Az okosotthonok építése vagy a meglévő házak “okosítása” már hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A rohamosan digitalizálódó világ kényelmet és energiatakarékosságot hozó vívmányai pedig már közel sem csak a technológia iránt érdeklődőket, hanem az átlagembereket is valósággal lázba hozzák. Azonban mi a 10 leggyakoribb tévhit az okosotthonokkal kapcsolatban? Mutatjuk!
1. Az okosotthonok drágák
Sokan azt hiszik, hogy az okosotthon kialakítása csupán a gazdagok privilégiuma, de ez már közel sem igaz. Ugyanis a korszerű eszközök már kifejezetten baráti áron elérhetők, és természetesen soha nem kötelező minden téren okosítani. Kezdetben bőven elég lehet, ha csak az árnyékolási és a fűtési, illetve hűtési rendszer okosításával kezded.
2. A telepítés bonyolult
A modern okosotthon rendszerek telepítése egyáltalán nem igényel hosszú időt. Sok eszköz plug and play elven működik, amelyek az üzembe helyezésüket követően mobilalkalmazások segítségével könnyedén konfigurálhatók. Persze ha nem vagy jártas az efféle munkálatokban, akkor mindenképp érdemes szakember segítségével hozzálátni a telepítéshez.
3. Csak új építésű házak okosíthatók
A tévhittel ellentétben már meglévő házak és lakások is egyszerűen modernizálhatók. Vezeték nélküli megoldásokkal bármely lakás vagy ház okosítható, anélkül, hogy teljes felújítást kellene végezni. Egy okos fűtési rendszer, világításvezérlés vagy árnyékolástechnika még a régi épületekben is gyorsan és könnyen telepíthető.
4. Az okosítás csak a kényelemről szól
Bár az okoseszközök nagyszerűen növelik a kényelmet, de biztonságot és energiahatékonyságot is nyújtanak. A biztonsági kamerák és riasztók fokozzák az otthonok védelmét, az energiatakarékos megoldások pedig jelentősen csökkenthetik a fogyasztást. Tehát a különféle eszközöknek köszönhetően pénzt is spórolhatsz.
5. Csak kevés energia takarítható meg
Egy jól beállított okosotthon rendszer alaposan lejjebb faraghatja a kiadásaid. Amíg az intelligens termosztátok optimalizálják a fűtést, addig az okos világítás automatikusan lekapcsolja a lámpákat, ha senki nincs a helyiségben. Tudatos használattal az okos készülékek akár 20-30%-kal is csökkenthetik a rezsiköltségeket.
6. A készülékek szüntelenül kémkednek
A megbízható gyártók titkosított adatátvitelt és szigorú biztonsági szabványokat alkalmaznak. A felhasználók pedig maguk is növelhetik az adatbiztonságot erős jelszavak, kétfaktoros hitelesítés és rendszeres frissítések segítségével. Persze ha biztosra szeretnél menni, ne használj mikrofonos eszközöket, vagy csak akkor kapcsold be őket, ha szükséged van rájuk.
7. Az okos eszközök csakis a legújabb telefonokkal használhatók
Egy átlagos Android vagy iOS alapú okostelefon már bőven elegendő a használatukhoz. Kizárólag az alkalmazások rendszeres frissítésére ajánlott figyelni, hiszen az újabb verziók újabb funkciókat hoznak magukkal. Tehát biztosan nem kell több százezer forintos telefont venned az okos eszközöket vezérlő applikációk használatához.
8. Falak bontása nélkül nem lehet “okosítani”
Vezetékmentes, rádiós eszközök telepítésével egyáltalán nem kell a falakhoz nyúlni. Vezetékes okosotthon rendszer mellett pedig általában csak az építkezés előtt álló ingatlantulajdonosok döntenek, hiszen a “nulláról” sokkal könnyebb integrálni egy ilyen rendszert. A meglévő házak viszont bontásmentesen is okosíthatók, így soha nem fog csatatérré változni egyetlen helyiség sem.
9. Internet nélkül megáll az élet
Bár sok okoseszköz internetkapcsolattal működik, offline is számos funkció elérhető. Például az előre beállított világítási és fűtési programok az internet kimaradása esetén is aktívak maradnak, és sok eszköz internet nélküli vezérléssel is teljeskörűen működik.
10. Az eszközök gyorsan elavulnak
A nagy gyártók rendszeres frissítésekkel és kompatibilitási fejlesztésekkel támogatják az eszközeiket. Egy jól kiválasztott okosotthon rendszer hosszú évekig használható, és újabb eszközökkel is könnyedén bővíthető.
Reméljük, sikerült eloszlatnunk az okosotthonokkal kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket. Ha épp most vágnál bele az okosításba, előtte mindenképp kérd ki egy szakember véleményét is, hogy biztosan a számodra legjobb eszközöket válaszd!