Mi az, amit a nagyi egyszerűen kiráz a kisujjából és éppen mostanság van szezonja? Hát a befőzés! Ha te is imádod teletömni a palacsintádat az édes, gyümölcsös lekvárokkal, de még nem próbáltál soha befőzni, segítünk. Összeszedtük a 10 legfontosabb tudnivalót, hogy élmény legyen felbontani az első saját üveged!
Vásárolj idénygyümölcsöket!
Ősz elején/nyár végén érdemes sárgabarackból, málnából, vagy őszibarackból befőzni, mert ilyenkorra a piacon már találsz éretteket, amik zamatosabbak és olcsóbbak is! Fontos, hogy frissek, épek és egészségesek legyenek. Ha találsz köztük romlottat, azt dobd ki, vagy vágd ki azt a részt. Az őszi gyümik közül a szilva, a szeder és az áfonya, amikből érdemes eltenni télre.
Alaposan tisztítsd meg a befőttes üveget!
Alapszabály, hogy a befőttes üvegeknek és a kupakoknak is makulátlanul tisztának kell lenniük. A legjobb, ha forró mosószeres vízbe áztatod és kefével jó alaposan átdörzsölöd kívül-belül. A kicsorbult, hibás üvegeket szelektáld ki. Ha végeztél a forróvizes sikálással öblítsd ki többször, aztán tedd be még magas fokozaton 1 percre a mikróba vagy 100 fokon 15 percre fejjel lefelé a sütőbe. Figyelj oda, hogy a végén már ne törölgesd konyharuhával!
Édesítsd megfelelően!
Az édesítés attól függ, hogy magának a gyümölcsnek mekkora a természetes cukortartalma és mennyire érett. Általában 1 kg gyümölcshöz 30-35 dkg cukor szükséges. Használhatsz hozzá cukrot, befőzőcukrot, mézet, vagy édesítőszert is, a lényeg, hogy kóstolgasd. A méz jobban tartósít, de a xilit, vagy a fruktóz egészségesebbek a kristálycukornál. Az olyan gyümölcsöknél, mint a barack, alma, ribizli vagy szilva még cukor és zselésítő hozzáadása sem szükséges, mert annyira magas a pektin-tartalmuk, hogy maguktól besűrűsödnek.
Használj tuti receptet!
Imádod a nagyi szilvalekvárját? Csak ő tud olyat az egész világon és senki más? Kérd el tőle a receptjét! Ha pedig merész vagy és kapásból kísérleteznél, akkor néhány kanál rummal, pálinkával vagy likőrrel megbolondíthatod a lekvárod! Abból még baj nem lett! Másik tippünk az egymáshoz illő gyümölcsök összeengedése, érdekes ízeket tud adni.
Megfelelő edényben főzz!
Fontos, hogy az edény legyen elég széles, hogy a víz megfelelően elpárologhasson, elég magas, hogy a lekvár ne fusson ki és vastag fenekű, hogy ne ragadjon le.
Figyelj az állagra!
Nézz utána az adott gyümölcs pektin tartalmának, mert könnyen lehet, hogy nem is kell már hozzá zselé vagy fixáló por. A sűrűséget növelheted a főzés időtartamával is, de az állagot úgyis kóstolással ellenőrizheted. Ha elérte a palacsintára kenhetőség legmagasabb fokozatát, akkor van kész!
Dunsztolj!
Ha úgy érzed, hogy elkészült a remekmű és a nagyi is megirigyelné, akkor jöhet a dunsztolás: fontos, hogy még forrón töltsd az üvegekbe a lekvárt, mert ilyenkor a saját hőjével sterilizálódik. Először csak egy keveset tölts bele, hogy fokozatosan vegye át az üveg fala a hőt és ne repedjen szét, majd töltsd meg, ütögesd kicsit konyharuhába tekerve az asztalhoz, hogy a légbuborékok távozhassanak. Ha ezzel megvagy, bugyoláld be az üvegeket újságpapírba aztán takaróba, hogy lassan, fokozatosan hűljenek csak ki, így marad majd szuper tartós a lekvárod!
Ne tartósítószerezz!
Ha nem muszáj. Ha nagyon akarod, akkor egy kis szalicilt tehetsz a tetejére, miután betöltötted az üvegekbe, de a dunsztolásnak és a cukornak köszönhetően nincs különösebb szükség tartósítószerekre. A bolti lekvárokban van, de hát ugye, az bolti. Annyit még megtehetsz, hogy 10-15 percre fejjel lefelé fordítod az üvegeket, hogy biztosan minden levegő eltávozzon belőlük!
Ellenőrizd a lekvárt!
Várj pár napot a befőzés után, majd nyomd meg az üvegek tetejét. Ha visszapattan, vagy be sem lehet nyomni, akkor veregesd meg a válladat. Ha pedig könnyen benyomható és a levegőt is beszívja, akkor inkább gyorsan edd meg, vagy hívd át a haverokat és csapjatok egy palacsinta partit!
Figyelj oda a tárolásra!
A kész üvegeket töröld tisztára, majd száraz, hűvös helyen tárold. Ragassz rá matricát, írd rá az évjáratot és a neved, legyél rá büszke! Ha már felbontottad, mindenképp tárold hűtőben. Gratulálunk a lekvárhoz! Jó étvágyat!