A népesség 30-40 százaléka szenved refluxban, van rendszeres hasfájása, ennél többen szenvednek étel-intoleranciától, és sorolhatnánk. Ha stílusosak akarunk lenni, 10 olvasóból legalább 5 biztos küzd gomorpanaszokkal alkalmanként, pláne szombat reggel! Nézzük, mi hozhat enyhülést.
Ahhoz, hogy hosszú távon minden rendben legyen, rendszeresség kell, így nem lesz minden tipp „itt és most”, de igyekszünk olyat is találni. A reflux és alapvetően a gyomorpanaszok első gyógyszere – és ehhez nem kell orvoshoz sem menni – a rendszeres, bevett ritmus szerinti táplálkozás. Egyszerre keveset, de többször, pár óránként.
Felkelni! Amikor reggel arra ébredünk, hogy nincs rendben a gyomrunk, alap, hogy legszívesebben csecsemő pózban sajnálánk még magunkat az ágyban, míg elmúlik, pedig egy forró zuhany a legjobb orvosság. A meleg víz ellazítja az izmokat és idegeket, ami azért is fontos, mert a reggeli rosszulléteket gyakran a váratlanul érkező stressz okozza (akkor is, ha nem tudunk róla). 10-15 perc zuhany beindítja az emésztőrendszert, utána érdemes még lepihenni egy meleg palackkal, vagy puha takaróval a hasunkon.
Emeld meg a fejed! Ha a gyomorsav rendszeres problémád, akkor érdemes úgy aludni, hogy az ágy fejrésze meg van emelve. Fontos, hogy ne csak a fej, hanem a vállak is emelkedjenek, hogy ne törjön meg a nyelőcső a fekvőhelyzetben, ez ugyanis növeli a nyomást a gyomorban.
A háborgó gyomor nyugtatására, főleg reggel, másnaposan, a legjobb enni valamit. A hányás, ha nem muszáj nem jó ötlet, még jobban irritálja az emésztőrendszert, még ha azt is érezzük, megszabadultunk a bajok forrásától. A legjobb enni valamit, akkor is, ha nem kívánjuk. Egy csésze gyomornyugtató tea és pár keksz vagy szelet vajas kenyér csodákat tesz.
Apropó tea: sok keverék létezik már direkt erre a célra, de vannak ezer éve bevált gyógynövények is, amikkel nem lehet mellé nyúlni. A kamilla megnyugtatja a gyomor nyálkahártyáját, az ánizs görcsoldó, a zsálya pedig megöli a baktériumokat. Ezeken kívül még a citromfűtea és a mentatea is segíthetnek.
Gyomornyugtató ételek. Gyomorrontás, gyomorpanaszok, emésztési zavarok esetén ezek az ételek biztos, hogy a barátaid lesznek: banán, papaya (nem csak a gyümölcs, a kivonata is serkenti az emésztést), gyömbér (hányinger és hányás elleni gyógyír, amely az egész emésztésre jó hatással van. 4 gramm gyömbér elfogyasztása naponta az ajánlott adag, frissen elrágva, teaként vagy por formájában), fehér rizs, almaszósz vagy kompót, joghurt (a legtöbb tejterméket kerülni kell gyomorrontás esetén – a joghurt azonban jót tesz. Ám fontos tudni, hogy a joghurtok közül csak az aktív kultúrás a hatékony).
Sok víz, sok energia, egyszerűen. Italban kerülni kell a buborékosat, gyümölcslé és sok víz a legjobb, ha pedig nem jó passzban vagyunk, akkor ebédre ideális megoldás lehet a „lassú” cukortartalmú étel fogyasztása. Például tészta vagy rizs, enyhén sós vízben megfőzve, kevés vajjal. Mindkettő étel lassan és fokozatosan engedi a véráramba és az emésztőrendszerbe az energiát, meleg és jól esik a háborgó gyomornak.
Salvus víz. A patikában kapható Salvus víz ízér sokan nem bírják, de a hatásáról már nem érdemes vitatkozni, csodát tesz. A gasztroenterologus tippje: reggeli és ebéd között fél deci, ebéd és vacsora között szintén, vacsora után, elalvás előtt 1 dl.
Rostok és útifű maghéj. Legalább napi 40 gramm rost bevitele az ideális gyümölcsök, zöldségek, gabonák formájában. Csodaszer az útifű maghéj, ami amilyen egyszerű, annyira nagyszerű, bár kevesen ismerik. Mind napi szintű használata, mind alkalmi méregtelenítésre használása segít a zavarokon. Az útifű 85%-a nem felszívódó élelmi rost, így rendkívüli a folyadék-felszívó képessége: képes arra, hogy a térfogatát akár a tízszeresére is megnövelje. Tulajdonképpen zselét képez a gyomorban, ami megnyugtatja a nyálkahártyát és magával viszi a salakanyagokat, tehát megtisztítja a rendszert. Hasmenés esetén magába szívja az emésztőrendszerben található fölösleges folyadékmennyiséget, székrekedés esetén segíti a bélmozgást.
Meditáció. A gyomorpanaszok nagyon sokaknál lelki okokban, stresszben, aggódásban gyökereznek. Ilyenkor hiába minden fizikai kezelés, a lelket kell gyógyítani. A meditációs technikákat még az orvosok is ajánlják erre a célra, érdemes otthon is, tanfolyam nélkül megpróbálkozni az ellazulással, például erre a nekünk már bevált tibeti gyógyító zenére. Hinni sem kell benne, csak lazítani, és nem gondolni semmire. Ha meg belealszol? Az sem baj:)