Egy saját ház felépítésének gondolata komoly kihívást jelenthet, még a legalaposabb tervezőzseniknek is. Egy új otthon megépítése során ugyanis annyi mindenre kell gondolnunk, és annyi döntést kell meghoznunk, hogy már a folyamat közepén teljesen elveszhetünk a teendőink rengetegében. Hogy elkerüljük a leggyakrabban előforduló hibákat és eligazodjunk az építkezés során, összeállítottuk egy tízes listát a legfontosabb tényezőkről – ezeket garantáltan jó tudni, mielőtt belevágnánk a tervezésébe és az építésébe.
Kezdjünk mielőbb tervezésbe!
Ez a tervezési-építési folyamat legfontosabb része. Győződjünk meg arról, hogy aprólékosan megterveztük házunk részleteit. Az olyan alapvető dolgoktól, mint hogy milyen irányba fog nézni, milyen lesz szobáink elrendezése, egészen az olyan apróságokig, mint hogy milyen világítást fogunk használni, és hány konnektort kell telepíteni. Ma már számos webhelyen készíthetünk próbaalaprajzokat, de akár háromdimenziós belső tereket is alkothatunk virtuálisan, hogy könnyebben elképzeljük a késznek szánt állapotot. Ezt már csak azért is fontos mihamarabb elvégezni, mert ez alapján kereshetjük fel a szakembereket, akikre hosszú hónapokat kellhet várni, ha nem lépünk időben!
Számtalan technológia megkönnyítheti dolgunkat
A jelenlegi építéstechnológiai trendek listájának első helyén a 3D nyomtatott építőanyagok, valamint az előregyártott megoldásokból építkező ötletek állnak. Az egyszerű kerti járólaphoz használt betonformától a modulárisan összeszerelt házakig rengeteg technológia segíti az építkezés lerövidítését és leegyszerűsítését. Emellett ott vannak még a különböző hatékonyságú fűtési és hűtési megoldások, az új otthonunkra vonatkoztatott szénlábnyom-kalkulátorok, az okosotthon-megoldások, és az olyan újhullámos találmányok, mint az öngyógyító beton.
Ne feledkezzünk meg a tárolásról!
Mindannyiunkat magával ragadhat a tervezés folyamata, de ha elfelejtjük a hatékony tárolási megoldásokat belekalkulálni a terveinkbe, később sok bosszúsággal számolhatunk. Gondoljunk az évek során felgyülemlő sporteszközökre, konyhai kellékekre, cipőkre és téli cuccokra, a gyerekek kinőtt ruháira vagy elhasznált könyveire. A lista persze még hosszan folytatható, tegyünk magunknak egy szívességet, és már a kezdetektől gondoljunk kellő mennyiségű tárolókapacitásra holmijainknak.
Keressük meg a legjobb szakembereket!
Nagy összeget, akár összes megtakarításunkat készülünk befektetni ebbe a projektbe, éppen ezért annyira fontos egy megfelelő kivitelező felbérlése. A bizalom, a hozzáértés és mindenekelőtt a folyamatos és transzparens kommunikáció legyenek a legfontosabb szempontjaink a kiválasztás során. Arra készüljünk fel, hogy ez a szentháromság nem lesz olcsó mulatság, de egy megfelelő kivitelező megéri az árát.
Építési ütemtervünk csak útmutató
A kivitelezőnk által megadott építési ütemtervünk csupán támpont a költségek és a munkavégzés ütemezésére. Amennyiben nem köt minket semmilyen szerződéses határidő, nyugodtan módosíthatunk rajta. Az építési vállalkozónk sem lát a jövőbe, ezért mindig legyen kész póttervünk.
Finanszírozás-kérdés
Építkezésünk finanszírozásához a legtöbb esetben építési lakáshitelre lesz szükségünk, mely másképp épül fel, mint a hagyományos lakáshitelek. A hitelező időszakos kifizetések formájában folyósítja a felvett hitelt, melyeket az építkezés meghatározott szakaszainak befejezésekor fizetnek ki. Továbbá mivel az építési hitelek természetüknél fogva kockázatosabbnak tekinthetők, a hitelezők magasabb előleget kérhetnek. Ezért mielőtt finanszírozási megoldást keresünk, győződjünk meg arról, hogy részletes tervvel rendelkezünk az építkezésünkről.
Állandó dolgokba fektessünk!
Új házunk tervezésekor könnyen elragadtathatjuk magunkat különlegesebb csempékkel, drágább szőnyegekkel, valamint egyéb költséges esztétikai jellemzőkkel. Emiatt fontos, hogy inkább olyan berendezési és felszerelési tárgyakra költsünk komolyabb összegeket, amelyek garantáltan hangsúlyosabbak és sokáig tervezünk velük. Ha alaposan átgondoljuk berendezési és felszerelési tárgyaink beszerzését, később gyorsan felfrissíthetjük a belteret új színekkel, anélkül, hogy jelentős változtatásokat kellene eszközölnünk.
Mindig lesznek extrák, amelyekért fizetnünk kell
Mindig akad néhány előre nem kalkulált költség, amibe építkezésünk során bele fogunk futni, ezért a legjobb, ha mi valóban felkészülünk mindenre, és így alakítjuk ki a költségtervünket. Ilyenek az ügyvédi díjak, az ingatlanértékelési költségek, és a hozzájárulási díjak, hogy csak az adminisztratív költségekkel számoljunk. Aztán ott van még az építkezéshez szükséges talajjelentés, geotechnikai jelentés, különböző engedélyek és még sorolhatnánk. Alaposan járjunk utána, milyen kötelezettségeink lesznek az építkezés során, hogy ne érjenek minket váratlan költségek.
Számítsunk kompromisszumokra!
Saját otthonunk építése végtelen küzdelem igényeink és szükségleteink között. Bizonyos dolgokban kompromisszumokat kell kötnünk, hogy képesek legyünk költségvetésünkön belül maradni. Minél korábban megtanulunk kompromisszumokat kötni, annál több stressztől kíméljük meg magunkat.
Mindig fejezzük be, mielőtt beköltözünk!
Igen, mindenki azt hiszi, hogy már az utolsó simítások előtt beköltözhetünk – érthető, hogy ekkor már hajt minket vágy, hogy elfoglalhassuk új otthonunkat. Valójában azonban sokkal könnyebb először mindent elvégezni, és csak utána beköltözni, máskülönben azon kapjuk majd magunkat, hogy évekkel később még mindig nem végeztük el az apróságokat, és már nincs rá se időnk, se keretünk.