A Google rendkívül sokoldalú. Ebben nincs sok újdonság. Sokan viszont csak “egy böngészőként” tekintenek rá. Pedig jócskán nyújt alternatívákat olyan szabadidős elfoglaltságok szebbé-jobbá tételéhez is, mint egy nyaralás.
Most épp szezonban is vagyunk, nézzük meg tehát, hogy hogyan segíthet a Google abban, hogy nyári kikapcsolódásodat könnyedén megszervezhesd, koordinálhasd és izgalmasabbá tehesd.
1. Ismered a Google Utazásokat?
Ha eddig nem ismerted volna, akkor most bemutatjuk a Google Utazásokat. Ennek a Google alkalmazásnak a segítségével repülőjáratokat, szállásokat és programokat kereshetsz.
Kérdés, hogy miben más ez, mint az az összes többi hasonló alkalmazás, lássuk be, hogy ezekből ma már rengeteg van.
Erre a kérdésre a privát találatok és az internetes alkalmazástevékenységek beállításokban rejlik a válasz. Az első lehetővé teszi, hogy személyre szabott találatok jelenjenek meg a Google-ban, persze csak ha be vagy jelentkezve. A második pedig elmenti a keresési előzményeket (szintén csak abban az esetben, ha be vagy jelentkezve), így még hatékonyabbá válik a keresgélés.
2. Tudtad, hogy a Google My Maps-el egyedi térképeket készíthetsz?
A Google My Maps-el egyedi térképeket lehet készíteni, melyeken be lehet jelölni mindent, amit meg akarsz nézni egy adott helyen.
A térképet rétegek segítségével lehet tagolni, például készíthetsz látnivalók vagy éttermek rétegeket, melyekre csak ehhez kapcsolódó dolgokat gyűjtesz. Ezeket elláthatod egyedi ikonokkal és színekkel is a könnyebb beazonosíthatóság érdekében.
Fontos, hogy saját térképedre nem csak Google Cégem szolgáltatással rendelkező, tehát a térképen automatikusan megjelenő helyeket pakolhatsz fel. Ha olyan helyekre is el akarsz látogatni, melyek nem rendelkeznek ilyennel, akkor te magad is létrehozhatod őket térképeden.
3. Útvonaltervezés hatékonyan, térképek akár offline is?
Az útvonaltervezés szolgáltatást a legtöbben biztosan ismerik. Arról azonban már nem biztos, hogy mindenki tud, hogy az útvonaltervezést az előző pontban bemutatott saját térképekkel is lehet használni.
A saját térképeiden is meg tudod tervezni teszem azt, hogy egy látnivalótól mennyi idő és hogyan lehet eljutni az esti vacsorához kiszemelt étteremhez.
A Maps másik nagy előnye, hogy okostelefonra le is lehet tölteni egy egész város térképét, vagy egy adott térképrészletet. Ezt offline módban is lehet használni. Ez nagyon jól jön akkor, amikor olyan helyre utazol, ahol nem tudsz a 4G-re hagyatkozni.
4. Hogyan tudsz közeli helyeket felfedezni?
A Google cégem sok mindenre jó, amiről egy átlag felhasználó nem is tud, és valójában nincs is szüksége erre a tudásra. Elég annyi, hogy manapság a legtöbb helynek már van ilyen szolgáltatása, ez pedig röviden nem jelent mást, mint, hogy fent vannak kedvenc böngészőnk, a Google térképén.
Ez azt jelenti, hogy ha fel akarsz fedezni egy várost, tájékozódni akarsz, hogy mi mindent lehet ott csinálni, akkor egy nagyon jó kiindulópont a Google térképek böngészése. A keresés a közelben opcióval rengeteg helyre rá lehet bukkani. Saját tapasztalat, hogy remek városfelfedező eszköz.
Fontos, hogy helyzetmegosztás nélkül nem fog működni, ezt engedélyezned kell.
5. Hova is parkoltál?
Parkolni sehol sem egyszerű, de egy idegen városban maga a rémálom. Ha magával a parkolással már meg is vagy, még mindig ott a kérdés, hogy oké, de egész napos városnézés után, hogyan fogok visszatalálni a kocsimhoz.
A Maps erre is megoldást nyújt. Nézd meg hol vagy, írd be a címet, majd kattints a helyet jelölő pontra. A felugró lehetőségek közül válaszd a parkolóhely mentése opciót és már meg is vagy, elmentetted, hogy hol parkolsz.
Sajnos ez az lehetőség csak Androidos telefonokon és táblagépeken érhető el.
