A világ egyik legnépszerűbb italaként a kávéról igen hosszasan lehetne sorolni az érdekességeket. Nem kizárt, hogy akár egy 1001-es listát is fel lehetne sorakoztatni a hozzá kapcsolódó tényekről és tévhitekről, ez azonban kicsit hosszú lenne, így most egy rövidebb válogatást hozunk, tévhitek helyett az érdekességek sorából!
1. Noha a kávét már a 9. században felfedezték, csak a 15. századtól készítenek belőle italt.
A kávé őshazája Etiópia, ahol minden bizonnyal a kecskepásztorok bukkantak az érdekes növényre, amelynek a magját elrágcsálva élénkebbek lettek, kevesebb alvásra volt szükségük. A kávét sokáig így, illetve ételként fogyasztották, csak a 15. században, az Ottomán Birodalomban főztek először italt belőle.
2. A kávészem nem más, mint a kávécseresznyének nevezett gyümölcs magja.
A kávécseresznye a kávécserje apró, pirosas vagy barnás színű, gömbölyű gyümölcse, amelyben rendszerint kettő, de néha csak egy mag található. Ezek a magok a tulajdonképpeni kávészemek, melyek fermentálás, tisztítás és pörkölés után nyerik el az általunk ismert kinézetüket. A kávécseresznye gyümölcsét egyes helyeken teaként fogyasztják.
3. A kávé a második legkelendőbb árucikk a világon.
Körülbelül 10 millió tonna pörkölt kávét állítanak elő évente, a kávéfogyasztás pedig a világ minden szegletében hagyomány. Így a kávé a kőolaj után a világon a második legnagyobb volumenű árucikk.
4. Válóok is lehet.
Szaúd-Arábiában máig hatályos az a középkori eredetű arab törvény, miszerint a nők elválhatnak a férjüktől, ha az megtagadja, hogy reggel frissen főzött kávéval szolgálja ki őket.
5. Brazíliából Európába érkezik a legtöbb belőle.
Brazília a világ legnagyobb kávéexportőre, míg a legnagyobb felvevőpiac Európa, azon belül is a Skandináv-félsziget. Az egy főre jutó kávéfogyasztás csúcstartói a finnek, a finn felnőttek többsége minden étkezés mellé fogyaszt kávét.
6. Radikális gondolatokat szül.
A kávéházak hagyományosan a szabadgondolkodók és művészek kedvenc helyei világszerte, így volt ez a történelmi időkben is, elég csak az 1848-as forradalom kitörésére vagy a nyugatosokra gondolnunk. A 16. században Mekkában egyenesen betiltották a kávéfogyasztást, mert úgy vélték, a fekete ital radikális és eretnek gondolatokat szül az azt fogyasztók elméjében.
7. A hírességek is nagy rajongói.
A történelem talán legnagyobb kávéfüggője Ludwig von Beethoven volt, aki kereken 60 kávészemből főzette a kávéját. A kortárs celebritások közül is sokan rajongói az italnak, többek közt Ariana Grande, Jackie Chan, Hugh Jackman, illetve Sophia Vergara.
8. Tejszínnel felöntve lassabban hűl ki.
Valószínűleg a magasabb zsírtartalom az oka, hogy a tejszínes kávé tovább marad forró, mintha feketén öntenénk a csészébe. A tejszín vagy tej emellett lassítja, egyenletesebbé teszi a koffein felszívódását, így kevésbé hirtelen, ámde hosszabb ideig tesz éberré az így készült ital.
8+1. Tovább élünk tőle.
Mértékkel fogyasztva a kávé nagyon egészséges: javítja az emésztést, vízhajtó hatású, javítja a kognitív funkciókat, fájdalomcsillapító hatása van, segít az optimális testsúly elérésében és megtartásában ráadásul antioxidáns hatását is kimutatták már.