Egyre erősebben itt a tavasz, minden a szabadba csábít, úgyhogy fogjatok egy plédet, pattanjatok bringára, és egy jó könyv társaságában telepedjetek le egy klassz helyre olvasgatni – a kávézók elé már kitették a székeket! Ha nem lenne ötletetek, mutatunk 10 könyvet a Telehold jóvoltából, amikkel érdemes randizni!
Grecsó Krisztián – Jelmezbál (Magvető kiadó)
Két éve jelent meg a Megyek utánad, két éve várjuk az új Grecsó kötetet, és közeleg a dátum, hiszen április 4-én kerül a boltokba a Jelmezbál. Krisztián könyveit kézbe venni kicsit olyan, mint várni a kedvenc zenekarunk legújabb lemezét. Megvannak az ismerős motívumok, megvan minden, amiért szeretjük, csak feldobták egy kis csavarral. Vidék, otthon, családi legendárium, szerelem, vagyis egy igazi Grecsó regény esszenciái, egy rejtélyes bűnténnyel megfűszerezve.
Zoe Sugg – Girl Online (Libri kiadó)
Ha a környezetünkben élő, kütyüktől megbűvölt kamasz egyed egy pillanat erejéig megválik a tabletjétől és/vagy telefonjától, azonnal nyomjuk a kezébe Zoe Sugg könyvét. A Girl Online főhőse, pont olyan átlagos, szorongásokkal teli kamasz, mint amilyenek a legtöbben voltunk/vagyunk, ettől lesz olyan egyszerű az azonosulás. És persze ettől lehet bízni abban is, hogy egyrészt a kamaszévek sorscsapásai nem tartanak örökké, másrészt igenis tizenöt-hat évesen is jóra fordulhatnak a dolgok, minden előzetes híreszteléssel ellentétben. Ha a gyermek kiolvasta, nyugodtan kézbe veheti az idősebb korosztály is, tízből kilenc garantáltan magára fog ismerni.
Terry Hayes – Nevem Pilgrim (Libri kiadó)
A jó ég tudja miért, nem tudunk lemondani a borzongásról, tavaly ilyenkor például epedve vártuk az Erik Axl Sund szerzőpáros Viktoria Bergman trilógiájának befejező részét. Most egy olyan író tart minket izgalomban, akinek többek között a Mad Max sorozat forgatókönyveit is köszönhetjük. A könyv eredeti nyelven óriási sikert aratott, mi pedig április közepétől olvashatjuk a szövevényes történetet, mely egy tökéletes gyilkosságtól indul, s hősei kontinenseken keresztül próbálják elejét venni egye esetleges tömeggyilkosságnak.
Jonathan Franzen – Tisztaság (Európa könyvkiadó)
A tavalyi könyvfesztivál sztárja Jonathan Franzen új művel jelentkezik, ezúttal azonban nem esszékötetet, hanem egy nagyívű regényt adott ki A könyv főhőse egy zűrzavaros családi háttérrel rendelkező lány Pip Tyler. Meg egy német hacker srác. Meg a napjainkban egyre aktuálisabbá váló nemek közti feszültség, az internet totális uralma az életünk fölött, és a mindezekhez díszletet adó világ Oaklandtől Németországon át, Bolíviáig. Aki fogékony Franzen stílusára, az ezúttal sem fog csalódni, de belépő regénynek is ajánljuk.
Carlo Rovelli – Hét rövid fizikalecke (Park kiadó)
Mind valami fura szorongást, félelmet éreztünk a fizikaórák előtt, de ahogy a kötelező tanórák emlékei halványulni kezdtek rájöttünk, hogy tulajdonképpen érdekes terület ez, és jó lenne többet tudni róla. Rovelli könyve erre ad lehetőséget, mert hét olvasmányos, és érthető fejezetekben taglalja a fizika tudományának legalapvetőbb, és legérdekesebb tételeit. Már kézbe fogni is igazi esztétikai élmény lesz!
