Oké, az ősasszony is furán nézhetett, amikor az ősember megjelent az első kutyával, hogy ezbecsszónemharapdrágám, de a mai háztartásokban azért tényleg meglepő jószágokra bukkanhatunk.
A medve. Az USÁ-ban is több száz, ha nem több ezer a háziállatként tartott barnamedvék száma, de Kelet-Európában is fel-felbukkan olyan sztori, hogy valaki talál egy elárvult medvebocsot, és felneveli otthon. Ti bevállalnátok?
A törpe erszényesmókus. Ez a kis ausztrál haver igényli a napi társaságot, a bogarakat, és hogy legyen elég tere, ahol szabadon tud ugrálni-mászkálni. Ha ezeket a lakásodban is tudod biztosítani, Magyarországon is be tudod szerezni őket. Ha viszont egy rést is nyitva hagysz az ajtón-ablakon, soha többé nem látod.
A zsiráf. Annak elég kevés az esélye, hogy bandukolsz este hazafelé, és az egyik bokorból egy kóbor zsiráfbébi nyöszörög feléd, hogy vidd haza. Kivéve, ha Afrikában laksz, vagy valamelyik dúsgazdag amerikai ranchon (ahol divatos a zsiráftartás), neadjisten Michael Jackson birtokán (bár az ő zsiráfjai már elkerültek onnan a halála után).
Az afrikai csiga. Igen, jól látod, gigantikusak. Van olyan ember, aki szerint felismeri a gazdáját, és bólogat neki a szarvaival a terráriumból. (Mivel ez a valaki épp egy fészekalja bébi-csigát próbált elsózni, ezért ezt nem vennénk 100% biztosra.) Mindenesetre nem túl bonyolult a tartásuk, egyetlen dolog van, ami vízválasztó lehet: rendszeresen le kell vakarni a csiga által húzott nyák-csíkot a terrárium falairól.
Az aligátor. Amerikában több ezer aligátort tartanak házi kedvencként, bár jópár államban illegális a tartásuk. Nem csoda, elég veszélyes egy állat, és ráadásul szárazföldön is extra gyors, szóval ha egyszer beléd akar kóstolni, akkor nem sok esélyed van. (A bennünk élő mamma visít elnézve a képet, hogy egy gyereket ültetnek rá.)
A remeterák. Cukik, cukik, de képzeld el, hogy akárhányszor meglátod őket reggel, beleragad a füledbe a Zoltán Erika-szám átköltése: „Remeterák/ csak így hívnak…” (Fogadjunk, hogy most is beleragadt!)
A cápa. Egy pár amerikai celebről tudjuk, hogy cápát tart öleb helyett, így például Nicolas Cage, Ice-T vagy Britney volt pasija, Kevin Federline. Hát, mindenesetre elég költségesnek tűnik a tartása, és arra sincs sok esélyed, hogy megértesd vele, a „Lábhoz!” nem azt jelenti, hogy tépje le valaki lábát, szóval nem feltétlenül őt ajánlanánk első körben háziállatnak.
A botsáska. Itthon is kapható néhány állatkereskedésben. Ha minket kérdeztek, olcsóbban megússzátok, ha összeeszkábáltok pár gallyat, és azt vonszoljátok magatok után pórázon. Igaz, kicsit furán fognak rátok nézni, de legalább nem kell a terrárium tisztításával bajlódnotok.
A víziló. Ez a nagy, cuki behemótnak tűnő lény több embert öl meg évente Afrikában, mint bármelyik másik állat. Van, aki mégis bevállalja, hogy magához édesgeti. Ha nem félsz a vízmű-számláktól, és nem sajnálod, ha egy túlméretezett háziállat véletlenül szétzúzza pár bútorodat, akkor hajrá!
Az axolotl. Ez a bizarr külsejű mexikói kétéltű igazi Transformers: ha sokáig kénytelen víz nélkül élni, a kopoltyúi (igen, azok a piros izék a fején) leszáradnak, és átáll a tüdővel való légzésre. Mondjuk ezt visszafele már nem tudja megcsinálni. De amilyen különösen néz ki, annyira egyszerű a tartása, és itthon is egyre több akvarisztikai szaküzletben kapható.
(Mindenki megnyugtatására leszögeznénk, hogy a cikk borítóképe egy videóklipből van :D)