Ki ne vágyott volna arra, hogy egy kis turbófröccsöt kapjon az önbizalma? Persze ez tipikusan olyan dolog, ami felszólításra nem megy, és hajlamosak vagyunk azt hinni, erre születni kell. De ez egyáltalán nincs így! Jöjjön 10 gyakorlati és könnyen hasznosítható tanács a most megjelent MIRA – Így váltsd meg a világod könyvből, Böhönyey Márta és Tóth Melinda pszichológus- és szerzőpáros tollából:
Szoktad azt érezni, hogy úgy bizonyítod be a környezetednek, hogy erődön felül vállalod be a feladatokat és munkákat, mert amúgy nem néznének fel rád? „Az a minimum, hogy a maximumot teljesítem!” – de miért is? Próbáld ki egyszer, hogy nem teljesítesz 120%-osan, csak 100%-osan, és nem vállalod magadra az ezredik plusz feladatot is, ami nem lenne a hatásköröd. Ki fog derülni, hogy A., nem dől össze a világ, B., az emberi kapcsolataid ettől még nem kezdenek mélyrepülésbe, és C., te sem fogsz megroppanni a végeláthatatlan munkától, és több időd jut magadra! Juhé!
Ha sérelem ért, és csak az orrod alatt dünnyögsz, magadban hengergetve a dühöt, az nem igazán viszi előre a dolgaidat. Állj ki magadért! Ha valaki bánt, ezt jelezd neki nyíltan. Nem sértegetve meg személyeskedve – próbáld meg úgy megfogalmazni felé a kritikát, hogy arról beszélsz, TE hogy érzed magad a tettének hatása miatt. Ha a másik nagyon megbánt, és nincs mód olyan feloldásra, ami neked is igazi lelki megnyugvást ad, szakítsd meg vele a kapcsolatot. Ennyi, kész, bármilyen drámaian is hangzik ez. Megéri neked egész életedet mérgező kapcsolatok közt töltened?
Tényleg MINDEN béna veled kapcsolatban, és undorítóan nézel ki? …vaaagy épp most is megdicsérte a kollégád a megjelenésedet, csak épp ezt hajlamos vagy félvállról venni, és inkább jól ráfókuszálni a negatívumokra? Írj listát, hogy milyen pozitív visszajelzéseket kapsz a környezetedtől. Ha elsőre kissé hülyén is érzed magad, amiért mindent leírsz, hidd el, jót fog tenni, és segít észrevenni, hogy milyen pozitív dolgok jöttek veled szembe. Így pedig talán már üdvözölni is tudod őket!
Leszólítanád azt a helyes fiút? Megmondanád anyukádnak, hogy ne basztasson már végre? Felmondanál a béna munkahelyeden, hogy valami teljesen más területen próbáld ki magad? És egyiket sem teszed, mert félsz a következményektől? Sőt, lehet, hogy annyira gúzsba kötnek a félelmeid és előítéleteid, hogy már azt sem tudod, mit kéne tenned. Ilyenkor tedd fel magadnak a kérdést: mit tennél, ha nem félnél? Azt is érdemes átgondolnod, hogy mi a legeslegrosszabb, ami megtörténhet, ha megteszed azt a bizonyos lépést. Egyrészt lehet, hogy kimondva már te is nevetni fogsz rajta, milyen irreálisnak tűnik, másrészt néha jobb is, ha megtapasztalod, hogy milyen is az, amikor bekövetkezik a dráma, mert általában ki is derül róla, hogy túlélhető!
Az is általános jelenség, hogy túlzottan kritikusak vagyunk magunkkal. Nem engeded meg magadnak, hogy „bénázz”, hibázz, vagy gyengének láttasd magad? Kicsit lépj ki a megszokott szemszögből, és próbáld meg kívülről látni a dolgokat: ha a barátnőd hibázna egy ugyanilyen helyzetben, akkor mit gondolnál róla? Lesajnálóan viselkednél vele, amiért volt egy baklövése? Ugye nem?
