Az alábbi oldalak akkor is szórakoztatóak, ha nem itt élsz, de a tősgyökeres pestiek számára is tartogathatnak meglepetéseket. Íme Budapest, sokszor meglepő szemszögből!
A Pesti cetli a nép ajakán születő vicces, egyedi vagy épp szuperbéna köztéri üzeneteket gyűjti csokorba. Ha inspirációra van szükséged, hogyan küldd el a hangosan szexelő szomszédot stílusosan a francba, vagy kommunikálj egyéb témában a környezeteddel, akkor ez a te blogod. De akkor is, ha csak egy jót akarsz nevetni a nyelvében élő nemzeten.
A több mint 28 ezer tagot számláló Budapest régi képeken Facebook oldal címe magáért beszél: hangulatos fotókat oszt meg a székesfőváros múltbeli arcairól, szigorúan 1990 előttről. Melyikőtök tudja, mi az alábbi kép helyszíne?
A TIPO BUDAPEST Facebook oldalának célja, hogy közösen dokumentálják Budapest tipográfiai jelenségeit. Az oldalt Virágvölgyi Péter tipográfus tanár és kalligráfusművész emlékének dedikálták, és egyik bevallott céljuk, hogy a tipográfiai állapotokat az előremutató tendenciák összegyűjtésével fejlődésre bírják. A csoportba bárki fotóját szívesen várják, de a poénoskodó, trash firkákat, illetve az oda nem illő, tipográfiailag nem érdekes tartalmakat szigorúan törlik.
A Facebookon 42 ezer rajongót számláló Urbanista blog (ami nemrég beköltözött az Index alá) szintén a köztéri jelenségekkel, aktuális eseményekkel foglalkozik, de például szürreális lakás-apróhirdetésekből is előszeretettel szemléz, vagy a kedvenc városrészedre is szavazhatsz.
A Budapest Katalógus alkotói a Humans of New York mintájára egy-egy járókelővel beszélgetnek el, többek között a környékkel való viszonyáról is faggatva. Oldaluk arcok, helyek, hangulatok kaleidoszkópja. Ha pesti vagy, nemritkán ismerősökbe vagy épp a környéken látott ismerős arcokba is belefuthatsz!
Fotó: Szöllősi Mátyás
A Homeless of Budapest oldal – az előző bloghoz hasonlóan – szintén Pesten élő embereket mutat be fotós-interjús formában. Csakhogy itt egy olyan társadalmi csoportra fókuszálnak, akiket nem szokás a város lakóiként értelmezni, sőt sokszor észrevenni sem: a hajléktalanokra, akiknek pedig a lakása maga a város. A szerzők célja, hogy bemutassanak egy-egy élettörténetet, így árnyalva a hajléktalanokról kialakult képet azok számára, akik vannak annyira szerencsések, hogy fedél van a fejük felett.
Fotó: Pivonka Kriszta
Az Orczy Kultúrkert Egyesület 12 éve alakult, 12 lelkes fiatal összefogásának az eredményeképpen, a fő cél az akkortájt méltánytalanul elhanyagolt Orczy-kert népszerűsítése volt. Az évek során az aktív programokat, kiállításokat és a Facebook oldalt is magában foglaló kulturális missziót kiterjesztették a tágabban vett környezetre, azaz egész Budapestre. Apropó: vasárnap tartottak egy emléktúrát és emléktábla-koszorúzást Klösz Györgynek, Budapest egyik legismertebb városfotósának 171. születésnapja alkalmából. A program ingyenes, mindenkit szeretettel várnak, úgyhogy használjátok ki a tavaszias novemberi vasárnapot, és nézzetek el!
A Hungarian Cycle Chic blog hitvallása szerint a bringa nem egyszerűen közlekedési eszköz, hanem stíluselem, ami „nem kér kompromisszumot, nem kell hozzá öltözni, hiszen maga öltöztet.” Az oldalon a stílusos városi bringásokról, bicajos életképekről találtok fotókat – ha ti is bicajjal jártok, akár saját magatok is szembejöhet (pontosabban: szembetekerhet) veletek.
A méltatlanul kevés rajongóval rendelkező Budapesti Pisáldák oldal a fővárosi kortárs népművészet egy sajátos szeletével foglalkozik: a vendéglátóipari egységek wc-inek falára feljegyzett anonim életbölcseleteket és társaikat gyűjti össze. Ha jártas vagy a pesti éjszakában, sokuk ismerős lesz. Éljenek a részeg grafománok!
Kép innen
Habár a Csicskakép tumblr blog már jó ideje nem frissül, szívünkben örökké élni fog. Az oldal a kisboltok, talponállók és lottózók előtt ideiglenesen otthagyott kutyák fotóival facsarja össze a nyájas olvasók szívét. És valljuk be: néha nekünk is kell várakoznunk úgy másokra, hogy mélységesen átérezzük az ebek helyzetét, és belül mi is egy kicsit mind csicskaképek vagyunk.