Ajándékozáskor ideális esetben beleképzeljük magunkat a megajándékozott helyébe, és kitaláljuk, mire vágyik, majd megvesszük neki. Ideális esetben. Ez persze csak egy a rengeteg ajándékozási módszer közül!
A Stratéga: már év közben szövögeti a terveket, hogy ki minek örülne a legjobban, a nyári leárazáson pedig megveszi fillérekért az ajándékokat, amik aztán a legnagyobb sikert aratják majd. December elsején nála már BECSOMAGOLVA állnak a kincsek. Csak kacag az adventi bevásárlás-őrületen.
Az Utolsó Pillanatban Észbe Kapó: december közepéig tudomást sem vesz a karácsony létezéséről, aztán az aranyvasárnapi csengettyűk vészharangként kondulnak meg benne – máris itt a karácsony?! Hát hogyan, mikor történt ez ilyen hirtelen? 23-án még szatyrokkal megpakolva rója a köröket, és minden évben megfogadja, hogy legközelebb kicsit előbb nekilát a bevásárlásnak. Hát persze.
Az Újrahasznosító: az év közben kapott névnapi-szülinapi csokikat, nem annyira kedvelt alkoholos italokat rotálja, általában azért odafigyelve arra, hogy ne annak adja vissza, akitől kapta. Azért előfordult már, hogy „Boldog szülinapot, Kata!” feliratú papírtáskát adott át karácsonykor, és kicsit attól is tartunk, hogy vannak konyakosmeggyek, amik évek óta köröznek a családban.
A Lelkes Kézműves: minden évben az aktuális trendeknek megfelelő kézzel készült ajándékkal áll elő. Ennek nagyon tudunk örülni, ha a, alapvetően tetszik nekünk a dolog, és b, jól sikerült az alkotás. Sajnos nem mindig alakulnak jól a dolgok, és olyankor eléggé szívesen visszakérnénk a szuper könyvet, amit a csálé origamilúdért adtunk cserébe.
A Gyorsan Megoldó: ő gyakran az utolsó pillanatos is egyben, aki ha kell, a sarki CBA-ból, de megoldja! Bedobál a kosarába pár ajándékcsomagot és ezzel le is tudja, de ha ruhaüzlet jön szembe, akkor onnan válogat. Szerencsére a gyorstüzelő ajándékvásárlók között vannak igen tehetségesek is, akik a legreménytelenebb, lefosztott kupacból is sasszemmel szúrják ki az ígéretes darabokat.
A Saját Magának Vásároló: aki megveszi másnak azt, amit saját magának kívánna. Ez nagyon sokszor alakul jól, hiszen az ember általában jó dolgokat kíván magának, de amikor natúrsminkes lányok kapnak ezzel a módszerrel szivárványszín csillámsminket, vagy kizárólag high-end kozmetikumokat használó csajok kézműves szappanszettet, akkor vannak bajok. Egy ideális világban két magának vásárló típus megveszi magának az ajándékot, boldog karácsonyt kívánnak egymásnak, és megtartják a szajrét.
A Saját Magának Vásároló 2.: aki elindul ajándékot venni a családnak – és bevásárol saját magának. De ha egyszer olyan sok boltba kell elzarándokolni, és olyan jó kis leárazások is vannak?!
A Túlköltekező: ha elkapja az adventi gépszíj, nem bír leállni. Már megvett mindenkinek mindent, de újabb és újabb ötletek jutnak eszébe. Így fordulhat elő, hogy egy nagy ajándékon lógó kis ajándékon lógó kis ajándékot kapsz tőle. Ez a típus gyakran megegyezik a „sütök még egy tepsivel” és a „nem lesz elég a négyféle hús, veszek még ki egy kis halat a fagyasztóból” típussal is.
A Praktikus: év közben elejtett megjegyzéseidet gondosan jegyzeteli, majd könnyed érdeklődésnek álcázva kifaggat a típusokról, színekről és egyéb paraméterekről, és beszerzi. Ha nem szereted a meglepetéseket, ám szereted az ízlésednek megfelelő ajándékokat, ő a te embered!
A Gigameglepő: szereti a látványos gesztusokat, ha tehetné, masnival átkötött autóval lepne meg. Vagy magángéppel. Gyakran lepi meg szeretteit olyasmivel, amire ugyan vágytak, de úgy gondolták nem fér bele, vagy inkább valami praktikusat kértek volna helyette. A gigameglepő mindig betalál, és gyakran valami olyannal, amiről nem is tudtad, hogy vágytál rá.