Ha azt hiszed, hogy Graz csak egy álmos osztrák városka, akkor nagyon tévedsz. Ez az izgalmas, szórakoztató város egyszerre bővelkedik klasszikus történelmi látnivalókban és a legmenőbb hipszter helyekben. A kötelező látványosságok kipipálásán túl sok mindenért érdemes még Grazba utazni.
Mert a város közepén terpeszkedő Schlossberg, azaz a várhegy már önmagában is számos látnivalót tartogat. A várhoz egy pazar lépcsősor visz fel a hegy oldalában, kis díszkertekkel a fordulókban. A hegy mélyén alagútrendszer húzódik, amit óvóhelynek építettek ki a II. világháború alatt. Ez azóta szívderítőbb helyként funkcionál: van egy hatalmas koncertterme, ahol elektronikus zenei bulikat tartanak, egy komolyzenét játszó alagút, ami átvisz a hegy alatt, a jelenleg átépítés alatt lévő mesevasút pedig adventtől fogadja majd újra a látogatókat.
Mert ha a várhegyen meglátogattad a klasszikus látványosságokat (mint az óratorony vagy a harangtorony), akkor olyan csodás, lugasos éttermi teraszon élvezheted a panorámát, mint a nagy múltú Starcke Ház.
Mert csodás a helyi piac, ahová a környékbeli kistermelők hozzák be árujukat. Az Operaház mögött, a város szívében lévő piacon remek, friss és olcsó dolgokat szerezhetünk be. Ráadásul a stájer jellegzetességnek számító tökmagolajhoz, ízesített pirított tökmaghoz és társaikhoz is hozzájuthatsz. A piacot kis bodegák keretezik, ahol nem a magyar szokás szerinti unikumozás megy, hanem jó minőségű kávét és reggelit fogyaszthatsz el.
Mert izgalmas a kortárs művészeti élete is. Ennek egyik jó példája a Kunsthalle, vagy ahogy emlegetni szokták, a „barátságos idegen”, ami a történelmi belvárosban épült meg, a Mura folyó partján. Az épület első ránézésre kissé meghökkentően hat a jellegzetes piros cseréptetők karéjában, de szeretetreméltó formája, ami egy kis űrlényre vagy mélytengeri szörnyre emlékeztet, hamar népszerűvé tette a helyiek körében is. A Kunsthalléban kortárs nemzetközi kiállításokat tudsz elcsípni, félköríves beüvegezett erkélyéről pedig szuper a kilátás.
Mert elég magas a város cukiságfaktora: az épületeken vicces feliratok hívják fel a figyelmet az érdekességekre (mint az alábbi képen a rózsaszín magyarázat a nem túl píszí „Gummi neger” elnevezésű régi kis boltnál), és mert még a közkutak alá is kis tálkák vannak kikészítve, ha a kutyádat is meg szeretnéd itatni. Hát mi a jófejség, ha nem ez? <3
Mert Graz eleve teli van hangulatos parkokkal (a város 70%-a zöldfelület!), ahol mindenféle installációkat, köztéri műalkotásokat találsz, vagy éppen egy buddhista sztúpát, amit folyton körbeleng a füstölőillat. A mellette lévő kis táblácska szerint a nem-buddhisták is részesülhetnek áldásos hatásaiból: ha körbesétálod az építményt, szerencsés leszel.
Mert nem csak a parkokban élvezheted a természetet, de a botanikus kertben is, ahol egy izgalmas üvegház-komplexumot és egy nagy szabadtéri részt is bebarangolhatsz, ráadásul ingyen.
Mert még egy fasza műsziget is van a belvárosban: a Murinselt, A Mura folyón lévő acélszerkezetes „szigetet” egy new yorki művész, Vito Acconci tervezte 2003-ban, azon alkalomból, hogy Graz Európa kulturális fővárosa lett. A kagylóformájú építmény belsejében van kávézó, játszóház, egy kis amfiteátrum koncerteknek, de ha csak át akarsz sétálni a folyó túlpartjára, azt is meg tudod tenni. Gondoljatok bele, milyen őrületesen jó lenne, ha Budapest is kapna egy ilyet!
Mert Graz egyetemi város, és az egyetemisták miatt számos menő kávézót és sörözőt találsz. A központban van egy egész kis hipszterutca is, a Mariahilferstrasse, teli olyan klassz üzletekkel, mint például a tag.werk nevű táskabolt, ahol hátrányos helyzetű fiatalok által készített, egyedi táskákat vehetsz.
Mert abszolút bringabarát város, a belvárosban majdnem mindenki bicajjal közlekedik. Ráadásul nem kell kilós láncokat sem magaddal cipelned: nem nagyon dívik arrafelé a biciklilopás, úgyhogy mindenki egy olyan vékony kis lakattal köti le a bringáját, amivel itthon körberöhögnének. Amíg nincs nagy hideg, a környéken is érdemes biciklis túrákra menni.