Ha ülőmunkát végzel, vagy elhanyagoltad a gerincferdülésed (ami az emberek meglepően nagy hányadának van), akkor a megfelelő óvintézkedések nélkül sajnos előbb-utóbb találkozni fogsz a hátfájás szörnyével. Lássuk, mi a teendő, ha már megtörtént a baj!
Ha nem akut fájdalomról van szó, akkor a rendszeres mozgás a legjobb gyógyír. Persze olyan mozgásfajtát válassz, ami nem terheli a hátadat, és azt is körültekintően végezd; a lényeg, hogy fokozatosan megerősítsd a hátizmaidat, és kimozgasd a napközben bemerevedett hátadat. Az egyik legjobb ilyen esetben a hátúszás vagy a mellúszás betett fejjel.
Gerinctornával a hosszabb ideje húzódó problémákat is orvosolhatod. A McKenzie módszer az egyik legelterjedtebb eljárás, ahol az állapotod felmérését követően személyre szabott feladatsorokat kapsz a terapeutától. Aki járt már valaha gyógytornán, az tudja, hogy ezekről nem a FUN és PARTY szavak ugranak be elsőre az embernek, de megéri: megelőzésre és már meglévő problémákra is jó, ha lelkiismeretesen végzed.
Hátfájásnál is érvényes az a nézet, hogy nem elég az adott testrészt helyretenni, hanem az egész testet kell megvizsgálni, hogy minden rendben van-e, mert sok minden okozhatja a konkrét tünetet. Például a lúdtalp is kihathat a gerincre, ezt érdemes tornával és személyre szabott lúdtalpbetéttel korrigálni.
Ha monoton ülő- vagy állómunkát végzel, akkor fontos, hogy rendszeresen megtörd ezt a monotonitást. Egy-két óránként sétálj egy kicsit, és mozgasd ki a tagjaidat fej- és vállkörzésekkel, törzshajlításokkal és társaikkal. Nem tűnik nagy etvasznak, ezért hajlamosak is vagyunk megfeledkezni erről, pedig hosszú távon eléggé kifizetődő!
A lábbeli-kérdés: ha hátfájós vagy, akkor sajnos búcsút kell intened a magassarkúnak, ami kibillenti az egész gerincedet annak normális helyzetéből, ráadásul a térdedet is terheli. Másrészről a papírvékony talpú, sarok nélküli lábbelik (például a balerinák vagy nyári szandálok) sem tesznek túl jót. A legjobbak a gördülő talpú vagy a kissé légpárnás talpú cipők – jó hír, hogy már ezek között is találni egész normálisan kinézőket.
Ne hajolj vagy emelj hirtelen! Ezzel, ha a gerinced amúgy sincs jó passzban, eléggé sokat ronthatsz a helyzeten. Sajnos az emelgetést elég nehéz kizárni az életünkből, főleg ha a munkánkhoz tartozik, vagy kisgyerekes anyukák vagyunk. Mindenesetre figyelj a helyes emelési technikára: ne hátból, hajolva emelj, hanem guggolásból, és amennyire csak lehet, egyenes háttal.
Nagyobb beruházást jelent, de hosszú távon mindenképpen kifizetődő a megfelelő ágymatrac kiválasztása. Ha van rá módod, szabadulj meg a süppedős, túl puha matractól!
Gondosan válaszd ki az ülőhelyedet, elvégre ha ülőmunkát végzel, napod egy jó részét ebben töltöd. Olyan széket válassz, amiben egyenesen és kényelmesen tudsz ülni, és ami megtámasztja az ágyéki szakaszt. Ha nem a legjobb ilyen szempontból a széked, akkor még mindig kipótolhatod egy derekad mögé tett hengerrel. Az ülőpárna vagy az ülőlabda az enyhe instabilitás révén kényszeríti arra a törzsedet, hogy ne vegyen fel görnyedt pózt, hanem tartsa magát.
Ajánlott önvizsgálatot is gyakorolnod: vajon nincs-e akkora túlsúlyod, hogy annak a cipelése jelent plusz terhet a gerincednek? Szerencsére egy megfelelően kiválasztott mozgásformával és életmódváltással ez esetben nemcsak a felesleges kilóktól, de egyúttal a hátpanaszoktól is megszabadulhatsz.
Vedd igénybe masszőr, kiropraktőr vagy csontkovács segítségét. A módszereik eltérőek, de ha jó szakember kezei közé kerülsz, akkor sokszor már pár kezelés is csodákat művelhet. Itt két nagy kihívás vár: megszerezni egy jó (és megfizethető) szakember kontaktját, majd időpontot foglalni nála a nem túl távoli jövőben.
Ha pedig mindezek ellenére a hátfájásod továbbra sem szűnik meg, vagy akut fájdalmaid vannak, akkor viszont irány az orvos! Az ortopédián – ha csak nincs szükség radikális beavatkozásra – különféle fizikoterápiás kezelésekre, gyógytornákra kaphatsz beutalót, vagy injekció-kúrával enyhítenek a panaszaidon.