A cseppmentes mosdókagyló, csillogó szaniterek és friss törölköző már önmagában felfrissít, amikor belépünk a tiszta és rendezett fürdőszobába.
De valljuk be, hogy a hétköznapi rohanás mellett ezt otthonunkban fenntartani nem is olyan könnyű. Most nézzük, hogy mit tehetünk, hogy ez a látvány ne csak a hotelszobában fogadjon minket, ahol a nyaralásunkat töltjük.
Számolj le a vízkővel!
Az egyik leggusztustalanabb, amikor megsárgult és vastag vízkő réteg fogad a mosdókagylón. A fürdőszoba berendezésekor gondosan kiválasztott magasfényű bútor és akril kád, csap megvásárlása után szembesülnek sokan azzal a ténnyel, hogy esekről a vízkő eltávolítása sokkal problémásabb, mint a hagyományos társaikról. Ilyenkor ugyanis a hatékony szaniter tisztítószerek veszélyesek is lehetnek. Hacsak nem győződtél meg előre, hogy maró hatásuk nem lesz káros a drága mosdókagyklóra, akkor bánj velük óvatosan és használj inkább ökocimkés terméket. Ezek az ökocímkés tisztítószerek ugyanis nem csak környezetkímélők, hanem a felületet is óvják.
Nem mindegy, hogy milyen vízkőoldót használsz!
A hagyományos kerámia mosdókagylóknál és kádaknál viszont használhatod a jól bevált szaniter tisztítószereket, amelyek még a legvastagabb vízkövet is hamar feloldják. A vízkő eltávolítása egyébként nem csak esztétikai szempontból fontos, hanem higiéniai okokból is elengedhetetlen. A vízköves felületek a baktériumok melegágyai lehetnek, így jobb megelőzzük, hogy kialakuljanak. Megfelelő vízkőoldó hatású fürdőszobai tisztítószer rendszeres használata mellett nem kell majd később megküzdeni a vastag vízkőréteggel.
A titok tehát annyi, hogy használj a bútoroknak, szaniterek típusának megfelelő és hatékony vízkőoldó tisztítószert és ragaszkodj a bevált megoldáshoz. Ha viszont már kialakult a makacs vízkő réteg akkor sincs semmi veszve! A Higiénia Online blogon részletes útmutatót olvashatsz, hogy számolj le vele.
Mihez kezdjünk a penész foltokkal?
A penész eltávolítása még nagyobb körültekintést igényel és nem is halogatható. Ártalmas az egészségre, így jobb túlesni a fertőtlenítésen mielőtt még jobban elterjed.
A fürdőszoba egy nedves közeg, vizes blokk, így itt a penész kialakulása könnyen létrejöhet, ha a szellőzés nem jól megoldott. Megtelepszik a fugán a csempék között vagy a falon, jellemzően a sarkokban, de gyakran a mosógép belsejében is! Ezeket a részeket érdemes rendszeresen ellenőrizni és ha megfelentek az apró fekete foltok, akkor rögtön cselekedni.
A penész eltávolítása előtt mindenképpen gumikesztyűt érdemes húznod, mert a penészeltávolító, fertőtlenítő tisztítószerek nagy koncentrátumú, erős szerek. Ezen felül nagyon fontos, hogy a szivacsot, törlőrongyot, amit erre a célra befogsz, azt a használat után dobd ki, és máshol semmiképpen ne használd újra. Ha újra használnád, akkor más felületekre is átvinnéd a penészgombákat, ami nem lenne szerencsés. A harmadik fontos tudnivaló, hogy a fertőtlenítést ne dörzsölő mozdulatokkal végezd.
Gyors penészmentesítés helyesen
A helyes eljárás, ha a penészeltávolítót ráfújod az érintett felületre, hagyod hogy hasson a szer az előírás szerint, majd letörlöd. Szükség szerint megismételhető a művelet, de a szert szivaccsal ne dörzsöld bele a felületbe.
A fugák tisztítására kaphatóak speciális tisztítószerek. Itt ugyanerre kell ügyelned. egyszerűen felviszed a tisztítószert a fuga vonalára kb. egy méter hosszan és a következő mozdulattal törölheted is le onnan kezdve, ahol a tisztítószer felvitelét kezdted. Így elég gyorsan és látványosan lehet haladni.