A náthás időszakban szinte lehetetlen kikerülni azt, hogy előbb utóbb mi is elkapjunk valamilyen felső légúti fertőzést.
Bár a koronavírus megjelenése óta rendszeresebben fertőtlenítünk kezet, megismerkedtünk a különböző maszkokkal és ezek hatásfokaival a tekintetben, hogy mennyire segítenek kikerülni a cseppfertőzéssel terjedő kórokozókat, ezeket nem használjuk mindig, főleg mióta nem kötelező. Így tehát újból megnőtt annak az esélye, hogy megfertőződünk valamelyikkel. Íme 10 tipp, amivel enyhíthetők a nátha tünetei:
1. Igyál sok folyadékot, lehetőleg gyógyteát!
Reneszánszát éli a hagyományos szálas gyógyteák fogyasztása. Sok esetben a boltokban kapható filteres gyümölcsteák mindent tartalmaznak az aromáktól kezdve a színt adó anyagokig, csak éppen a gyógynövényekből alig valamit. Nátha esetén például egy jó borsmenta vagy fodormenta tea az eltömődött légutak számára is felüdülést hozhat.
A mentán kívül még számos olyan gyógynövény van, ami bevethető nátha ellen. Ilyen például a bodza, aminek izzasztó, lázcsillapító hatása is van, sőt a száraz köhögés ellen is hatékonyan használhatjuk. Az izzadással köztudottan távoznak a szervezetből a méreganyagok, hűl a test így ennek nagy szerepe van a gyógyulásban.
2. Vegyél egy jó, forró fürdőt!
Nátha esetén jól esik a meleg. Mi sem jöhetne ilyenkor jobban, mint egy akár levendulaolajjal megbolondított nyugtató fürdő, aminek segítségével testben és lélekben is ellazulhatunk, gyógyulhatunk. A levendulán kívül más illóolajokat, fürdősókat is bevethetünk a teljes wellnessélmény kialakítása érdekében. Láz esetén természetesen épp a forró fürdő ellentéte jöhet jól. Nagyszüleink idejéből jól ismert a priznic kifejezés, ami hidegvizes törölközőbe tekerést vagy hideg borogatást jelentett láz esetén. Ma már szerencsére a láz megszüntetésére vannak más módszereink is.
3. Egy leheletnyi fokhagyma sokat segít!
A fokhagyma jótékony hatásairól ódákat lehetne zengeni. Nátha esetén is érdemes magunkhoz venni ebből a szagos növényből, hiszen baktériumölő, fertőtlenítő hatása van, ráadásul az immunrendszert is támogatja rengetegféle vitaminnal és ásványi anyaggal. Az a legjobb, ha nyersen fogyasztjuk, bár ennek megvannak a maga következményei. A fokhagymaszagot nem mindenki tolerálja. Kis petrezselyemmel vagy mentával lehet enyhíteni a szagokon.
4. Fújj orrot megfelelően!
Az orrban keletkező váladéknak az a szerepe, hogy általa ürülhessenek a baktériumok és vírusok, ezért nagyon fontos, hogy megfelelően kikerüljenek a járatokból. Könnyen arcüreggyulladás is lehet a vége a nem megfelelően eltávolított váladéknak. Az orrfújás pedig nem egyszerű feladat. Elég ha arra gondolunk, hogy a kisgyerekeknek milyen nehéz megtanulniuk. Még óvodás korban is sokaknak van nehézsége ezzel, ilyenkor használják a szülők az orrszívó készülékeket. Az orrfújás helyes technikája az, hogy először az egyik orrjáratból fújunk, a másikat befogjuk, majd csere. Nem hatékony, ha a két orrjáratból egyszerre próbáljuk kifújni a váladékot.
5. Torokfájás ellen természetesen: méz
Ma már a torokfájás ellen is számos tablettával tudunk küzdeni, amiket lassan kell elszopogatni. Ha még csak épp kezdődik a torokfájás, és szeretnénk természetesebb módon megfogni, akkor egy kanálka méz is segítségünkre lehet, ám cukorbetegek ezt kerüljék!
6. Pihenj minél többet!
Pihenés, alvás, pihenés! Egy nátha kiheverésének (milyen jól kifejezi ez a szó azt, hogy miként lehet valami ártalmas dologtól megszabadulni) az egyik alappillére az alvás és a pihenés. Nátha vagy influenza esetén a szervezet teljes erejével azon dolgozik, hogy egyőzze í vírusokat, így más tevékenységektől vesz el energiát. Fizikai munkát ilyenkor tilos végezni, de a szellemivel is csínján bánjunk, vagy inkább teljesen hagyjuk el. Aludjunk minél többet, feküdjünk, hogy az immunrendszer szabadon dolgozhasson.
7. Inhalálj!
A légutak tisztításának szuper módszere még a kamillás vagy más gyógynövényes inhalálás. A tisztító és gyulladáscsökkentő gőzök belélegzése testnek és léleknek is használni fog. A felforralt vízbe tegyünk kamillát vagy akár mentát és egy törölközőt a fejünkre terítve hajoljunk a lábas fölé. Ha túl meleg még a gőz, akkor kicsit engedhetjük hűlni.
8. Maradj otthon!
Minden betegségnél alapszabály, de a koronavírus óta még erősebben, hogy közösségbe tilos menni. Felelősségünk van abban, hogy a környezetünket lehetőleg ne fertőzzük meg. Ha épp orvoshoz megyünk, vagy muszáj a tömegközlekedést igénybe venni, akkor egy maszkkal máris sokat tehetünk azért, hogy lecsökkentsük a vírus továbbadásának esélyét.
9. Egyél húslevest!
Nátha esetén még az is nehézséget okozhat, hogy az ízérzékelésünk elveszti az élességét. Szintén a koronavírus emelte ezt egy súlyosabb fokra, hiszen sok betegnek nagyon hosszú időre ment el az ízérzékelése és a szaglása. Az se mindegy, hogy betegség eseté mit eszünk. Lehetőleg vegyünk magunkhoz minél több olyan élelmiszert, aminek magas a vitamintartalma. A húsleves a benne főtt sokféle zöldségnek köszönhetően jó választás lehet. A folyadékpótlásban is közrejátszik egy nagy tányér elfogyasztása. Gyümölcsök és zöldségek szerepeljenek az étrendben nagyobb számban!
10. Szellőztess!
Az összeköhögött és tüsszögött szoba levegőjét elalvás előtt mindenképpen érdemes átszellőztetni, még akkor is, ha kint már hideg van. Természetesen ne álljunk a huzat útjába. Jól felöltözve gyorsan és alaposan szellőztessünk, frissítsük fel a levegőt. Hűvösebb szobában az alvás is jobban fog esni.