Elsőnek talán meglepőnek tűnhet, hogy novemberben kertészkedős listát írunk, pedig pont ilyenkor van idő kicsit foglalkozni végre a nyári utazások, fesztiválozások alatt elfelejtett szoba- és balkonnövényekkel. Meg fogják hálálni! Szuper kertészünk, Békési Krisztián vendégposztja.
Ilyenkor télen az életterek némileg visszahúzódnak a védettebb lakásokba, teraszokra, és persze mi is. Jöjjön 10 tipp a lakásokban, erkélyen, gangon végezhető őszi –téli növényültetős, dekorálós, felújítós lehetőségekről.
Az erkély virágládáinak felújítása: Ha nem szeretnénk egy zörgősre száradt szomorú petúnia maradványt vagy az elfagyott muskátlit nézegetni egész télen egy jó Nick Cave album hallgatása mellett, hanem élő növényeket is látnánk, gondoljuk újra a lehetőségeinket! Évelő növényekből, alacsony cserjékből, díszfüvekből is válogathatunk, ez esetben akár több évre szóló összeültetést is csinálhatunk. A „kevesebb olykor több” alapelvet követve kis területre ne zsúfoljuk össze az összes kedvencünket, nagyobb ládába is bőven elég 3-5 fajta eltérő levélkarakterű növény.
Az adottságoknak megfelelő növények kiválasztása: Ez minden sikerélmény alapja. Vannak kifejezetten napimádó növények, amelyek általában a szárazságot is tűrik, (pl. kövirózsák, varjúhájak, levendula, cipruska, kakukkfű) velük ne kísérletezzünk sötét, nyirkos helyeken. Viszont az erdők mélyéről származó növények remekül megélnek akár a bérházak belső gangján is (pl örökzöld páfrányok, gyepliliom, medvetalp, meténg, alacsonyabb sás és bambusz fajok).
Nagyobb cserepek, edények beültetése: Fontos hogy amennyiben agyag vagy kerámia edénybe ültetünk, mindenképpen legyen fagyálló, (ezt sokszor kis címkén jelzik) illetve szintén fontos, hogy legyen vízkivezető nyílása, ahol a fölösleges téli csapadék eltávozhat. Ellenkező esetben gyors gyökérelhalás lesz a vége. Sokkal több növény pusztul el pangó víz, mint kiszáradás miatt. Alkalmas örökzöld lombú fajok: japán babérsom, tiszafa oszlopos alakjai, buxus, babérmeggy kisebb fajtái (Mari, Piri), magasabb bambuszok. Fontos információ, hogy a téli hosszabb, fagyos időszakok között fokozottan figyeljünk a víz utánpótlásra, a fagyott talajból ugyanis nem tudnak vizet fölvenni, miközben a leveleik ugyanúgy párologtatnak. Érdemes árnyékos, védett helyekre húzni őket
Termések, ágak a lakásban: Színes dísztökök, bogyók, tobozok, zuzmós ágak, díszfű kalászai, gyakorlatilag korlátlan forma és színvilágot kapunk a természettől téli dekorálásra (is).
Cserepes gyümölcsfák ültetése: Már sokféle törpe alanyra oltott gyümölcsfát lehet kapni, melyek kis koronát nevelnek és idősebb korukra sem lesznek 1-2 méternél nagyobbak. Nincs jobb, mint asztal mellől szüretelni a gyümölcsöt nyáron….a szabad gyökerű csemetéket ilyenkor télen lehet nagyobb cserepekbe elültetni, utána jól öntözzük be.
Ajtódíszek készítése: A legjobb! Örökzöld hajtásokból, termésekből, mohákból, zuzmós ágakból csinálhatunk téli ajtódíszt, alapnak használhatunk szalma vagy moha labdát, karikát.
Kültéri virágzó ajtónálló: A téli virágzású növényeknek is helyük van a bejárat körül, amik a fagyokat átvészelve az enyhébb időszakokban ismét virágba borulnak. Ilyenek például az erika (Erica carnea színváltozatai), a téli jázmin (Jasminum nudiflorum) a bangita (Viburnum bodnantense).
A lakás növényesítése: A növényeknek csupa pozitív hatásuk van. Oxigént adnak, párásítanak, nyugtató zöld árnyalatokat visznek a tárgyak közé, folyamatosan növekednek, minimális gondoskodást igényelnek. Itt is fontos, hogy ismerjük meg a választott növényeink igényeit, a származási és élőhelyük ismerete általában segít. Akár dézsás fák, hatalmasra növő kúszónövények is belakhatják lakásunkat, oázissá varázsolva egy panelszobát is.
Virágzó növényeket a lakásban!: Vannak szobanövények, melyek a téli időszakban szeretnek virágokat bontani, becsüljük meg őket! Szuper színeket visznek a télbe a 2-3 hónap száraz pihenő hatására virágzó klívia és amarillisz színváltozatok, vagy a még kinti hideg hetek hatására virágzó karácsonyi kaktuszok, a csónakorchidea (Cymbidium) esetleg a rövidülő nappalok hatására virágzó mikulásvirág.
Vízi világok: A trópusi vízi kerteket egyre többen szeretik. Izgalmas otthon egy darabka tavacskát varázsolni napfényutánzó világítással, számtalan vízinövénnyel, sőt akár még kisnövésű virágzó tavirózsánk is lehet télen (pl. Nymphaea daubeniana).