Sohasem titkoltuk, hogy a reklámokra kicsit rá vagyunk kattanva. Ez többek között azt is jelenti, hogy 20 felett is bármikor elfogadnánk egy pihe-puha Coccolino macit vagy egy M&M’s-es kulcstartót…Okok, az vesse ránk az első reklámajándékot, aki nem!
Michelin ember. Bibemdum, vagyis ahogyan többen ismerik, a Michelin ember 1894-ben született a Lyoni Kiállításra, ahol az (autó)gumit gyártó Michelin testvéreknek standjuk volt. A Michelin baba a világ egyik legrégebbi ma is használatos reklámfigurája.
Ronald McDonald, a McDonald’s bohóca. Ronald McDonaldot 1963-ban “találták fel” és kezdetben kifejezetten ijesztő volt. Az eredeti figurát egy dedikált színész játszotta, persze azóta Ronald rengeteg ráncfelvarráson esett át. A sárga overall, a piros haj, a nagy cipő és a bohócarc mára védjegynek számít. Apropó: ti is szerettétek volna régen a mekiben tartani a szülinapotokat???
Coccolino maci. Pihe-puha lágyság! A puha és illatos törölközők közül előbukkanó cuki maci annyira meggyőzött sokunkat, hogy ma is ezt az öblítőt vesszük. A maci egyébként 1970-ben született Németországban, hozzánk 1993-ban érkezett meg. Több neve is van, angolul Snuggle, francia nyelvterületen Cajoline néven vált népszerűvé. Mindegyik név valamiképpen kapcsolatban áll az adott nyelv „ölelés” szavával.
Milka tehén. 1901-ben az első Milka csomagolás már lila volt, de a tehén rajta még fekete-fehér. Aztán az első plakáton más tárgyakat, így pl. a fenyőfát, lufit is lilára színezték, de mindezekből később csak a lila tehenet tartották meg. 1973-ban jelent meg az első lila tehenes Milka reklám a tévében, azóta a rendellenes színű tehén 110 tévéreklámban játszott főszerepet. A 90-es évek óta változatlan a fizimiskája, nem változott semmit.
ESSO tigris. Személyes emlékem, mikor a benzinkút tetejére felkerült fekvő és a várost néző felfújt tigris látványa mindig valahogy vidámsággal töltött el. Bepaliztak! A tigris az 1920-as években tűnt fel először, mint megkülönböztető figura, de akkor még teljesen realistán volt megrajzolva. A mai tigris a korábbinál sokkal aranyosabb, kabala-szerűbb.
Magyar Posta reklámfigura. A Vaterát és társait máig elárasztják a Posta emberke fizikai megtestesülései. Ez az a figura, amire valószínűleg mindenki emlékszik gyerekkorából, amikor még ugye a postán kellett intézni a mindennapi ügyeket.
M&M’s karakterek. Forrest Mars, a Mars vállalat alapítójának fia az 1930-as években, a spanyol polgárháború idején kezdett el foglalkozni a drazsé ötletével, mert látta, hogy a katonák ehhez hasonló csokigolyókat nassolnak. Az M&M’s 1941-ben került piacra és kezdettől fogva sokat lendített az eladásokon az, hogy az édességnek karaktert adtak: kezdetben a sárga és a piros karakter szerepelt a csomagolásokon és a reklámokban, később a további ízekkel más színek is beszálltak a buliba.
Flat Eric. A Levi’s sárga „rongybabája” kezdetben keresett bűnözőként száguldott a reklámokban, de Mr. Oizo klipben is bólogatott. Egy időben nagyon akartunk egyet belőle.
Coca-Cola jegesmedve. Megint egy maci, de kihagyhatatlan, főleg, hogy ez a maci még humoros is. Az első jegesmedvés print Franciaországban tűnt fel 1922-ben, a tévében 1993-ban debütált a globális “Always Coca-Cola” kampányban is és nemrég Ridley Scott-al is forgatott. Azóta is vidáman éldegél a hómezőkön, ahol mindig van behűtött kóla.
És napjainkban: Android figura. Mondhatnánk, hogy Android robot, de az android szó önmagában ezt jelenti, és hát az operációs rendszer ezt jól ki is sajátította magának. Lehet, hogy sokakat meglep, de még csak 6 éve, 2008-ban dobták piacra az első androidos okos telefont, ez egyébként egy HTC Dream volt. A figura kezdettől fogva kíséri a márkát, külön webshopja is van.
Saját fotók: Brückner János (1,2,7)