Sajnos, akárcsak az emberek a kutyák is számtalan ételre, pontosabban azok összetevőire lehetnek allergiások. Ugyanúgy igaz ez a különféle húsokban található fehérjékre, mint a szójára, a gluténre vagy éppen a tejtermékekre.
Az allergiás tünetek később jelentkeznek, mint nálunk embereknél, de felismerhetőek, így mindenképpen érdemes odafigyelni rájuk. A problémára pedig megoldás lehet a hipoallergén kutyatáp, amelyről itt találsz hasznos információkat.
1. Viszketés
Talán a leggyakoribb allergiás tünet a viszketés, azaz, hogy a kutya vakargatja, gyakran nyalogatja magát. A kellemetlen inger olyan erős lehet, hogy sokszor szőrvesztéssel is jár, a bőr pedig kipirosodik, kisebesedik a vakaródzástól.
Ezt az állapotot azonban semmi esetre se várjuk meg, már akkor állatorvoshoz kell fordulni, ha gyakori vakaródzást tapasztalunk a kutyánknál.
Persze ennek lehet az oka bolha, rüh, atka és gombás fertőzés is, mindenesetre olyan dolognak a jele, amit minél előbb meg kell szüntetni.
2. Viszkető mancsok
Ételallergia esetén nem csak a kutya bőre viszkethet, az irritáló érzés gyakran a mancsokon jelentkezik. Ilyenkor a kedvencünk gyakran kapar, ami tűnhet teljesen normálisnak is, főleg a nyári melegek alkalmával.
Azonban, ha ez a házban, betonon, vagy egyéb szilárd felületen történik, akkor könnyen utalhat irritációra is, amit így akar csillapítani a kedvencünk, ennek oka pedig lehet az ételallergia.
3. Duzzadt bőr
A kutya testén felduzzadt bőr a legtöbb esetben nem ételallergia, hanem valamilyen bogár csípése miatt jelentkezik. Ugyanakkor, ha a duzzanat nem csökken pár nap után, akkor már gyanakodhatunk allergiára is.
4. Szőrhullás
Amennyiben a kutya bundája elveszti természetes fényes színét, és gyakori szőrhullást tapasztalunk nála, az a vitaminhiány mellett az ételallergia tünete is lehet.
Gyakran az eb ilyenkor a viszkető, irritáló érzés miatt a földhöz dörgöli magát, vagy egyéb módon próbálja meg megszüntetni a kellemetlen, ingerő érzést, ami sok esetben a szőr állapotának a romlásához vezet.
5. Kiütések
Az ételallergia legnehezebben észrevehető tünete. Mivel a kutya bőrét általában szőr fedi, így a gazdi a legritkább esetben fedezi fel az alatta megbúvó pirosas kiütéseket.
Ha a fésülés, fürdetés során mégis felfedezzük ezeket, forduljunk állatorvoshoz, a tünetek egyébiránt sok egyéb fertőzésre is utalhatnak.
6. Állandó fülgyulladás
Ha a kutyának nem múló, pontosabban szólva rendszeresen visszatérő fülgyulladása van, akkor azért jó eséllyel az ételallergia a felelős.
Persze lehet megfázás, gombás, vagy egyéb fertőzés is, de az esetek többségében az allergia felelős a dologért. Természetesen a legtöbb gazdi nem is gondol erre a variációra, pedig könnyen lehetséges. Mindenesetre, ha ilyet tapasztalunk, akkor minél előbb forduljunk állatorvoshoz.
7. Emésztőrendszeri zavarok
Szintén gyakori tünete az ételallergiának, ha a kutyánknak gyomorrendszeri panaszai vannak. Ez a legtöbb esetben hasmenéssel, időnként pedig hányással jelentkezik.
Gyakori még a hasfájás, amit a kutya étvágytalansággal, kedvtelenséggel, a hasa felé való bökdöséssel jelez.
8. Kellemetlen szag
Ha a kutyánknak megváltozik a szaga, az szintén nem jó jel, hanem valamiféle betegségre, vagy legalábbis nem normális működésre utal.
Ezek közül az egyik leggyakoribb az ételallergia, ami a bélrendszer működésére is kihat. A nem megfelelően dolgozó emésztőrendszer pedig könnyedén párosul kellemetlen illatokkal is.
9. Tüsszögés
Ezért a problémáért, akárcsak nálunk embereknél, a legtöbb esetben a nátha vagy egyéb légúti betegség a felelős.
Azonban, ha hosszabb ideig fennáll a dolog, akkor könnyen lehet, hogy valamilyen ételallergia áll a háttérben és azért prüszköl a kutya, illetőleg folyik az orra. A dolog nem tűnik súlyosnak, de ebben az esetben is ajánlott az állatorvos, főleg, ha hetekig vagy még huzamosabb ideig tapasztaljuk a dolgot.
10. Piros, váladékozó szemek
Amennyiben a kutya szeme bepirosodik, kocsonyás fényben úszik vagy váladékozik, az szintén számos betegség tünete lehet. A leggyakoribb a nyálkahártya begyulladása, de nagy valószínűséggel fordulhat elő az ételallergia is.
Mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni, hiszen a rossz látás a későbbiekben mentális zavarokhoz is vezethet.
Számtalan jele lehet annak, hogy a kutyánk ételallergiában szenved, ezek a tünetek pedig ugyancsak becsapósak, hiszen számos egyéb betegségre, problémára is utalhatnak. Gyakran a tünetek teljesen másra utalnak, mint ami a valós probléma, például ilyen a fülgyulladás. Mindenesetre, észleljünk bármilyen problémát is a kedvencünknél, ha az napokig elhúzódik, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.