Kedvenc ételeink elfogyasztása közben valószínűleg nem gondolunk bele, hogy mit tartalmaznak pontosan, mire használták őket eredetileg vagy, hogy honnan származnak.
Vajon tudtad, hogy a tudósok képesek földimogyoróvajból gyémántot készíteni vagy, hogy a banán egy bogyós gyümölcs? Íme 10 szokatlan és érdekes tény, amit lehet még nem hallottál. Szerinted melyik a legmeghökkentőbb közülük?
1. Vérplazmát helyettesítő kókuszvíz
A kókuszdió a természet egyik legnagyobb ajándéka. Mivel összetétele az emberi vérplazmához hasonló, ezért vészhelyzetben akár helyettesítheti is. A II. világháborúban mind a japánok, mind az amerikaiak véradás helyett használták és ezzel sok életet mentettek meg.
2. A ketchup, mint gyógyszer
Az 1800-as években egy ohiói orvos meg volt győződve arról, hogy a paradicsomnak gyógyászati tulajdonságai vannak. Erre alapozva megalkotta a mai ketchup ősét, amit hasmenés és emésztési zavarok kezelésére alkalmas, gyógyhatású készítményként árult.
3. Gyémánt készítése mogyoróvajból
A németországi Bayerisches Geoinstitut kutatói felfedezték, hogy a mogyoróvaj annyira magas széntartalommal rendelkezik, hogy akár gyémánttá is alakíthatnák. Ehhez csupán az oxigént kellene kivonni a szén-dioxidból, majd a hátramaradt szénre hatalmas nyomást gyakorolni.
4. A sárgarépa eredeti színe lila
A lila sárgarépa manapság a legtöbb ember számára nagy meglepetést okozna, de a 17. század előtt ez volt a sárgarépa. Nagyon ritkán fordult elő esetleg citromsárga vagy fehér példány, ami akkoriban mutánsnak számított. A ma ismert narancssárga sárgarépa egy genetikai variáns eredménye, amelyet holland termelők kutatásainak és teszteléseinek köszönhetünk.
5. A szendvics és szerencsejáték különös kapcsolata
A szendvics szinte minden nemzet konyhájában megtalálható és bátran kijelenthetjük, hogy elkészítését a világon mindenki ismeri. De vajon a szendvics eredetét is ismerik az emberek? John Montagu, Sandwich negyedik grófja lelkes hazárdjátékos volt. Különösen a hosszú póker partikat nem szerette megszakítani az étkezés miatt. Így kitalált egy gyorsan elkészíthető, laktató és a kártyajátékok közben is fogyasztható ételt. Ez nem más volt, mint sózott marhahús két szelet pirított kenyér között. A szerencsejátékos partnereinek kedvenc ételévé vált és egyszerűen úgy hívták, „a szendvics”.
6. Loptál már sajtot?
Minden évben az élelmiszerek közül a sajtokat lopják el a leggyakrabban. A sajtok mintegy 4 százalékának nyoma veszik, így ez az étel az egyik legtöbbet eltulajdonított finomság.
7. A csípős paprika megtréfál minket
A csípős paprika egy kapszaicin nevű színtelen, szagtalan vegyületet tartalmaz, ami a paprika fehér ereiben és magjaiban található. Amint érintkezésbe kerül a nyálkahártyával gyakorlatilag fájdalmat okoz a csípőssége. Ez a tüzes érzés valójában mentális reakció, nem fizikai. A molekulák a fájdalom- és hőérzékelő idegvégződéseinket ingerlik.
8. Mi valójában a banán?
A banán – az uborka és a kivi mellett – botanikailag bogyós gyümölcsnek számít, amíg az eper, a szeder és a málna nem. Ennek az az oka, hogy csak azok a gyümölcsök tekinthető bogyós gyümölcsnek, melynek magvai azon belül nem pedig annak felületén találhatók.
9. A csirkeszárnyakat nem használták fogyasztási célra
Ma már nehéz elképzelni, de régen a csirkeszárnyakat a többi csonttal együtt kidobták. A legenda szerint egy Buffalo-i bárban találták fel a mára kultikus fogást. Ráadásul úgy, ahogy a legnépszerűbb ételekkel lenni szokott: egészen véletlenül. Állítólag a hely tulajdonosa, Teressa Bellissimo mivel tévedésből nagy mennyiségben csirkeszárnyakat rendelt és nem szerette volna, hogy kárba vesszen, ezért inkább felhasználta őket. Megsütötte, majd vajban és forró szószban tálalta. Így jött létre a recept, amely azóta is a világ közkedvelt étele és Buffalo csirkeszárnyként ismerjük.
10. Kukorica: párban szép az élet!
Nincs is jobb dolog, mint a főtt kukorica nyáron, de eszedbe jutott már megszámolni a sorokat? A kukoricacsövön található sorok száma rendszerint páros, mégpedig legtöbb esetben 16.