Ha búcsút intesz a városi futópályáknak és a betonnak, és helyettük a természetes terepet hódítod meg, akkor nem árt előre felkészülni, hogy még jobb élményekkel térhess haza.
Terepcipő
A hazai terepek legnagyobb részén az aszfaltos futócipőben is simán el lehet karistolni, legfeljebb kavicsos-murvás, nagyon saras, nagyon latyakos úton fogunk kissé jobban csúszkálni. Na de miért hagynánk ki a terepcipőket, amik sokkal, de sokkal jobban néznek ki, mint az utcai futócipők? Nincsenek végre ezüst csíkok, de van recés talp, áramvonalas design, sötét vagy éppen neon színek. Vastag talpú, vékony talpú, minimalista, vízálló. Annyi lehetőség van, egyszerűen muszáj egyet beszerezni.
Hátizsák
Az egyik legszebb, legpraktikusabb és legtartósabb cuccunk lehet egy jó víztartályos futóhátizsák. Akár két liter vizet is tölthetünk a tevepúpjába, amit aztán egész futás alatt szivornyázhatunk a csövén keresztül. A sok zsebbe minden, elfér amit magunkkal akarunk cipelni, mondjuk a lista többi eleméből néhányat, vagy váltás cuccot, térképet, stb. Ha már beszerzel egyet, legyen rajta vészjelző síp és mini iránytű mindenképpen!
Fontos! Ha banánt vagy más gyümölcsöt raksz a hátizsákba, akkor mindig tedd zacskóba, különben egyenletesen szétkenődik a belsejében. Bleööö.
Csősál
Nem csak rengeteg módon lehet a fejünkre húzni, hanem iszonyat sokféle mintával kapható (ebayről ráadásul pár száz forintért…) a bandana/buff/scarf névre is hallgató elasztikus ruhadarab.
abc
Kamásli
Alapból a cipőnket védi attól, hogy nagyon dzsuvás legyen, és hogy ágak, kavicsok surranjanak be a bokánk mellett, de akárcsak az előző cuccnál, itt is az a legjobb, hogy sokféle színben kapható, ezzel pedig kifejezhetjük egyéniségünket!
abc
Kompressziós szár
Szintén egy színes ruhadarab, de ebből azért nincs millióféle, mint az előző kettőből, és a haszna is sokkal kézelfoghatóbb. Hosszúfutásnál, terepen pedig főleg lefele egyben, nyomás alatt tarja az izomzatunkat, ezzel serkenti a vérkeringést. Ha nem futáshoz veszed fel, akkor kiváló edzés utáni regenerációhoz, vagy sérülések gyógyulásának elősegítéséhez.
Túrabot
Azt gondolná az ember, hogy kettő méteres pálcika csak zavarja a futásban, minek cipelni, de tapasztalatom, hogy ezek nagyon hasznos eszközök felfele, amikor lépcsőkorlátként segítenek kaptatni, és a lejtőkön is, amikor segítenek az egyensúly megtartásában, hogy veszettül tudjunk csapatni lefele. Síkon elférnek a kézben, lehet velük ágakat meg csalánt félrehajtani.
GPS + pulzusmérő óra
Ha pulzust is mérsz, akkor egy GPS-es óránál nem is lehet precízebb a választásod. A legmenőbbekre fel lehet tölteni az útvonalat, és szólnak, ha letérsz róla. Mondanom sem kell, hogy ez egy ismeretlen terepen mennyire jól jöhet… A drágábbakban van barométer is, ami sokkal pontosabban számolja a terepfutás esszenciáját, a szintemelkedést., mint a google térkép.
EÜ csomag
Tökéletesen jelzi, hogy te tényleg minden helyzetre fel vagy készülve. Tüskés rekettyésen való átrohanás, vagy sziklákkal komfrontálódás után akár szükség is lehet némi ragtapaszra, de inkább sose kelljen, helyette így használd a leukoplasztot bokád stabilizálására, ahogy Olipapa mutatja:
Űrkaja
Senki se visz magával erdei futásra fasírtos zsömlét a hátizsákjába, ez a zselék, energiaszeletek, fehérjekivonatok terepe. Zsupsz bele a táskába, és baj nem érhet, eléhezni már nem fogsz. Négy sornyi kemikália az össztevő, vagy sima gyümölcspüré van csak a zacsiban – mindegy, nagyon jól fog esni, amikor két óra kelimbózsálás után a starthelyedtől legtávolabbi ponton, egy szirten állva elfogyasztod a szikrázó napsütésben. Vigyázz, a zselék sarka kiszakíthatja a hátizsákod hálós zsebét, sose tedd ilyen rekeszbe! A csomagolást mindig hozd haza, el ne dobd az erdőben!
Fejlámpa
Korán mész futni, későn mész futni, rádsötétedik, olyan sokat futsz (meg még mindig nem állítottuk vissza az órát, és korán sötétedik…). A fejlámpa ilyen helyzetekben nélkülözhetetlen. Állítható fényerő, szórás, piros-fehér fény, villogás, amit akarsz. Ráadásul bringázáshoz is jól jön.