Ha csak azért nem váltasz munkahelyet, vagy nem hagyod ott a párodat, mert úgy érzed, hogy náluk jobbat úgysem találhatsz, akkor nem árt erről alaposabban elgondolkozni. Miért is hiszed azt, hogy a földön élő 3,5 milliárd férfiból nem akadna egyetlenegy, aki jobban bánna veled, és jobban megérdemelne téged, mint a mostani párod, ha mellette nem vagy boldog? Miért ne érdemelnéd meg ezt a boldogságot? Vajon van olyan elviselhetetlen személyiségjegyed, ami elképzelhetetlenné tegye, hogy olyasvalakivel élj együtt egy életet, aki szeret és értékel téged? (Hacsak nem vagy egy pszichopata tömeggyilkos, akkor erre a kérdésre látatlanban is az a válaszunk, hogy NINCS.)
Próbáld meg kimutatni az érzelmeidet! Ez is olyan, ami valakinek egy csettintésre megy, másoknak meg sok-sok gyakorlásba telik – vagy épp egy életre zátonyra futnak ezzel. Pedig olyan ez, mint a biciklizés: az elején gyakorlás közben nagyban csalinkázol, és még tuti zakózol is egy párat, de a végén marad a szabadság mámorító érzése és a suhanás. Jól hangzik, nem? Ha attól félsz, ezért a környezeted tagjai megszégyenítenek, ha te megnyílsz… Nos, ez kiről árul el több mindent? Rólad, aki őszintén és nyíltan megfogalmaztad a másiknak az érzelmeidet, vagy róla, aki ezért megszégyenít, kigúnyol, vagy ezt kihasználja?
Sokszor az emberek azért nem mernek változtani a viselkedésükön, mert félnek a környezetük reakcióitól. Mit szól majd az apám/a menyasszonyom/a legjobb barátom, ha elkezdek máshogy viselkedni, mint ahogy ő megismert?? Nos, a kezdeti megrökönyödést borítékolhatjuk: ugyanis ha változtatsz a berögződött viselkedéseiden, az bizony feltűnik majd a környezetednek is. Tuti, hogy először leesett állal és elkerekedett szemmel néznek rád, ha végre kiállsz magadért. Lehet, hogy valaki zokon is veszi ezt, mert hogy jössz te ahhoz, hogy saját magad dönts a dolgaidról, ahelyett, hogy ő tenné ezt? Viszont sok kapcsolatod meg (a kezdeti meglepettség után) javulni is fog. Vagy épp a régiek helyett teljesen újak alakulnak ki – pont ettől izgalmas ez az egész folyamat!
Ha az előző tippeket igyekszel gyakorolni (persze ezek sem mennek elsőre, de adj időt és hibázási lehetőségeket magadnak!), akkor előbb-utóbb elkezdenek változni a környezeted visszajelzései, még ha kis mértékben is. Ez pedig pozitívan hat vissza az önbizalmadra! Még ha az elején nem is érzed, hogy ezeket a dolgokat zsigerből, nagy önbizalommal tetted, ilyenkor hatványozottan érvényesül a Fake it ’til you make it! jelszava, azaz csináld úgy, mintha meg lenne hozzá az önbizalmad, és ha kitartóan gyakorlod, egy idő után már az önbizalmad is megjön hozzá. Ehhez jön megint egy jegyzetelős feladat: vezess egy kis naplót arról, hogy miben sikerült ezidáig pozitívan változnod, vagy úgy fellépned, ahogy azt a te ideális éned, aki nem fél a környezetétől, megtenné!
Ha úgy érzed, hogy hosszabb ideje tart a rossz lelkiállapotod, és nem tudod magad a saját hajadnál fogva kihúzni a gödörből, akkor érdemes szakértőhöz fordulnod. Szerencsére ma már egyre kevésbé ciki pszichológushoz menni, és nem kell megvárni az óriási életkríziseket, hogy a kezünkbe vegyük az életünket. Ha pedig az autód javításával vagy az arcbőröd ápolásával is szakembert keresel fel, miért ne tennéd ugyanezt akkor, amikor a lelkedről van szó?
Ha még több gyakorlati tippel szeretnél találkozni, vagy épp a pszichológiát olvasmányos, könnyen érthető formában szeretnéd olvasni, akkor a MIRA – Így váltsd meg a világod! regényes, egyedi műfajú pszichológiai könyve neked szól! Önbizalomtuningra fel! 🙂