„Bárcsak saját magam főnöke lehetnék!”, „Bárcsak lenne egy saját vállalkozásom!”…sokan dédelgetünk ilyen terveket, de nem mer mindenki belevágni vagy már az első években támogatásra lenne szüksége. Kihez fordulj segítségéért az első vállalkozói években? Potápi Rita, a VIP Nők – Virtuális Inkubációs Program vállalkozóNŐKnek program fejlesztője, vállalkozói mentora és a vipwomen.hu oldal tulajdonosa -, segített nekünk összeszedni 10 dolgot, amit minden vállalkozónőnek szükséges átgondolni az első években.
Tudatos döntés, avagy álomból valóság: hol a határ, ahol már nemcsak érzed, de tudod is, hogy meg tudod csinálni? Hogy meg tudsz belőle élni, hogy profitot hoz és ily módon a kezedben lesz a döntés szabadsága, hogy azt csináld, amit szeretsz. Mikor válik a hobbid pénzkeresetté, az ötleted termékké, a tudásod szolgáltatássá? Mikor lesz a jobbító szándékod, a küldetésed valóság?
Sokszor fel kell tennünk magunkban azt a kérdést, hogy alkalmasak vagyunk-e a vállalkozásra? Ez nem azt jelenti, hogy valaki más ezt kérdőre vonja, vagy hogy a körülmények gátolják és nem is azt, hogy más nem engedi. Csakis azt jelenti, hogy érzed-e magadban az erőt, hogy megcsináld, hogy felelősséget vállalj érte még akkor is, ha esetleg nehézségekbe ütközöl vagy kudarc lesz belőle. Azt jelenti, hogy a mindennapi bizonytalanságokat is kezelni tudod, hiszen a piac folyamatosan változik. Hogy tudod, hogy mi és mennyi az értéke annak, amit csinálsz, és tudsz, mersz is érte pénzt kérni.
Van önbizalmad ahhoz, hogy a kezdeti nehézségeket és a benned rejlő kételyeket a vállalkozás és magánélet egyensúlyával kapcsolatban fel tudd oldani. Tudnod kell, hogy képes vagy előnyt kovácsolni a képességeidből, tudásodból, tapasztalatodból, kézügyességedből, szervezőképességedből, kommunikációs képességedből.
Már megszületett benned a döntés, alkalmasnak érzed magad rá, van önbizalmad és akkor végre fejest ugrasz a vállalkozásba! Az első hónapokat átvészeled, majd elkezdesz fuldokolni és nem érted, hogy mi történik körülötted, hogy mindenért fizetni kell, de bevételed még nem nagyon van. Egy alapvető tévedésed volt eddig, amit elfelejtettél: tudatosan tervezni. Az első éveket nem elég megálmodni, de megtervezni is szükséges!
A tudatos tervezés legelső lépése pedig a piac ismerete, az hogy tudd, hova kerül a terméked, a szolgáltatásod, hogy hova pozícionálod az áraidat. Hogy az ügyfeleidnek mire is van szüksége, és mennyit fizetnek érte…? Kik a versenytársaid, ők mit csinálnak jól és rosszul. És végül a legfontosabb, hogy a te vállalkozásod miben más?
Már elindultál és hirtelen minden a nyakadba szakad: mindent te csinálsz, hisz így tudsz a költségeken spórolni és különben is te csinálod a legjobban, hiszen ez a te álmod. Azonban egyszer csak jön egy krach, beteg leszel, vagy valami történik és a vállalkozás nélküled megáll, jobb esetben stagnál, rosszabb esetben csak a költségeket termeli. Nem működik. Hiányzik a rendszer, hiányoznak a társak, partnerek, szakértelem és a pénz. Erőforrások hiánya. Akkor tudhatod, hogy rendben van a vállalkozásod, ha el tudsz menni két hétre nyaralni és a vállalkozás nem stagnál, sőt profitot is hoz. Nagyon fontos a feltétele a fennmaradásnak, hogy a vállalkozásod erőforrás-tevékenység kerekei és ennek szerkezete működjenek.
