Ahány ország, annyi étel: az utcai kioskok, bodegák, viskók ételkínálata ráadásul többet elmond a városról, mint a fehérabroszos helyeken felszolgált fogások. Bár lassan már minden náció street foodját kapni itthon is, lássuk, mi honnan származik. És milyen az eredeti.
CURRYWURST: BERLIN, NÉMETORSZÁG
Feldarabolt disznókolbász papírtányéron tálalva, bőségesen leöntve kecsapos curry szósszal, a tetejére még egy kis curry port is szórnak. Lehet, hogy első hallásra semmi különös, de aki evett már egyszer, azt tudja, hogy a kolbász és az édeskés szósz valami eszméletlenül addiktív elegyet alkot.
BÁRÁNY KEBAB, TEL AVIV, IZRAEL
Ez az, ami miatt biztosan vissza akarsz menni majd, mondjuk a Carmel Marketra. A kebab burger egy szendvics: a puha pitát darált bárány és marhahúsból gyúrt pogácsával, mentával, tahini szósszal, petrezselyemmel, zöldséggel és egy csipetnyi korianderrel töltik meg.
FRENCH FRITES/SÜLTKRUMPLI, BRÜSSZEL, BELGIUM
Lehet, hogy első hallásra furcsa, hogy a belgák nemzeti street foodja a sült krumpli, de nyugtatásul mondjuk: a papírtölcsérekben árult sültkrumplit ezerféle szósszal lehet kapni az utcai kioskokban. Ez teszi izgalmassá.
LACHMACUN, ISZTAMBUL, TÖRÖKORSZÁG
A „lahmadzsun” – így kell ejteni – tulajdonképpen török pizza, tradicionálisan bárányhússal megpakolva. Egyes helyeken a tésztát ráhajtják a töltelékre, így tulajdonképpen egy középen töltött szendvics lesz belőle.
NYERS HERING, AMSZTERDAM, HOLLANDIA
Kötelező kipróbálni az ecetes nyers heringet, amit hagymával, marinélt hagymával és kenyérrel adnak, van, aki citromot is facsar rá. Nem mondjuk, hogy a legjobb szaga lesz tőle az embernek, de az biztos, hogy isteni.
BUREK, BELGRÁD, SZERBIA
Kiadós, finoman fűszerezett töltött leveles tészta, torta formában vagy a tésztát felcsavarva készítik. Aromás darált hússal , spenóttal, fűszeres sajttal vagy túróval töltik. A nap bármely szakában lehet kapni, reggelire híg joghurt mellé, vagy a zsúfolt belgrádi éjszakában.
MOHINGA, NEPIJIDA, MIANMAR
Ez a rizstésztával gazdagon megpakolt leves kitűnő egytálétel, igazi ázsiai ízekkel. Gyöngyhagyma, banánmag, koriander és hal is kerül bele a legtöbbször.
ARANCINI, PALERMO, OLASZORSZÁG
A hússal vagy sajttal, esetleg egyéb finomságokkal töltött rizslabdákat szószokkal kínálják Szicíliában. Egyszerre forró, tömény és laktató.
BURRITO, EL PASO, MEXIKÓ
Észak-Mexikó és az USA Mexikóval határos államainak jellegzetes étele. A burrito szó jelentése „kis szamár”. A régi időkben a szamár hátára úgy pakolták fel a holmikat, hogy textilbe tekerték azokat ugyanúgy, mint ahogyan a burritóba beletekerik a töltelékeket. Egy utcai árus nevezte el így, mert mindig szamárháton hozta-vitte a húsos ételt. Mexikóban „Tacos de Harina” azaz „lisztes taco”-ként emlegetik.
HAMBURGER, NEW YORK, USA
Nyilván senkinek nem kell elmagyarázni miről van szó, de azt érdemes megemlíteni, hogy bár sokan az Amerikai Egyesült Államokhoz kötik a hamburger feltalálását, valójában igen hosszú utat járt be. Három kontinens, Ázsia, Európa és Amerika is szerepet játszott a létrejöttében, a hamburger húspogácsát ráadásul egy a Római Birodalom idején élő római étterem-tulajdonos találta fel.