Kevesen tudják, hogy a tavaszi virágos romantikáért, a nárcisz-és tulipánmezők látványáért most kell megdolgozni. Mi szerencsére idejében észbe kaptunk és segítségül hívtuk Békési Krisztiánt, a Krisztián kertje kertészét, és sorra vettük az őszi ültetésű, tavasszal virágzó csodákat. Vendégposzt következik, itt a vasárnap, ültetésre fel!
A tavasszal virágzó hagymás növények már ősszel készülődnek a nagy attrakcióra, október-november folyamán a csendes esők hatására a földben elindul a gyökér és hajtásképzés, és így várakoznak a föld és hótakaró alatt. Ezeknek a növényeknek virágzás előtt szükségük van a hidegre is (tehát a télre ). Fajtól függően 2- 4 hónap alatt esnek át a nyugalmi szakaszon, enélkül elmarad a virágzás.
Ültetésük az ősz folyamán ajánlott, november végéig, kertbe vagy védettebb helyen nagy virágcserépbe (sajnos a gyökerek rosszul tűrik az átfagyást). Általában a hagyma magasságának 3 szorosa az ültetési mélység, csúccsal fölfelé. Nagy termetű fajokból pár darab is látványos, a kicsik főleg nagyobb csoportokban érvényesülnek.
Következzen virágzási idősorrendben 10 karakteres tavaszi hagymás virág:
Török hóvirág, a koránkelő fagyálló, enyhe teleken akár már szilveszterkor látható, az utána jövő esetleges havazás nem zavarja, leolvadás után zavartalanul virágzik tovább…
Krókusz. Élénk sárga, kék, fehér színekben pompázik az olvadó hó mellett, februártól.
Csillagvirág. Apró azúrkék virágai már március-áprilisban kinyílnak, hirdetve a tavaszt.
Nárcisz. Fehér és a sárga árnyalataiból ültessünk nagy foltokat, fák alá, bokrok elé, lenyűgöző látvány lesz az áprilisi kert.
Tulipánok. Talán a legismertebb képviselője a tavaszi virágok csoportjának. Hatalmas fajtaválasztékot nemesítettek már ki. Nálunk a Kisázsiából származó vadtulipánok is ültethetőek már, jóval ellenállóbbak, mint a nemesített változatok.
Jácintok. Erős illatúak, a kék-rózsaszín-fehér fajták mellett megjelentek a sárga, bordó színek is.
Császárkorona. Nagyon impozáns, 1 m magas narancssárga harang alakú virág.
Díszhagyma. Lila gömbök a májusi kertben.
Korbácsliliomok. Igazából nekik nincsenek hagymáik, de életmódjuk teljesen hasonlít a hagymás virágokéra: módosult raktározó gyökereik vannak, hatalmas termetűre nőnek, akár 2.5 méteresek is lehetnek. Júniusi évelők, virágzás után visszahúzódnak a következő évig, ezért nyár végére virágzók közé ültessük (pl levendulák)
Végül a Liliomok, a korai fajtái tavasz végén, nyár elején kezdenek virítani.
Általánosságban elmondható, hogy elvirágzás után semmiképpen ne kaszaboljuk le a haszontalannak tűnő leveleket, szárakat, a pár hónapig tartó zöldleveles időszakban híznak meg a hagymáik a következő évi virágzásra. Jó ültetgetést!