Mindenhez idő kell. Sokan azért lesznek vállalkozónők, mert szeretnék saját maguk beosztani az idejüket. Időbeli rugalmasságot szeretnének. Mert ott a gyerek(ek), a család, a főzés, a házi munka, a hivatalos ügyek, a beteg szülő ápolása, a férj/vagy barát, a barátok, a kerti munka és még sorolhatnám. Egy dolgot azonban senki nem mond el nekik, hogy az első év a vállalkozásról szól, és akár napi 8-10 órát is kell néha dolgozni, néha többet, néha még hétvégén is, hiszen ha nem csinálja, akkor senki más nem fog neki bevételt teremteni. A válasz időmenedzsment. Egy ilyen egész embert próbáló feladat mellett, már csak az a kérdés, hogy hol és mikor pihen a vállalkozó, hol marad az énidő? Csak a saját életünkben kipróbált és szokássá vált időmenedzsment praktikák aktív és rendszeres használata teszi ezt lehetővé.
A vállalkozónők, -mint mindenki más- időnként elfáradnak. Belefásulnak az ügyfélkapcsolatba, a mindennapi működésbe, az alkotásba-tervezésbe és a folyamatos felelősségvállalásba. Mi lehet ilyenkor a megoldás? Inspirációk más emberektől, vállalkozói közösségektől, új élményektől, könyvektől, TED videóktól és még sok minden mástól. A szenvedély megőrzése a vállalkozásban az egyik legnagyobb hajtóerő, legyél nyitott, keress új dolgokat, tapasztalj, keresd az inspirációkat, amelyek újra tűzbe hozzák a benned rejlő parazsat!
Egyedül vállalkozóként létezni a nagy piacon, olyan mint aranyhalként úszni a cápák között az óceánban. Az óceán néha csendes, néha viharos, de egy biztos: kiszámíthatatlan. És még a nagyobb ragadozók is ott lesnek benne! Keress más aranyhalakat, vagy más apró és nagy halakat, akik veled együtt úszva kikerülik, megkerülik a cápákat és így közösen együttműködve, egymást támogatva egy irányba úszhattok az árral a vállalkozások óceánjában. Egy közösségben érezheted a védelmet, a biztonságot, a támogatást és azt, hogy te is fontos vagy és meghallgatnak. Elmondhatod a kételyeidet, problémáidat, de megmutathatod a sikereidet is, kérhetsz és adhatsz segítséget a másiknak.
Tagja vagy egy nagy vállalkozói közösségnek, ahol ott vannak a többiek, akár olyanok is, akik ugyanazt csinálják, mint te. Mégis őket ismerik és téged még nem. Hogyan építsd fel az énmárkádat? Mennyire legyen személyes, mennyire lehet kitárulkozni a nagyvilág előtt? Hiszen te ember és vállalkozó is vagy egy személyben, mennyit akarsz megmutatni magadból, ha kikerülsz a rivaldafénybe? Erősít vagy gyengít, ha megmutatod magad, a kudarcokat és annak tanulságait, ha megmutatod az érzékeny lelkedet egy alkotásban, vagy az együttérzésedet az üggyel kapcsolatban? Ki kell állni oda középre és mondani kell… a hogyan tanulható, de a döntést előtte te hozod meg, hogy mit és mennyit mondasz el és építesz fel a külvilág számára.
Cikkünk szerzője Potápi Rita, a VIP Nők – Virtuális Inkubációs Program vállalkozóNŐKnek program fejlesztője, vállalkozói mentora, a vipwomen.hu tulajdonosa. A VIP Women küldetése, hogy olyan támogató és együttműködő, de egyben fejlesztő környezetet nyújtson vállalkozónőknek, amellyel önmagukban biztosabbá és vállalkozásukban sikeresebbé válnak, hogy elérjék céljaikat és megvalósítsák álmaikat. Szolgáltatásaik között megtalálható az online tanácsadás, az egyéves, csoportos találkozókon alapuló Turbó program, vagy a személyes vállalkozásfejlesztési tanácsadás, az Iránytű program. Szeretnél csatlakozni a VIP Nők programhoz? Itt találsz elérhetőségeket.