Az ipari kender népszerűbb, mint valaha. Világszerte komoly reneszánszát éli a kenderipar, az élelmiszerek piacán éppúgy egyre népszerűbbek a kender alapanyagú termékek, ahogy a kozmetikai iparban. A keresletre megérkezett a válasz Lengyelországból, a Henola nevű egyedülálló ipari kenderfajtáról az Agrár magazin számolt be.
A kender az egyik legrégebben termesztett növényünk, bár eleinte nem táplálékként, pusztán a rostja miatt volt fontos az emberek számára. Az egyik legsokoldalúbb felhasználást lehetővé tévő növényről van szó.
Fontos tudni, hogy a zárvatermők rendszertani törzsébe tartozik, a kétszikűek osztályában, a rózsa virágúak rendjébe. A kender félék családjában található a cannabis nemzettség. Itt négy fajt különítünk el, az ipari kenderként is ismert Cannabis Sativa L., a marihuanaként ismert indiai kendert. lletve a Cannabis Ruderalis latin nevű gyomkender és az útszéli kender néven is ismert Cannabis Spontanea-t.
Az ipari kender minden egyes része felhasználható. A magokat étkezési céllal lehet hasznosítani, a virágzatot a gyógyászatban, a levelet teaként lehet elfogyasztani. A háncs textíliaként vagy papírként, míg a szár rostja építkezéseken pozdorjaként hasznosítható.
A népszerűség egyúttal megnövekedett keresletet is jelent. Erre a lengyel Természetes Rostok és Gyógynövények Intézetének kenderprogramja talált megoldást, Henola nevű magas hozamot produkáló nemesített fajtával.
Magkenderként vetve a növények, amik kiválóan hasznosítják a napfényt. Akár az 5 méteres magasságot is elérhetik. Ezzel szemben a Henola jobb betakaríthatóságot tesz lehetővé 1,5-2 méteres magasságával, hiszen nem igényel speciális gépeket.
Az ipari kender eddig ismert típusaival szemben a Henola akár három héttel rövidebb vegetációs időszakkal termeszthető. Azaz augusztus végén, szeptember elején aratható.
Terméshozama révén egyedülálló fajról van szó. Minden korábban ismert típus többszörösét képes megteremni, hektáronként 1,5-2 tonna termésével.
2020-ban a Henola elnyerte a jövő lengyel terméke címet, valamint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter kitüntetését.
Magyarországon a kenderipar a hetvenes években élte az aranykorát, aminek egyéb tényezők mellett a műszálak elterjedése vetett véget.
A kender felhasználásának sokszínűségét mutatja az is, hogy az építőiparban is nagy jövő várhat rá. Sőt, egyre népszerűbb megoldásnak számít az innovatív és környezetbarát kendertégla. Keresett például Spanyolországban, Olaszországban, Írországban, de egyebek mellett az Egyesült Királyságban is.