díjas Linus Pauling kémikusról pedig ismert, hogy napi 10 000 -18 000 milligrammot szedett élete során a vitaminból. A tudós 91 évesen hunyt el. Kutatások szerint hosszabb távon napi 500 milligramm C-vitamin bevitele nem probléma, sőt időnként, ha szükséges az 1000-2000 milligramm is hasznos lehet, de azt érdemes tudni, hogy a C-vitamin vízben oldódó vitamin így a szervezet csak kis ideig tudja tárolni.
Grapefrutmagolaj/kivonat. Ez a csodaszer gyógyszertárban és drogériákban is vásárolható, és bár az íze nem túl jó, immunrendszer-erősítő hatását már többször igazolták. Antioxidáns, regenerálja a sejteket, gomba- és vírusölő, erősíti az immunrendszert, hatásos fül-, orr- és torokfertőzésekre. Tipp: ha érzed, hogy bújkál benned valami, érdemes reggel-este 20-20 cseppet meginni teával. És bármilyen furán hangzik, torokfájásra úgy használ a legjobban, ha egyenesen a torkodba csöppented.
Béres Csepp. Az ezredfordulón gyógyszernek minősítették és bár összetétele nem változott, a hatása ma is ugyanolyan meggyőző, mint nagyanyáink korában. Bennünk kifejezetten nosztalgiát ébreszt az íze. Többek között vasat, magnéziumot és cinket is tartalmaz.
Gyömbér. A természetgyógyászatban a gyömbért a megfázásos betegségek kezelésére, valamint az immunrendszer erősítésére használják. Tudományosan nem bizonyították, de úgy vélik, hogy a gyömbérben lévő csípős anyag belülről felmelegíti a testet és elősegíti a vérkeringést, ennek köszönhetően a kórokozók nehezebben képesek megtelepedni a nyálkahártyán. Emellett a gyömbérnek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása is van.
Homoktövis. Termését tibeti gyógyítók már több mint ezer éve alkalmazzák. A népgyógyászati tapasztalat és a publikációk alapján ismert gyógyhatásai: az immunrendszer védelme és erősítése, emellett fokozza az anyagcserét, így segít az optimális testsúly megtartásában, de kedvezõen hat a gyomorés nyombélfekélyekre is, védi a májat. 100 g friss homoktövis kb. 450 mg C-vitamint tartalmaz, mintegy tízszeresét a narancsénak.
Kasvirág. Egyrészt immunerősítő, másrészt gyulladáscsökkentő hatással bír. Hajtásából teát állítanak elő, melyet meghűléses, felső légúti panaszok kezelésére ajánlanak. A legelterjedtebb felhasználási formája az Echinacea csepp, amit biztosan ti is ismertek. Télen ont a légúti megbetegedések megelőzésére ajánlják a napi 3×20 cseppet.
Fokhagyma. A fokhagyma az egyik legismertebb csodaszer, nem csak az immunrendszer erősítése szempontjából hasznos, hanem vírus-, gomba- és baktériumölő hatása is kiemelkedő. Rendszeres fogyasztása jó hatással van a szívre és az érrendszerre, és akár a daganatos betegségek kialakulása ellen is hatásos lehet. Megelőzésre a bombabiztos (és büdös) recept: mézben elkeverni 2 gerezd összenyomott fokhagymát és friss citromlével meginni. Borzasztó, de állítólag hat.
Méhpempő vagy propolisz. Szuper immunerősítő, antibiotikus és antiviriális hatása miatt az influenzaszezonban különösen hasznos. Megelőzésre ajánlott a hétnapos kúra: napi 2-4 gramm fogyasztással, de már betegen is segít a gyorsabb gyógyulásban.
Vörösbor, és minden antioxidáns. A végére hagytuk a legjobbat: bár a búzafűlétől kezdve a zöldségeken át számos antioxidáns hatású ételt-italt ismerünk, ezek közül mégiscsak a vörösbor a legszórakoztatóbb. Minden nap 1, maximum 2 dl minőségi vörösbor teljesen egészséges, legalábbis ezt mutatták ki a franciák életmódjának vizsgálatakor, akik nem vetik meg a vörösbor napi fogyasztását.