Mennyire izgalmas egy teniszbíró élete, milyen kihívásai vannak a munkának, és hogy hogyan lesz valakiből teniszbíró?
….
Timmel, egy német teniszbíróval készítettünk interjút, az Ivibet segítségével.
Hogyan néz ki egy átlagos munkanap nálad?
Egy Bundesliga-játéknapon a fogadó egyesülethez kell utaznom. Ott ellenőrizzük a szerződéseket, beállítjuk a pontozótáblákat, technikai eszközöket, amelyre és amelyeken rögzítjük a játékok eredményeit. Ezután az érintett játékosokkal közlöm a rájuk vonatkozó fontos információkat. Úgyhogy sok-sok koncentrációt, higgadtságot és aktív jelenlétet igénylő feladatokat kell teljesítenem.
Melyek a különösen kedves munkafolyamatok számodra?
Az első az utazás. Nem sokan jutnak el annyi helyre, ahol én már megfordultam, például Izraelbe, Kínába, Svédországba, Horvátországba és Marokkóba.
Érzed-e annak a súlyát, amikor egy-egy magasabb kategóriás meccset vezetsz?
A pénzdíjas és ranglista-helyezésekért folytatott versenyek ilyenek. Nem közvetlenül, de befolyásolom ezek végső sorrendjét a munkám, a döntéseim által. A fent említett versenyek természetesen magasabb játékszínvonalat képviselnek, több nézőt vonzanak és általánosságban is nagyobb figyelem irányul rájuk, és ez természetesen még nagyobb koncentrációt, még nagyobb döntési felelősséget ró rám, így mondhatjuk, hogy igen, ezek miatt érzek egy nyomást a vállamon.
Milyen fontos kritériumai vannak annak, hogy egy átlagos srácból teniszbíró legyen?
Elsődleges feltétel a betöltött 14 éves kor, illetve az, hogy valamelyik teniszszövetség tagja legyen az illető. Másodsorban fontos az elhivatottság, a motiváció, a jó látás és jó döntéshozatali képesség, de ezek az évek során tovább is tudnak fejlődni.
Ez „egyszerűbb” munka, mint egy 8 órás „normális” állás?
A főállású bírók 25-30 hetet dolgoznak egy évben. Mint mellékállás, nekem ez a munka izgalmasabbnak és jövedelmezőbbnek tűnik, mint egy klasszikus értelemben vett diákmunka. Szívesebben csinálom.