A tavasz a természetben a megújulás, újrakezdés ideje, a növények is hatalmas energiákkal köszöntik a jó időt! Ilyenkor kell megalapozni a kiskertet, veteményest, virágágyást: Békési Krisztián (Krisztián kertje) vendégposztja következik, nem csak hobbikertészeknek.
Hidegtűrő zöldségek vetése kertbe, balkonládába: Márciusban már sok minden vethető, például korai retek, zöldborsó, spenót, sárgarépa, fehérrépa, korai fejessaláta, ezekből 2-3 hónap alatt termést is kapunk, illetve elültethetjük a tavaszi típusú fokhagyma szétszedett gerezdjeit is, egyéb zöldséghagymákat, amit majd nyáron tudunk hasznosítani.
Melegkedvelő zöldségfélék ültetése lakásban, előneveléshez: Ahhoz, hogy a fagyok elmúltával, májusban tudjunk palántázni, most szükséges védett körülmények között az ablakban előnevelni a melegigényesebb növények palántáit.
Az első csoport nem igényel komolyabb meleget, csak fagyvédelmet, ideális hőmérséklet 10-15 fok körül és világos hely. Ilyen például a zeller, illetve jellemzően a káposztafélék, karalábé, kelkáposzta, karfiol.
A második csoport eredendően trópusi származású, ide tartoznak a paradicsom, paprika, padlizsán és a cukkini, uborka, dinnye, tök fajták. Ők csírázáshoz 22-25 fokot, később 2 szikleveles állapottól 15-20 fokot és sok fényt igényelnek.Többnyire ilyen bánásmódra van szükség a hasonlóan melegebb tájakról származó egynyári virágok palántáinak fölneveléséhez is. (Pl. bársonyvirágok, petúniák.)
Új gyümölcsfák ültetése, metszések: Ha ősszel elmaradt a kertben, teraszon a gyümölcsfák ültetése, még időben vagyunk, a lombfakadás előtt elültetett szabadgyökerű gyümölcsfa csemeték még jó eséllyel begyökeresednek, amennyiben télen helyesen, nyirkosan tárolt, egészséges (nem fonnyadt ágú és száraz gyökerű…) fácskát vásárolunk. Érdemes koncentrálni a magyar nemesítésűekre, sokkal ellenállóbbak a különböző növénybetegségekkel szemben. Ültetés előtt érdemes pár órára beáztatni a gyökérzónát, a vesszőket felére, kifelé álló rügyre visszavágni, ültetés után tömörítsük a földet a gyökérzet körül, és alaposan öntözzük be, a vízellátásra később is figyeljünk.
A régebbi fákat márciustól metszhetjük, először a körtét, almát, majd később, de még lombfakadás előtt a barackokat, mandulát, szilvát, cseresznyét, meggyet. A 3 cm-nél nagyobb vágásfelületeket kenjük le sebkezelő anyaggal.
Ilyenkor vágjuk vissza a nyáron, új hajtásokon virágzó cserjéket is ( pl. hibiszkusz, kékszakáll, nyáriorgona).
Szobanövények átültetése, szaporítása: A hosszabbodó nappalok és több napfény hatására szobanövényeink is éledeznek, ilyenkor végezzük el a szükséges átültetéseket, esetleg tőosztásokat. Kapható több fajta földkeverék, mindenképpen tájékozódjunk szakkönyvekből a páciens igényeiről, származásáról, elég nagy különbségek vannak (pl míg a kaktuszok homokos-kavicsos talajt, az orchideák fenyőkéreg alapú közeget kedvelnek).
Tavaszi hangulat teremtése lakásban: Szerezzünk be pár cserép tavaszi hagymást a konyhaasztalra, ablakba, teraszra. Hosszabb ideig virágoznak, ha hűvösebb (0-18 fok) és világos helyet találunk, valamint nem feledkezünk meg az öntözésről. A hagymások több évig is élnek, ha a leveleket nem vágjuk le elvirágzás után, tovább öntözzük és tápozzuk, kb 2 hónapig, amíg új tápanyagokat tudnak elraktározni a hagymákba a következő szezonra. Ezután a megerősödött hagymákat szárazon tároljuk az őszi ültetésig.
Könnyedén hajtathatunk már levágott gyümölcsfa és aranyvessző ágakat is, vízbe téve kb 1-2 hét alatt virágba borulnak.
Amarillisz hagyma virágoztatása: Ennek a különleges trópusi szobanövénynek rengeteg színváltozata kapható, ilyenkor időszerű -3 hónapos száraz periódus után- a virágoztatás. A hatalmas hagymát ültessük cserépbe, de öntözni csak a csúcs mellől előtörő virágtok megjelenésekor kezdjük, képes akár 2 virágszáron 8 db 15 centi átmérőjű virágot is hozni.
Kert átépítések, terasz növényezése: Ilyenkor érdemes apránként nekiállni a kerti tervezgetésnek, fejlesztéseknek- újrafesteni a kerti bútorokat, füvesíteni, beszerezni új növényeket,- hogy a melegebb időszakban már legyen időnk örülni a megújult pihenősaroknak. Időhiány esetén ne féljünk szakembertől segítséget kérni a tervezéshez, kivitelezéshez, hosszútávon mindenképpen költséghatékonyabb is, ha nincsenek rossz helyre ültetett selejt növények.
Fűmag vetése: Ilyenkor talán a legegyszerűbb fűmagról gyepet telepíteni, mivel a plusz 10 fok körül csírázó fűmag pár fokos fagyot még elvisel, és kellően csapadékos tavasz esetén öntözni sem kell sokszor, jól megerősödve várhatja a nyári viszontagságokat.
Madárodú kihelyezés: Az énekesmadarak zöme február- márciusban lát hozzá a fészeképítéshez, az odúlakó fajoknak nagy segítséget nyújt a fészekodúk kihelyezése, akár egy panelház ablakpárkányán is, (mivel manapság kevés öreg, odvas fát hagyunk meg biztonsági okokból). Bárki összeüthet sima fenyődeszkából némi munkával egy klassz madárlakást, ahonnan akár 2-3 fészekalj is kirepülhet a nyár folyamán, nagy élményt nyújt a megfigyelésük. Fajonként változnak az ideális méretek (A, B, C, D típusok), pontos útmutatást az MME honlapján találunk.
Felfedezések: Legvégül járjunk nyitott szemmel a városokban is, meg fogunk lepődni, az élővilág mindenhol ébredezik, a tavasz kiváló alkalom különleges és elvarázsolt zugok felfedezésére- ez a kép a Margitszigeten készült, védett téltemető (Eranthus hyemalis) virágszőnyeg.