Sok oka lehet a hajhullásnak és kopaszodásnak. Ezeket gyűjtöttük most össze.
- Genetika
A hajhullás és a kopaszodás sok esetben genetikai eredetű. Tévhit azonban, hogy kizárólag anyai ágon öröklődhet a hajhullás, valójában éppen annyira öröklődhet apai ágon is. Egyes emberek genetikailag hajlamosabbak a férfias típusú (androgén) hajhullásra, ugyanis férfihormon hatására a hajhagymáik túlzottan érzékennyé válnak. Ez a típusú hajvesztés a férfiaknál már harminc évek kor elején jelentkezhet, míg a nőknél a változó kor környékén válik látványossá.
- Hormonális problémák
A hormonok hatással vannak a hajhagymák egészségére is, így a hormonális problémák első jele lehet a hajhullás. A pajzsmirigy működés rendellenességei, a túl magas tesztoszteronszint, a menopauza és a fogamzásgátló tabletták is okozhatnak hajhullást, ha erre gyanakszol minden esetben érdemes orvoshoz fordulnod és kivizsgáltatnod a probléma gyökerét.
- Gyulladás a szervezetedben
Szintén figyelmeztető jelként jelenhet meg a hajhullás, ha valamilyen gyulladás lép fel a szervezetben. Ez lehet akár egy elő nem bújt bölcsességfog, fogszuvasodás vagy a fogíny gyulladása miatt is. A szervezetben ezen kívül bárhol kialakulhatnak gócok, például az arcüregben vagy a bélrendszerben is. Kezeléséhez teljes góckutatás majd a megtalált góc megszüntetése, eltávolítása szükséges.
- Vitaminhiány
A hajhullás gyakori oka, a vitaminhiány, ilyenkor ugyanis a hajhagymák nem tudnak a növekedéshez elegendő tápanyagot felvenni. A hiánybetegségek változatos és egészséges táplálkozással megelőzhetőek, de léteznek kimondottan a haj erősítésére szolgáló vitaminkészítmények is. Ezek tartalmazzák a haj egészségéhez elengedhetetlen vitaminokat, így belülről táplálják azt.
- Stressz
A tartós stressz hatással van az immunrendszerünk erősségére és fokozza a férfi nemi hormonok (androgén) szintjét a szervezetben. Ez a hormon megakadályozza a hajad egészséges növekedését és idővel hajhulláshoz vezet.
- Cukorbetegség
A cukorbetegeknél az artériák beszűkülnek és a nem megfelelő vérellátás miatt a hajszálak elvékonyodhatnak. Mivel a vér nem tud elegendő oxigént juttatni a hajhagymákhoz, kialakulhat a hajhullás. Az, hogy valóban a cukorbetegség áll-e a probléma hátterében, egy egyszerű vércukorszint méréssel kideríthető, azonban sok esetben az első árulkodó tünet a hajhullás lehet.
- Intenzív diéta
Az intenzív, drasztikus diéták gyakran vezetnek tápanyaghiányhoz, amit sajnos a hajunk is megérez. Ha nem viszel be elég kalóriát és vitamint, a szervezeted először az olyan nem létfontosságú szervektől fogja elvonni az energiát, amilyen a hajad is. Ha egy fogyókúra hatására hullani kezd a hajad, az egy komoly figyelmeztető jel, hogy itt az ideje többet enned és változatosabban étkezned!
- Proteinhiány
A hajunk 97%-át egy keratin nevű fehérje alkotja, így a haj egészségéhez elengedhetetlenül fontos a megfelelő fehérjebevitel. Fogyassz naponta legalább 1-1,5 gramm fehérjét testsúlykilogrammonként, így elkerülheted a proteinhiány okozta hajhullást.
- Évszakváltozás
Talán te is észrevetted már, hogy ősszel és télen több hajszálad hullik ki, mint általában. Ez részben annak is köszönhető, hogy a hidegebb időszakban kevesebb vitamint viszünk be a szervezetünkbe, illetve hogy az időjárási viszonyok a fejbőrünket is megviselik. Ősszel ezért érdemes vitaminkészítményekkel pótolni a hiányt, télen pedig különösen figyelni kell a hajápolásra.
- Nem megfelelő hajápolás
A hajvesztést külső tényezők is befolyásolhatják, például a túl szoros hajgumi, a nem megfelelő fésű vagy a rossz hajápolási rutin. Hajmosás után soha ne dörzsöld vizes a hajszálaidat, így ugyanis könnyen eltörnek. Használj inkább egy régi pamutpólót, ez ugyanúgy felszívja a felesleges nedvességet, azonban sokkal gyengédebb a hajadhoz, mint egy hagyományos törölköző. Fésülködés előtt használj hajápoló olajat és mindig alulról kezdve fésüld át a hajkoronádat. Ha teheted használj természetes hajápolókat és kerüld a hőt, ez ugyanis erősen roncsolja a hajadat.