Ha kiírod a Facebookon, hogy eltörted a lábad, több támogató komment érkezik, mint ha arról értesíted barátaidat, hogy depresszióval kezelnek. És ez ugyanígy van a való életben is, valahogy lelki bajainkat még mindig nem hajlandóak sokan komolyan venni, pedig helló!, ezek ugyanúgy számítanak és ugyanúgy meg kell gyógyítani őket. A gyógyuláshoz vezető folyamat pedig tele van bukkanókkal: 10 -valószínűleg jóindulatúnak szánt- mondat, amivel minden depressziós találkozott már, valószínűleg többször is.
„Az élet kemény.” – Fontos, hogy tudd, nem muszáj OKOS dolgokat mondanod, az is bőven elég, ha annyit mondasz, hiszel benne, hogy a másik rendbe fog jönni, és -feltéve, hogy így van- kész vagy segíteni is ebben, ha kéri.
„Kapd össze magad!” – Nahát, ez még biztos eszébe se jutott a barátodnak! Ettől a tanácstól majd gyorsan rendbe jön.
„Gondolj az afrikai éhezőkre, nekik sokkal rosszabb!” – Oké, lehet hogy ez a relativitás dolog neked sokat segít, de van, aki ha az afrikai éhezőkre gondol, akkor sokkal rosszabbul kezdi érezni magát. Most már nem csak saját maga, hanem mások miatt is.
„Az élet megy tovább.” – Mármint a tied, ezek szerint.
„Ne sajnáld már magad annyira!” – Ezzel azt sugallod, hogy az igazán nyomorult állapotban lévő barátod szánt szándékkal érzi rosszul magát, de bármikor abba tudná hagyni, ha akarná. Ennyi erővel azt is mondhatnád, ne legyél már rosszul. Ami ugye megint milyen jó kis tanács! (Nem.)
„Erős vagy, minden rendben lesz!” – Klassz, hogy így gondolod, de jó ha tudod, aki épp benne van a közepében, az nem érzi magát egyáltalán erősnek, sőt.
„Most már illene jobban lenned…” – Nálad van a Jobban Levés Egyetemes Szabálykönyve, és mérted az időt? A türelmetlenségeddel csak bebizonyítod, amire a barátod eddig is gyanakodott: őt és problémáját egyáltalán nem érti meg senki.
„Lehet, hogy csak vitaminhiányod van.” – Lehet, de ebben segítsen inkább a háziorvos, mert bizonyos vitaminokat is könnyen túl lehet adagolni. Az pedig UGYE fel sem merül benned, hogy valaki más nyugtatóját, szorongáscsökkentőjét ajánlod fel?
„Ez mind csak a fejedben történik.” – Ezzel lekicsinyled a problémáját és erősíted az elszigeteltségérzetét. Biztos ezt akartad?
„Mindenkinek vannak problémái.” – Ezzel megint csak azt sugallod, hogy mindenki más is szenved (nem jó hír), és mindenki más sokkal jobban boldogul, mert nem „nyavalyog”. Ha egy sötét gödör legmélyén vagy, elég rossz ezeket hallani.
Mit mondj inkább? „Hamarosan jobban leszel, addig is számíthatsz rám.” – Igen! Például így kell ezt csinálni. Nem mindig könnyű egy depressziós ember barátjának, rokonának lenni, de türelemmel és elfogadással, már pusztán a jelenléteddel fontos része lehetsz a gyógyulásnak.
A depresszióról: nem minden depresszió, amit a közvélekedés annak tart. A depresszió a hangulatzavarok legsúlyosabb formája, ami a hangulaton kívül befolyásolja a beteg közérzetét, gondolatait, érzéseit, viselkedését és a fizikai állapotát is. Korábban sokan a depressziót inkább jellemhibának, vagy jobb esetben gyengeségnek gondolták. Ma már közismert, hogy a depresszió betegség, aminek megvan a biológiai és neurobiokémiai háttere. Néha egy stresszt okozó életesemény provokálja a depresszió kialakulását, de jelentkezhet minden megelőző, azonosítható ok nélkül is.