A testvérünkkel való kapcsolatunk egy egész életünkben formálódó, izgi -remélhetőleg- szeretetteljes viszony, aminek azért az elején vannak-voltak döccenők. Mindjárt megértitek, mire is gondolunk.
Elfelezni valamit: emlékeztek még arra, amikor valaminek a fele még azt jelentette, hogy az a darab, amit magadnak letörtél? Olyan 70%-30% finomabb csokik, klasszabb sütik esetében. Testvériesen elfelezni -> valaki sokkal-sokkal jobban jár. Apropó, mi a családban emiatt használtuk a ‘te felezel, én választok’ módszert, aminek a használatával mindenki igyekezett a legeslegigazságosabb feleket törni mindig.
Kölcsönvenni: „már megint hova tűnt a kedvenc felsőm?” Amikor nincs sehol, pedig végigtúrtad a szekrényt, a szennyest, a székeden lévő ruhakupacot, majd meglátod a kistestvéredet parádézni benne. És nyilván mindig pont akkor vettük kölcsön, amikor a másik is NAGYON fel akarta venni.
Anyósülés: felnőttek – jó esetben- megbeszélik egymás között, hogy ki ül az anyósülésre, és ki hátulra. Ha tesód van, akkor ez már az autózást megelőző nap beinduló szócsata ami a parkolóban test-a-test-ellen harcban csúcsosodik ki.
Szülők: az emberek, akik szeretnek és felnevelnek minket. És néha: a közös ellenség!! Minden 12 éves tábornok érti, mire gondolunk.
Édesség: az édesség felnőttkorban olyan dolog, amit akkor veszel magadnak, amikor akarsz. Gyerekkorban: különleges alkalmakkor ajándékba kapott manna. Ha tesód is van: különleges alkalmakkor ajándékba kapott ÉS lepattanó manna. Cserébe a sajáton is osztozni kellett – viszont időnként
fel lehetett falni meg lehetett dézsmálni a másikét.
Idősebb / fiatalabb: amikor ez nem egyszerűen azt jelenti, hogy előbb vagy később születtél. Hanem sokkal mélyebb: „Legyél okosabb, te vagy az idősebb!” vagy épp „Neki azért szabad, mert ő már idősebb!” Az élet mindegyik oldalon roppant igazságtalan volt!
Véletlen: az ember véletlenül elveszíti a tollát, vagy véletlenül nekimegy a másiknak, de voltak ott egészen különös véletlenek is! „Véletlenül” került a vállára az a gigantikus 5-körmös karmolás, „véletlenül” van az arcán az a nagy tenyérnyom! Ti is téptétek egymást?
Zsebpénz: hiába kaptok hasonló összeget, vagy pontosan ugyanannyi zsebpénzt, az egyik tesónak valahogy mindig sokkal több van. És nemcsak spórol, de kölcsön is ad – persze már a kamat fogalmát is ismeri!
Rendesen viselkedni: felnőttként már viszonylag könnyű rájönni, hogy mi az a rendesen viselkedés. Gyerekként? Ha azt mondják, elmegyünk valakihez, és ott majd rendesen kell viselkedni = balhé lesz, naagy nagy balhé. Valaki lever valamit, valaki összeveszik valakivel, vagy valakivel nem akarnak a többiek játszani. A rendes viselkedésnek esélye sincs!
Házimunka: és végül ne feledkezzünk meg az otthoni besegítésről! A házimunka az, amiben -legyen szó mosogatásról, megágyazásról vagy épp elrakodásról- mindig minden testvér szerint épp a másik a soros.