Ti is mindig irigykedve nézitek azokat, akik pár forintból varázsolnak, és mindig elképesztő szerzeményekkel térnek haza az ócskapiacokról? Mi nagyon, úgyhogy megkérdeztük Évit, a pure design by bardoczeva sasszemű és aranykezű kincsvadászát, hogy mi a titka. Íme a sikeres ócskapiacozás 10 legjobb trükkje, próbáljátok ki, hajrá!
Oké, ha nem vagy túl rutinos még és eldöntötted, hogy kimész a piacra, készülj fel rá lelkileg. Az egy külön világ, a maga szabályaival és hangulatával. Ha bizonytalannak érzed magad, akkor eleinte csak sétálj és figyeld a gyakorlott vásárlókat. Hallgasd a beszélgetéseket, próbáld kiszűrni, melyik eladó szimpatikus és melyik nem. Olyannál kezdd, aki számodra kedves, így biztosan jó élmény lesz. Sokszor hosszú évek után is meglepődöm egyes eladók stílusán, ez nem fog változni, de a dolog nagyon egyszerű: ő eladni szeretne, és Te épp vásárolnál. Olyannál hagyd a pénzed, akinél ezt jó érzéssel tudod megtenni, hiszen a tárgyaknak megvan a maga energiája, és kár lenne hazavinni a haragod valaki más rossz napja miatt.
A vizualizáció itt is működik. Ha van konkrét elképzelésed, hogy mi az, amit szeretnél találni, akkor előző nap gondold végig alaposan, milyen legyen pontosan az a valami. Ennek az a gyakorlati haszna, hogy az agyad rááll és azonos formákat, színeket, részleteket vesz majd észre másnap a helyszínen. Hidd el, hogy működik, nekem számtalanszor bevált már!
Mindenképp figyelj oda a saját komfortodra, mert csak úgy lehet nyugodtan kiélvezni a nézelődést. A téli időszakban általában kevesebb a vásárló, de sokszor az árus is. Öltözz fel melegen, egyél, igyál indulás előtt, ha az ottani büfékben nem bízol. Ha fázol és fáj a fejed, mert nem reggeliztél, vagy nem ittál eleget indulás előtt, akkor az egészet a pokolba fogod kívánni fél óra után. Mindenképp vastag talpú cipőt válassz, vagy vastag zoknit húzz fel, mert tapasztalataim szerint a cipők talpa fagy át legelőbb, természetesen ez a téli időszak velejárója.
Kényesebbeknek szeretettel ajánlom a cérnakesztyűt, mert néha elég mocskos helyekre kell nyúlni.
Vigyázz a pénzedre! Elsősorban tényleg a zsebesek miatt írom, átvitt értelemben azonban ne feledd, a piac az alkudozás helye. Hogy a legjobban jöjj ki, javaslom, hogy rengeteg aprót tárazz be, százas, kétszázas, ötszázas, és max ezres. Annál csak akkor vegyél elő nagyobb címletet, ha mondjuk bútorra vagy valami igazán értékes holmira pályázol. Azon kívül, hogy a zsebesek azt figyelik, mi van a tárcádban, mielőtt megszereznék, az árusokkal folytatott kommunikáció során is jól jöhet néha a blöff, hogy „csak ennyi van nálam, ennyiért elviszem…” és előveszel némi aprót. Furán tud kijönni, ha valamit sikerül lealkudni olyan igazán jól és utána nagy címlettel fizetnél. Abból rendszerint vissza sem tudnak adni, akkor kezdenek el szaladgálni a kollégákhoz váltani.
Vigyél magaddal valami strapabíró kosarat vagy nagy táskát, esetleg nagy kék ikeás zsákot, mert akkor nem kell majd mindennel visszarohangálni a kocsihoz. Ott sem szerencsés folyton nyitogatni a csomagtartót, pláne, ha esetleg telepakolod menet közben. Ha viszont autóval mész, készíts be műanyag rekeszeket vagy dobozokat, amikbe biztonságosan be tudod rakni a vásárfiát és könnyebb lesz a kivétel is, otthon.
Alapvetően érvényes szabály, hogy ahol a holmik szépen le vannak tisztítva és asztalra vannak téve, ott drágábbak is, mint azoknál az árusoknál, akiknél akár tizedes mocsok alól kell, dobozból, esetleg a dobozban még újságpapírból is kivakarni a holmit. Azonban nagy kincsek fellelésére utóbbi esetben jóval nagyobb az esély, mert viszonylag keveseknek van türelme ehhez a babra munkához.
Hogy mit érdemes elhozni, az kinek- kinek változó, azonban van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. Ha ezüstözött vagy ezüst holmit találsz, amit legegyszerűbben a fekete patináról lehet megismerni, esetleg még fémjel is van a nyakán, hátul, tálcák, tányérok alján, akkor az mindenképp különleges. Hasonlóan a porcelánoknál, ha valamilyen jelölés van az alján, még ha nem is ismered, tudhatod, hogy értékesebb darabra bukkantál. alapvetően minél cirkalmasabb a jelzés, annál régebbi, ha kézzel festett, akkor pedig telitalálat. Az ezüstözött holmiknak van egy jellegzetes szaga, legegyszerűbben onnan állapítható meg, hogy csak bevonatról van-e szó.
Az üveg és a kristály közötti különbség hang alapján könnyen észrevehető…csak pöcköld meg óvatosan.
Ha valamit hiányosan találsz, érdemes körülnézni alaposan az egész standon, mert sokszor maguk az árusok sem tudják, mi került a kezükbe, számtalanszor találtam már fedőket, kiegészítő elemeket a másik kupacban, nem esélytelen a dolog.
Elektromos holmit csak úgy vegyél meg, ha nem bánod, hogy adott esetben nem működik, mert nem nagyon van lehetőség vásárlás előtt kipróbálni. Hallottam olyan sztorit böngészés közben, mikoris az árus röhögve mesélte a másiknak, hogy szert tett egy tvre és milyen poén, hogy egy óra remek működés után kikapcsol…így legalább nem derül ki azonnal, hogy rossz. Aztán meg ki tudja, hány esőt vészeltek át ezek a cikkek az elmúlt hetekben. Ezekkel magam is nagyon bizalmatlan vagyok. Hogy mondjak jót is, vettem már vízforralót kint, egy ezresért, és azóta is remekül működik.
Amikor hazaértél, mindent alaposan tisztíts le, mosogass el, szeretgesd meg az új szerzeményeidet, mert valószínűleg nem sok ilyesmiben volt részük, mielőtt Hozzád kerültek. Mindenképp ajánlom, hogy ilyen helyeken kutass ajándék után, mert nagyon izgalmas holmikhoz juthatsz nagyon baráti áron. Arról nem is beszélve, hogy ennél jobb lehetőség egyedit választani nem igazán adódik máshol.
Jó böngészést kívánok és kitartást, mert ha hagysz magadnak időt, be fog szippantani ez a dolog, és könnyen függővé is válhatsz tőle. Ez pedig akár egy klassz hobbi kezdete is lehet.