Eddig halogattad a dolgot. Menekültél. De eljött a pillanat. Szembe kell nézned a végzeteddel. Igen, a takarításról beszélünk. De ha már itt van, hogyan lehet a lehető leghatékonyabban túlesni rajta?
Először is: tűzd ki a takarítás napját. Ha hétköznap dolgozol, akkor a lehetőségek száma eléggé leszűkül. De a lényeg, hogy ragaszkodj a kitűzött időponthoz, és ne tologasd. Tudjuk jól ugyanis, hogy csábító és halaszthatatlannak tűnő programok mindig beeshetnek. Viszont ezzel csak annál inkább görgeted magad előtt a feladatot.
Találd ki magadban a pontos stratégiát, hogy milyen lépésekben haladsz végig az egész lakáson. Ezzel sok időt megspórolsz magadnak, és nem végzel dupla munkát. Például logikus előbb portalanítani a polcokat és magasabban lévő felületeket, és csak utána porszívózni, különben a frissen feltakarított padlót szórod tele újra porral.
Óvakodj a pótcselekvésektől! Ezek igen ártalmatlannak tűnő formában lapulnak meg a takarítási feladatok között, ettől olyan nehéz a kivédésük. „Na jó, azzal kezdem, hogy rendet teszek a szobában! Mi lenne, ha első körben rendezgetném az ékszereimet…?” És két óra múlva azon kapod magad, hogy a lakás még ugyanolyan állapotban van, te viszont teljesen belemerültél a körömlakkok szín szerinti elrendezésébe.
Pakold el az útból a felesleges, szétdobált vagy kallódó holmikat. Ezeknek találj egy állandó helyet, szóval ne csak a takarítás idejére hányd be őket a kamrába. Persze közben azért figyelj arra, nehogy a 3. pont hibájába ess.
Portörléshez érdemes kipróbálni a mikroszálas törlőkendőket, amik nem szétszórják a porszemcséket (szemben a klasszikus portörlő bóbitával), hanem magukba gyűjtik azokat, nem kell hozzájuk mosószer, és könnyen tisztíthatóak. Portalanításkor ne felejtkezz el a könyvekről és a növényekről sem.
Jöhet a vizesblokk! A wc-t, a fürdőkádat és a mosdókagylót pácold be előre tisztító- vagy vízkőoldó szerrel, és hagyd hatni, miközben mással tevékenykedsz. Ehhez érdemes külön takarító szivacsot vagy kendőt tartani, tehát ne ugyanazzal takarítsd, mint mondjuk a konyhát. A wc helyiségének kitakarításakor ne felejtkezz el a wc-keféről és a villanykapcsolóról sem! Valamint nem árt időnként lecserélni a wc tartály zsinórját sem, azt is elég sokat fogdossa az ember…
Fordíts különös figyelmet a konyhára: a baciknak és koszoknak ugyanis ez az egyik paradicsoma a lakásban. Pakolj le mindent a konyhapultról, és takarítsd át alaposan. A sütő, a mikró és a mosogató minden egyes négyzetmilliméterének ess neki egy hatékony tisztítószerrel. (és miközben szenvedsz, gondolj arra, hogy ezzel is a karizmaidat edzed.) Időről időre a hűtőnek is ess neki, szelektáld ki szigorúan a tartalmát, majd takarítsd át. És igen, a visszakerülő cuccokat is le kell takarítani, mielőtt a hűtőbe pakolnád őket.
Ha mindenhonnan meg akarsz szabadulni a portól, akkor érdemes vizes alapú porszívóval végigmenni a lakáson. Így egyúttal a szőnyegek és a kárpitok szálai között alattomosan megbúvó port is el tudod kapni. Elég durván tud kinézni egy-egy nagyobb takarítás után a porszívó vizestartálya, ahová a szmötyit gyűjti be, ilyenkor az ember rájön, hogy amúgy mennyi koszban él (helló, asztmás tünetek…).
Ha mindent kitakarítottál, ne felejtkezz el maguknak a takarító rongyoknak és textíliáknak az alapos megtisztításáról sem. Különben bennük marad a kosz, és a következő alkalommal már csak a textilbe alaposan befészkelt mocskot hurcolod végig az egész lakáson. No és persze időről időre cseréld is le őket újabbakra.
Ilyenkor az ember mindig megfogadja, hogy ha egyszer túlélte a takarítást, akkor ezentúl TÉNYLEG szinten fogja tartani a rendet, hogy következő alkalommal ne legyen az egész ekkora tortúra. Nos, van egy rossz hírünk: tényleg ez a titok nyitja! De nem kell – nem is lehet – rögtön minden téren fenntartani a rendet, ha eddig nem volt az erősséged. Inkább válassz ki egy-egy részterületet, és azokon gyakorolj. Ha nem adod fel, szép lassan beépül majd a napi rutinodba.