„Ha valamivel nem foglalkozunk házasság előtt, majd foglalkozunk vele a házasság alatt” – mondja Robert Scuka kapcsolatkutató. Félénkség, félelem, a romantika megőrzése iránti vágy: sok-sok oka van, amiért a párok egy csomó mindenről nem beszélnek. A New York Times és a Családi magazin cikke listába szedte, mi az, amit időben érdemes megbeszélni.
Hogyan kezeli az illető családja a konfliktusokat: tányért dobál, nyugodtan megdumálják, vagy elhallgatják? Azt mondják, mivel a kapcsolati dinamikánkat a családunkból vesszük, párunk a konfliktusok megoldásában is a szüleit fogja követni. Hosszú távon.
„Lesz gyerekünk, és ha igen, kicseréled a pelenkáját majd?” Gyerek kérdésben megesik, hogy a másik azt mondja, amit hallani akarunk. Az elején. Nem csak az a fontos, tényleg akar-e gyereket (és egyet, vagy egy tucatot), hanem az is, milyen részt képzel magának a szülői szerepvállalásból.
Az exek. Nem az, hogy hány volt, hanem az a kérdés, hogy a velük való tapasztalatok segítenek vagy hátráltatnak minket. A sok komoly szakítási élmény növeli a rizikót a válásra (partnerünket az előzőekkel hasonlítgatjuk össze). Minden esetre nem éri meg ítélkezni, féltékenykedni vagy titkolózni, szépen végig kell beszélni a múlt-beli kapcsolatokat és problémákat.
Kinek mennyire fontos a vallás és ez mennyire befolyásolja az ünnepek körüli szokásokat? Az egy dolog, hogy ezt kettesben tudják kezelni, például, ha egyikük tolerálja a másik vallását, hiszen neki nem fontos ez a téma annyira, vagy ateista. A legnagyobb konfliktusok itt is a gyerekeknél jönnek, a szakértők szerint kell egy terv, hogyan nevelik majd őket, melyik vallást követve vagy nem követve.
„Az én adósságom a te adósságod is? Hajlandó lennék kisegíteni, ha kellene?” Fontos tudni, a másik mit gondol az anyagi közösködésről, akarja-e külön kezelni a bevételeit, vagy benne van a közös kasszában? Dr. Ščuka azt mondja, őszintén be kell vallani, ha valakinek például jelentős tartozása van. A szakértő szerint ha nagyon eltérnek a bevételek, érdemes egy alapot létrehozni a jövedelem arányában a kiadásokra.
Még pénzügyek: mire szeret a másik költeni? Mi a fontosabb: egy új cipő, egy jobb autó, egy nagyobb tévé, vagy majd egy kertes ház? Az autóválasztás nagy vízválasztó a szakértő szerint.
Kinek mekkora az igénye az egyedüllétre, saját, vagy épp közös hobbikra? Attól, hogy két ember összeházasodik, még nem akarja feladni az önállóságát sok esetben. Érdemes ezt előre tisztázni.
Szeretik, vagy legalábbis kedvelik-e a partnerek egymás szüleit? Ameddig a kapcsolat erős, addig menedzselhető az is, ha az anyóst vagy apóst nem szereti valaki, de amint egy kis konfliktus bejön a képbe, felborul az egyensúly. De ha nem vagyunk hajlandóak foglalkozni egymás szüleivel, az hosszú távon megnehezíti a kapcsolatot.
Mennyire fontos a szex? Mennyit, milyet, hogyan? Évek múltán ez nem mindig automatizmus, pedig tudjuk, hogy evéstől jön meg az étvágy. Jó tisztában lenni egymás igényeivel.
„Milyen messze mehetek el egy harmadik személlyel való flörtben? Pornót nézni OK?” Meg kell vitatni a hosszú távú hozzáállást a flörthöz, a szexuális kizárólagossághoz, a pornográfiához.