Tavasz van, rügyező fák, csiripelő madarak, farmer dzseki. Van itt azonban még egy dolog, amiről szót kell ejteni: az endometriózis, vagy ahogy az érintettek hívják, az endo.
Ebben a hónapban van ugyanis az EndoMarch, ill. ahogy itthon találkozhatunk vele, az Endomárcius: a betegségre való intenzív figyelemfelhívás citromsárga színben futó mozgalma, időszaka. Listába szedtük a legfontosabb tudnivalókat a nők millióinak életét megnehezítő kórról. Vendégszerzőnk írása következik!
Az endometriózis – sajnos – népbetegség. Minden ötödik, termékeny korú nőt érint, és akár már pár évvel az első menstruációt követően kialakulhat. Ennek tükrében igen nagy baj, hogy kevés szó esik róla, nem tartozik a “felkapott” betegségek közé.
Az endometriózis egy kicsit misztikus nyavalya. Nem sok biztosat tudunk róla, a kellemetlen tüneteken kívül. Sem a kialakulásának az okai nem tisztázottak, sem a végleges kezelés módja nem ismert. Természetesen elméletek már vannak, és az elhivatott, okos tudósok rajta vannak az ügyön.
Térjünk a lényegre: az endometriózis a méhnyálkahártya (endometrium) méhen kívülre kerülése, a szervezet más részein való előfordulása, ill. a szövetre jellemző ciklusból eredő problémák kórképe. Az endometrium ugyanis méhen belül és kívül is teszi a dolgát: havonta megvastagodik, majd megtermékenyülés hiányában vérzés kíséretében leválik. Ha pedig mindez nem a helyén, a méhben történik, akkor gondot okoz, hiszen a bevérző és távozni, ürülni nem tudó szövetek ún. csokoládécisztákat képeznek, amik nyomhatják, összetapaszthatják, dolgukban akadályozhatják a hasüreg (vagy extrém esetben más testtájék) szerveit.
Az endometriózis tünetei lehetnek az erős görcsökkel járó, fájdalmas és erős menstruáció; máskor (pl. ovuláció, szex, vizelés, székelés) jelentkező kismedencei fájdalom; szinte állandó kismedencei fájdalom és puffadás. Bizony, ezek nem túl jellegzetes tünetek…
Az endometriózist emiatt nehéz diagnosztizálni. Az ultrahang csak a gyanúig segítheti az orvosokat. A legfőbb tünetnek számító erős menstruációs fájdalmak pedig a dolog természetes velejárójaként élnek a köztudatban. Valljuk be, egyrészt nehéz meghatározni, honnantól nem számít a fájdalom “normálisnak”, másrészt ha egy orvos, pláne ha egymás után kettő, legyint az ebbéli panaszainkra, akkor szépen elfogadjuk a véleményüket és beletörődünk a sorsunkba! Márpedig a rendkívül erős menstruációs fájdalom (kb. az a szint, amikor a fájdalomtól nem tudod ellátni a teendőidet) nem normális és addig kell kopogtatnunk, amíg megértő, szakértő fülekre nem találunk! Jelenleg az egyetlen biztos módja a betegség kizárásának, ill. megállapításának a diagnosztikai célú, “bekukkantós” laparoszkópiás műtét.
Sajnos a fenti tünetek hiányában sem lehetünk teljesen nyugodtak, az endometriózis betegek 25%-a tünetmentes. Mint a jelen lista írója is. Ezért minden egyes, akár egyetlen egyszer jelentkező, rendkívüli kismedencei fájdalmat, görcsöt, jelentős érzetet nagyon komolyan kell venni, és orvoshoz kell vele fordulni!
Az endometriózisnak előrehaladottság, szétterjedtség szerint különböző stádiumai vannak. Egy korán észlelt és kezelt endoval minden esély megvan a problémamentes életre. Nagyon előrehaladott esetekben azonban a kór akár meddőséghez is vezethet.
A kezelés megfelelő módja természetesen egyedi, de az orvosi eszköztár a szövetek műtéti úton való eltávolításából, valamint a gyógyszeres (hormonális) kezelésből áll, ami tulajdonképpen egy mesterséges klimax állapot előidézése. Ezen kívül számos alternatív mód ismert, amit valaki, valakik már sikeresen alkalmaztak. Speciális tornák, diéták, életmódváltások útján elért gyógyulásokról olvashat az, aki beleveti magát a témába és a tematikus fórumokba.
Teljes, végleges gyógyulásról a természetgyógyászunkkal és a pszichológusunkkal tudunk beszélni, az orvosunkkal sajnos nem, a tudomány jelen állása szerint krónikus betegségről van szó.
Mint már írtuk, az endometriózisról túlságosan kevés szó esik, holott a nők 20%-át érinti, és az elhanyagolt betegségnek nagyon komoly következményei lehetnek. Tegyünk ellene, tegyünk a hallgatás ellen, beszéljünk róla! Első lépésként osszátok meg ezt a cikket, de legalább küldjétek el a barátnőiteknek, lánytesóitoknak!
Még több egészség hír itt!