A gazdasági válság rengeteg kellemetlen következménye mellé az utóbbi időben egy pozitívumot is felírhatunk: még ha kényszerítő tényezők hatására is, de egyre többen indítanak Magyarországon is saját vállalkozást. Te is dédelgetsz egy ötletet?
Olvass! Ha még nem kötelezted el magad, a 100$ startup című könyv (egyelőre nem találtuk meg magyarul) meghozza majd a kedved. Ajánljuk mindenkinek, aki még csak incselkedik a saját vállalkozás gondolatával: nem túl mélyre menő, de gyakorlatias, józan paraszti ésszel gyorsan be- és átlátható tanácsok tárháza ez a könyv, és nem utolsósorban azzal a céllal íródott, hogy bebizonyítsa, nem szükséges gigatőke egy cég beindításához.
Láss neki! Lehet, hogy több ötleted is várja már a megvalósulást, lehet, hogy egy álmot dédelgetsz már kisgyerekkorod óta. A megvalósítás tökéletes pillanatára várni: halogatás. Válaszd ki a legjobbat, és VÁGJ BELE! Elvégre nem kell rögtön tőzsdére vinned, az sem baj, ha nem tökéletes életed első céges honlapja, a lényeg, hogy kezdj neki!
Érdeklődj! Mutasd meg egy megbízható külső szemlélőnek a vállalkozásod ötletét. Lelkes anyukák és elfogult barátok ilyenkor nem játszanak, bocs. Sajnos néha előfordul, hogy a dalról, amit írtál, kiderül, hogy egy Madonna-sláger: megeshet, hogy a világelsőnek hitt ötleted már megvalósították, vagy épp van már négy fair trade kávézó a környéken és nem bírna el egy ötödiket, vagy pont most bonyolították meg a kézműves sminktermékek engedélyeztetését, és a felmerülő költségek miatt csak 6 év múlva kezd el nyereséget termelni a biznisz. Van ilyen, és ha pillanatnyilag rosszul is esik, hogy nem bizonyult életképesnek az ötleted, még rosszabb lett volna rengeteg energiát és pénzt belefektetve később rájönni.
Újratervezés! Állj készen arra, hogy lesznek dolgok, amiket elrontasz, jónak tűnő dolgokról kiderül majd, hogy senkinek nem kellenek. A hibákból tanulás és a rugalmas változtatás képessége csak kettő a sok új tulajdonság és szokás közül, amibe bele fogsz menet közben jönni. Mert bele fogsz.
Figyeld meg a többieket és kezdj el jegyzetelni! Semmiképp nem akarunk arra buzdítani, hogy copy-pastelj ötleteket, de mindenképp érdemes megnézni, hogy csinálják azok, akiket irigyelsz. Keress hasonló vállalkozásokat, inspiráló cégeket, nézd meg mi tetszik neked bennük, vagy épp mi az, amit semmiképp nem szeretnél ugyanígy csinálni. Bármi, ami szöget üt a fejedbe, jó lehet még valamire: a tanulság bármikor, bárhonnan jöhet. Legyen nálad egy jegyzetfüzet, vagy egy okostelefon, amibe lelkiismeretesen írod a dolgokat, amik megtetszenek, amiknek utána kell nézned, amik jól jöhetnek még.
Barátkozz meg az adminisztrációval! Jó, ha már most elkezded mantrázni: „Szeretem a táblázatokat.” Nem kell könyvelővé válnod, nem kell jogásznak állnod, de létfontosságú, hogy legalább alapszinten átlásd a cégformádhoz tartozó papírok, adók, kimenő és bejövő pénzek irányát, járulékait és egyéb boldogító apróságait. Ha ezen a ponton fellobog benned a gyűlölet, teljesen megértünk – de hálistennek vannak nagyon jó és nagyon türelmes könyvelők.
Készíts üzleti tervet! Mielőtt nekilátnál nagyívű terveid kivitelezésének, jó ha leülsz egy üres papírlappal, vagy egy szép szűz Word dokumentummal és végiggondolod a dolgokat. Próbáld rendszerben látni a működést, a vállalkozáshoz kapcsolódó egyes feladatokat, teendőket, képzeld magad elé, mikor és ki fogja ezeket megvalósítani. Nem kell közgazdásznak lenned ahhoz, hogy a legalapvetőbb pénzügyi tervezést elvégezd, mégis megnyugtatóbb, ha van már a legelején egy pontos képed arról, hogy az induló költségek, a működési költségek és a várható bevétel mikor találkoznak össze.
Pályázz, prezentálj, add el magad! Szerencsés időszakban élünk, ahol persze nem magától, de egy kis odatevéssel nem lehetetlen támogatókat szerezni. Pályázatok, üzleti inkubátor programok (itt pl. a Kibu novemberi határidős jelentkezéssel), befektetők várják, hogy megtaláld és aztán meg is győzd őket, hogy amid van, az eladható. Nem is beszélve a crowdfundingról, azaz a közösségi finanszírozásról!
Érezd jól magad! Lesznek nehézségek, azt előre megígérhetjük, de szerencsére még ennek az éremnek is két oldala van. Használd ki az új „munkaköröddel” járó előnyöket, legyen az akár a rugalmas munkaidő, akár a magad-ura-vagy-érzés, és légy hálás -magadnak- MINDEN elért sikerért.
Figyelj oda azokra, akiknek már sikerült! Október 9-10-én, az Akváriumban lesz -az amúgy kötelező olvasmány- Forbes magazin első rendezvénye, ahol a lap első évének legizgalmasabb cikkeiben bemutatott vállalkozókat kérdezik a Forbes újságírói. Ott lesz a Cserpes joghurt- és sajtbirodalom feje, a L’Office-lányok, lesz szó nagyra nőtt családi vállalkozásokról, pénzszerzésről, startupokról és tanácsokat kérhetsz többek között business coaching, online marketing és munkajog témában is.
JÁTÉK!
Érdekesen hangzik, ugye? Van egy jó hírünk: azok között, akik itt a cikk alatt bekommentelik, hogy melyik előadás, tanácsadás érdekelné őket a legjobban a Forbes Flow-n, kisorsolunk 2 db napijegyet! Jelentkezési határidő: október 5. éjfél. Hajrá!:)