Sokunk számára önkifejezési felület a Facebook, Insta, Tumblr és társai. De a Tech magazin szerint van egy pár kockázati tényező, amivel számot kell vetnünk, mielőtt úgy posztolgatnánk, mintha nem lenne holnap.
Az egyik legfontosabb alapvetés: ne állítsd nyilvánosra a Facebook profilod. Ha mégis valamiért nyilvánosra van állítva a profilod, akkor legalább gondold meg kétszer, mit osztasz meg rajta – gondolj bele, így az egész világ láthatja! Vegyünk példának egy olyan ártatlannak tűnő esetet, hogy egy nyilvános Facebook posztban elárulod, hogy mi a napi rutinod, például hogy „Jaj, milyen fárasztó minden reggel 6-kor munkába indulni!”, egy másik posztban pedig kitenni egy fotót a lakásod előtt az utcáról. Tessék, már fel is mutattad a zöld lámpát a betörőknek, akik tudják, hogy ez a lakás bizony reggel 6 után tök üres. Azt sem egy nyilvános posztban kell kifejteni, hogy most 3 hétre elutazol, ezért nem lesz senki a lakásban.
Ha van az otthonodban értékes műtárgy, halomnyi arany ékszer, műszaki cikkek és társaik, akkor jó neked, de lehetőleg ne dicsekedj velük nyilvános oldalakon! Mert elég egy pár rosszindulatú alak, akik ezt összerakják a napi rutinoddal (ld. előző pont), akkor búcsút inthetsz a ballagási arany nyakláncnak meg a nászajándékba kapott porcelánnak. Erre a legjobb példa Kim Kardashian, aki – pedig a social media nagymestere – olyan sok árulkodó képet rakott ki magáról, hogy aztán támadóinak nem kellett sokat matekozniuk, amikor kirabolták egy párizsi szállodában. Az eset óta már ő is jóval óvatosabban és visszafogottabban oszt meg magáról bármit is.
Ne tegyél ki magadról olyan fotókat, amiket később esetleg szégyellnél. Kellemetlen lesz megbecsült egyetemi oktatóként, ha a diákjaid ráakadnak az internet bugyraiban arra a fotódra, ahol félmeztelenül épp spanglizol, és az aktuális párod taperol közben. Mert az egyik legnagyobb aranyszabály, hogy ami kikerül az internetre, azt már soha nem lehet végérvényesen eltüntetni onnan.
A gyerekedről való posztolást is érdemes átgondolni. Például nem is etikus, és az internet sötétebb bugyrainak ad táptalajt, ha nyilvánosan megosztod a kisgyereked pucér (például pancsolós) fotóit, videóit. Ha büszke szülőként szeretnéd a barátaidnak, rokonaidnak rendszeresen megmutatni a gyerkőcről készült fotókat, akkor két út van: vagy eleve csak olyan Facebookos barátaid legyenek, akiket jól ismersz, és ne nyilvánosra állítsd a profilodat – vagy pedig hozz létre egy zárt csoportot, ahova meghívod azokat, akikkel megosztod a kisgyerekes képeket. Így a gyereked sem fog tudni beperelni 18 évesen, amiért megosztottad a 3 éves pucérkodós képeit 😀
Ne posztolj titkos céges információkat. Olyat se posztolj, ami valótlanul rossz hírbe hozhatja a cégedet, mert akkor nem elég, hogy kirúgnak, de rosszabb esetben még be is perelnek. Nyilván ha orvos, pszichológus vagy ügyvéd vagy, akkor alapszabály, hogy ne írj az ügyfeleidről beazonosítható módon, mert a szakmai titoktartás még inkább kötelez, és a saját hírnevedet is kockára teszed egy-egy átgondolatlan blogbejegyzéssel.
Az elmúlt idők tükrében erre külön ki kell térnünk: bár az, hogy mennyire árasztod el napi politikával a Facebook-faladat, egyéni gusztus és ízlés dolga, de a munkáltatódnak nincs joga kirúgni amiatt, mert te a politikai nézeteivel ellenkező álláspontot vallasz magadénak. Szóval amíg nem uszító, emberellenes politikai tartalmakat osztasz meg, addig felesleges öncenzúrát alkalmaznod emiatt. (Vagy pedig, ha ez valós veszély, akkor ideje új munkahely után nézned.)
Ne posztolj másokról készült fotókat a beleegyezésük nélkül. Főleg ne posztolj képet más gyerekéről, a szülő beleegyezése nélkül. Jogilag sem okés (bár a kép eltávolításával elejét veheted a pereskedésnek és a többi következménynek), de etikailag is megkérdőjelezhető.
Ha elbüszkélkednél vele, hogy megszerezted a jegyeket a kedvenc bandád koncertjére, és mindezt egy fotó megosztásával támasztanád alá, akkor takard le a hamisítást megkönnyítő adatokat, például a QR- vagy vonalkódot.
Reméljük, ez senkinek nem jut az eszébe, de azért a biztonság kedvéért leírjuk: ne fotózd le és oszd meg a személyi irataidat úgy, hogy látszanak rajtuk az azonosító számok. És főleg NE a bankkártyádat, hogy látszik rajta a hátoldalon lévő 3 számjegyű biztonsági számsor. No meg a PIN-kódodat, a lakcímedet és a magán telefonszámodat sem kell feltétlenül az internet népének elárulni.
Internetes vitákban, kommentelők közt sokan hajlamosak másképp, szélsőségesebben fogalmazni, mint élőben. Hány olyan cuki nagymamát látunk a cikkek kommentfolyamában, akik véres szájjal követelik az akasztást random celebeknek és közéleti figuráknak! Szóval ha elkapna a hév, gondolj bele, hogy az indulatos mondatokat mondanád-e élőben is nyilvánosság előtt, és hogy szívesen felvállalnád-e a későbbiekben is.