Szaniszló Judit – Beenged (Magvető kiadó)
Mindenkinek van egy utazós könyve, legalább. Egy kis kiadvány, amit be lehet dobni a táskába, és jó társaságot jelent a dugóban ücsörgés, vagy metrón zötyögés közben. Tévhit, hogy ezek az utazókönyvek csak buta limonádék lehetnek, aki nem hiszi, annak szívből ajánljuk Szaniszló Judit kötetét. Hét rövid történet, egy szerethető, és nagyon is valóságos főhőssel. Hét történet, amik akár a mi életünkből is származhatnának. Nem állítjuk, hogy mindig felemelő érzés magunkra ismerni, de három lépés távolságból, legalább nevetni az életen/életünkön, az igenis jó dolog.
Marno János – Hideghullám (Magvető kiadó)
Ha könyves lista, akkor nem hagyhatjuk, hogy verseskötet nélkül álljon fel a top10. A vers terápia, afféle lelki wellness. Ha soronként megállva, értelmezve olvasod, akkor azért, ha pedig csak hagyod, hogy a szavak zenéje, a sorok ritmikája elsodorjon, és egyszerűen élvezed, akkor meg azért. Marno János kötetéért egyébként az idei Aegon díjátadón is szoríthatunk, hiszen bekerült a díjra esélyes legjobb tíz könyv közé.
Fernanda Torres – Vég (Libri kiadó)
Bevalljuk őszintén, a kortárs brazil irodalomról alapvetően nem nagyon tájékozódunk, Torres regényének elolvasása után azonban arra jutottunk, hogy jó lenne. A Vég egy izgalmas gondolatfolyam, mely öt barát életének utolsó napjait mutatja be. Igazán senki nem szeret erre gondolni, mégis, időről időre eszünkbe jut, hogy vajon mi lesz majd akkor…? Milyen történetre fogunk visszanézni, milyen lesz az összkép, mit valósítottunk meg mindabból, amit célul tűztünk ki, és büszkék lehetünk-e arra az emberre, akivé váltunk?
Dr. Seuss – Kalapos macska (Kolibri kiadó)
Igen, igen a mai gyerekeket már annyi vizuális inger éri, annyira gyors világban nőnek fel, hogy mesekönyvekkel, olvasással már nem is lehet lekötni őket. Mind ismerjük ezt a mantrát, ugyanakkor azt is gondoljuk ,hogy egyrészt az egész csak attitűd kérdése, másrészt pedig elég a megfelelő könyvet megtalálni, hogy a legkisebbeket is az olvasás oldalára állítsuk. A humorra minden gyerek fogékony, a gyerekkönyvek koronázatlan királyának Dr. Seussnak a történetei pedig tele vannak vele. Humor, szójáték, egyszerű, mégis értelmes versikék, amik akkor is megszólítják a gyerekeket, ha még a szülőkkel olvasnak, de akkor is, ha már maguktól bíbelődnek a betűkkel.
Orhan Pamuk – Furcsaság a fejemben (Helikon kiadó)
Mondják, a szerelemről már leírtak mindent, amit lehetett, és talán így is van. De talán még mindig akadnak új aspektusok, talán vannak még korábban nem hallott hangok. Ki tudja, talán épp Pamuk regényében, melyen hat éven keresztül dolgozott, lesz az idei meglepetés. Időnként mind elgondolkodunk rajta, hogy mennyiben bízhatjuk a sorsunkra magunkat, és mennyire van a mi kezünkben az irányítás. Várhatjuk a vakszerencsétől a szerelmet, vagy tennünk kell érte? A történet főhőse Mevlut az utcai árus, aki miközben joghurtot és piláfot árul, folyamatosan az őt körülvevő világot figyeli, próbál rendet tenni szertelen gondolatai között és kedvese kilétén gondolkodik. Persze, mint minden jó történetben, ebben is többről van szó.
Köszönjük az Énidőm női magazin segítségét!