Ha korszerűvé szeretnénk varázsolni otthonunkat, nem feltétlenül kell megszabadulni régi bútorainktól, berendezési tárgyainktól. Kellő kreativitással a divatjamúltnak hitt darabokat is újraértelmezhetjük, ezzel pedig nemcsak a pénztárcánkat kímélhetjük, de egyediséget, karakterességet is kölcsönözhetünk életterünknek. Cikkünkben összeszedtünk 10 tippet, amelyekkel könnyedén új életet lehelhetünk lakásunkba.
1. Törekedjünk az eklektikára!
Első lépésként érdemes fejben végiggondolni, hogy mely bútordarabokat tartanánk meg, illetve melyeket cserélnénk le. Az eklektikus stílus lényege, hogy a különböző lakberendezési korstílusokat keverve alakít ki egy karakteres, akár bohém, formabontó megoldásoktól sem mentes belső teret. Ha a régi bútorainkat modern darabokkal vegyítjük, időtlen, mindig korszerűnek ható dizájnt alakíthatunk ki.
2. Minden helyiségbe kell egy központi elem
A modern, letisztultságra törekvő lakberendezési stílusokban bevett szokás, hogy a legtöbb helyiségben egy nagyobb méretű központi bútordarab köré szerveződnek a további berendezési tárgyak. Ennek köszönhetően jobban érvényesül a funkcionalitás, amitől a régi bútorokkal berendezett lakás is „életszerűbbé” válhat, kevésbé kelt muzeális hatást.
Egy nagy méretű mangófa-étkezőasztal például kétséget kizáróan a konyha vagy étkező fókuszpontjává válik, miközben a természetessége révén jól harmonizál a klasszikus megjelenésű, régi konyhabútorokkal is.
3. Használjunk kiegészítőket!
Ahelyett, hogy a nagyobb bútordarabokat cserélnénk le nagy anyagi ráfordítás árán modernebb változatokra, inkább használjuk ki a kiegészítőkben rejlő páratlan lehetőségeket a terek felfrissítésére! Elsőre talán nem is gondolnánk, hogy egy-egy új függöny, szőnyeg, esetleg néhány díszpárna vagy kisebb dekortárgy mennyire megváltoztatja lakásunkat – pedig ha jól választjuk meg új kiegészítőinket, szinte az lesz az érzésünk, hogy teljes felújításon esett át otthonunk.
4. Tegyük szellőssé a tereket!
A kevesebb néha több – aligha van még egy olyan terület, ahol ez a közmondás annyira megállná a helyét, mint a lakberendezés. A régi lakásokat sokszor a túlzsúfoltság teszi ódivatúvá, márpedig ezt könnyűszerrel orvosolhatjuk, ha megszabadulunk azoktól a bútordaraboktól vagy dekorelemektől, amelyek nem töltenek be számunkra fontos funkciót.
5. Kárpitozzuk újra ülőbútorainkat!
Ha a manapság csak retrónak címkézett, valójában – az 1950-es, ’60-as években Magyarországon is népszerű – századközepi modern stílus szerint készült fotelek, kanapék vannak a birtokunkban, érdemes ragaszkodnunk hozzájuk. Némi újrakárpitozással, illetve a fafelületek újracsiszolásával és lakkozásával, minimális költségráfordítás mellett ismét divatosnak, korszerűnek számító bútorokat varázsolhatunk belőlük.
6. Osszuk zónákra a nagyobb helyiségeket!
Ha bármikor is próbálkoztunk azzal, hogy átalakítsuk meglévő bútoraink elrendezését, tudhatjuk, hogy milyen drasztikus hatást válthatunk ki anélkül, hogy egyetlen új elemet is elhelyeznénk a térben. Még hatásosabb, ha funkció szerinti zónákat alakítunk ki meglévő bútorainkkal: például a nappalit leválaszthatjuk egy polcrendszerrel vagy könyvespolcokkal, így külön tere lehet a televíziózásnak a tv-állvánnyal és az ülőgarnitúrával, vagy az olvasásnak egy kényelmes fotellel és egy olvasólámpával.
7. Figyeljünk a textúrák harmóniájára!
Amennyiben úgy döntünk, hogy részlegesen lecseréljünk bútorainkat, akkor érdemes arra törekedni, hogy a régi és új darabok felülete harmonizáljon egymással. Ha például klasszikus megjelenésű tömörfa-bútoraink vannak, egy bükk vagy tölgy szekrénysor vagy egy mangófa-étkezőasztal garantáltan jó választásnak bizonyul. Ezzel elkerülhetjük azt az érzést, mintha csak véletlenszerűen választottuk volna új bútorainkat, ráadásul a meglévő elemek esztétikumát is kihangsúlyozhatjuk ezáltal.
8. Dobjuk fel a lakást szobanövényekkel!
A zöld növények nemcsak frissességet és életteliséget visznek otthonunkba, hanem divatos és stílusos kiegészítőként is szolgálhatnak. A régi bútorokkal berendezett lakásban különösen jól mutatnak a nagyobb, látványosabb szobanövények. Helyezzünk el egy-egy növényt a sarokba, a komódra vagy az ablakpárkányra, hogy színt, textúrát és természetességet hozzanak a belső térbe!
9. Találjunk új funkciót a bútoroknak!
A régi bútorok sokszor többre is alkalmasak, mint amire eredetileg tervezték őket. Gondolkodjunk kreatívan, és adjunk új funkciót néhány meglévő darabnak! Egy régi asztalt például átalakíthatunk íróasztallá, de akár éjjeliszekrénnyé is, míg egy komódból könnyen varázsolhatunk egy hangulatos bárszekrényt vagy tárolót.
10. Cseréljük le a világítást!
A megfelelő világítás nagyban befolyásolja a belső tér hangulatát és stílusát. A régi bútorokkal berendezett otthonunkat könnyedén korszerűbbé tehetjük a megfelelő világítási elemek kiválasztásával. Válasszunk modern, letisztult lámpákat, amelyek kontrasztban állnak a régi bútorokkal, vagy válasszunk merész, egyedi darabokat, amelyek kiemelik az enteriőr karakterét! A megfelelő világítás segítségével nehézségek nélkül új életet lehelhetünk otthonunkba.
A fenti tippek mellett természetesen számos más kreatív megoldással is élhetünk az otthonunk és berendezési tárgyaink egyedi adottságainak tükrében ahhoz, hogy lakásbelsőnket divatossá, korszerűvé tegyünk. Használjuk bátran a fantáziánkat, és adjunk új életet régi bútorainknak, hogy még sokáig kiszolgáljanak bennünket!