6. Valuták közötti műveletek pillanatok alatt?
Ez nekünk magyaroknak különösen jól jön, hiszen saját valutánkkal máshol nem fogunk találkozni.
Ha külföldön nyaralsz, ahol például euró a fizetőeszköz, de nem tudod, hogy mennyi most az árfolyam, ennek ellenére kíváncsi lennél rá, hogy mennyi is az annyi, akkor használd bátran a Google-t.
Írd be az url sávba az “eur to huf” kifejezést. Még az entert sem kell lenyomnod a kereséshez máris megtudod, hogy mennyi épp az árfolyam.
Ha az entert is lenyomod, akkor előkerül a számolófelület is. Itt be tudod írni, hogy mennyi euróról van szó, és rögtön meg is kapod, hogy ez hány magyar forintnak felel meg.
És nem csak euróval működik. 🙂
7. Összehangolt utazás?
Utazást segítő Google tippek ide vagy oda, egy nyaralás megszervezése azért sosem három perc, főleg, ha egy nagyobb társaságról van szó.
Arról nem is beszélve, hogy egy utat a legtöbb esetben előre leszervezel. Mi sem egyszerűbb arra, hogy minden résztvevő észbentartsa a dátumot, mint a Google naptár használata. Ha létrehozol egy eseményt az utazáshoz azt meg tudod osztani a többiekkel is.
Emlékeztetőt is be lehet állítani, így semmiképpen nem felejtődik el semmi.
Itt nem csak arra gondolok, hogy magát az utazást felejted el, egy várva várt nyaralást ugyan ki tud elfelejteni. 🙂 Az utazással kapcsolatos teendőkre is létre lehet hozni eseményeket és emlékeztetőket. Például, hogy mikor intézzétek el az utasfelvételt, mikor kössetek biztosítást stb.
8. Időjáráskövetés óráról órára?
Az időjárás fontos faktor egy nyaralás során. Az áhított állapot nyilván az, ha a teljes idő alatt szikrázó napsütés van, de a legtöbbször ez nem így alakul.
Ha számolni akarsz az időjárás viszontagságaival, akkor ennek megfelelően tervezz a programokkal.
Írd be a Google böngészőbe úti célod nevét és azt, hogy időjárás.
Ha erre rákeresel, akkor ezt fogod látni:
A programokat az időjárás függvényében előre meg tudod tervezni, napokra lebontva.
A hőmérséklet és a csapadék előrejelzés 3 órás blokkokba leosztva jelenik meg, így még könnyebb tervezni. Persze ez az eszköz sem tévedhetetlen, de nagy átlagban be szokott jönni az előrejelzés.
9. Ismeretlen mértékegységek?
Ha szerencsés vagy, és egy különleges helyre utazol, akkor belefuthatsz abba, hogy még a mértékegységek sem egyeznek a Magyarországon megszokottakkal. Sőt nem is kell olyan messze menned ehhez, elég ha például Angliába utazol.
Ne ess kétségbe, csak használd okosan kedvenc böngésződ. Írd be a kérdéses mértékegységet és azt, hogy mibe szeretnéd átváltani. Így:
Rögtön megkapod, hogy az ismeretlen mértékegység mennyinek felel meg az általad ismert másik mértékegységbe átváltva.
10. Fotómegosztás könnyedén?
Egy kis családi nyaralás után az alatta készült képek, videók és egyéb dokumentumok megosztása egymással egészen egyszerűen megy.
Ha viszont egy 5-10-15 fős útról van szó, ahol adott esetben a résztvevők még csak egy városban sem laknak már nincs olyan könnyű dolgod, főleg ha a fájlok még nagyméretűek is.
Erre is van megoldás. Töltsd fel az anyagokat Google tárhelyedre, egy külön mappába. Ilyen felhőtárhelye mindenkinek van, aki rendelkezik Gmail-el, nem csak a G Suite előfizetésekhez jár, aggodalomra semmi ok.
Írj egy köremailt, és oszd meg a mappa linkjét a többiekkel, így mindenki gond nélkül hozzáfér majd a fájlokhoz. Sőt ha szerkesztési jogot is adsz a többieknek ők is tudják bővíteni a mappát saját fájlokkal.
Emellett a Google fotókat is használhatod. Itt szintén tudsz albumokat készíteni, és az album linkjét meg tudod osztani akivel csak szeretnéd. Nem utolsó szempont az sem, hogy ha 16 megapixeles vagy ennél kisebbek a feltöltött képek, akkor a Fotók korlátlan és ingyenes tárhelyet biztosít.
Reméljük tudod majd használni ezeket a tippeket utazásod során.
Kellemes nyaralást kívánunk, használd ki, ami még maradt a nyárból. 🙂