Pedig olyan hívogatóak az üzletek. Barátságos tükrök, elegáns környezet, sokféle csábítgató keret, rokonszenves fehér köpenyes szakértők – és mégis valahogy addig húzzuk-halasztjuk a kötelező kört az optikusnál, amíg lehet. Hogy miért is? Mert akkor az alábbi Rettenetes Dilemmákat kéne megválaszolnunk:
A szemvizsgálat alapvető és borzasztó kétségeket támasztó problematikája: amikor be kell lőni a dioptriát. Az optikus türelmesen, ötödjére is megkérdi, hogy melyikkel látsz jobban, 2,25-ös vagy 2,50-es dioptriával, miközben a bizarr keretbe illesztgeti be a tesztlencséket. Neked meg kiszárad a torkod, és nyöszörgöd, hogy hadd próbáld ki megint mindkét lencsét. közben szirénák szólnak a fejedben, hogy egy elkapkodott döntéssel most végképp elindultál a teljes vakság felé vezető úton. (Apropó, ajánlottuk már a hipochonderes cikkünket? :D)
Amikor nem tudod, hogy meddig olvasd a táblát, és ezért inkább büszkén mindent eldarálsz, hogy bebizonyítsd: mennyire csodás és tűéles a látásod. Illetve… az ott egy G vagy C??!
Ami miatt már évek óta a kopott és karcos lencséjű szemüvegedet hordod: a megfelelő szemüvegkeret kiválasztása. Órákat tudsz a boltban tölteni, és végigjárod az összes üzletet, ami csak az eszedbe jut. Az első sokk a nagy ráeszmélésé, hogy a keret, ami mostanában annyira tetszik másokon, egyszerűen nem áll jól. És akkor jöhet az újratervezés keserű szívvel. És a nagy kérdés: divatosat vagy „örök klasszikust”? Másrészt diszkrétet vagy statment keretet, ami önálló életet él a fejeden? Ez utóbbinál nyilván végig kell pörgetni magadban, hogy vajon jól kombinálható-e a ruhatárad nagy részével.
Ha már van egy pár befutó keret, akkor jön a Nagy Pénzügyi Dilemma: vedd meg Álmaid Tökéletes Keretét 50 000-ért, vagy a Realitások Nem Annyira Tökéletes, De Jóval Olcsóbb Keretét feleannyiért? Hiszen végülis majdhogynem hasonló… De persze vérző szívvel gondolsz utána is az Igazira.
Ha amúgy sminkelsz, akkor dilemma az is, hogy sminkben vagy anélkül próbáld fel a szemüveget? Eleve másmilyen smink illik a szemüveges archoz, másrészt le kell tesztelned, hogy a natúr arcodhoz hogyan passzol a keret, még ha csak ritkán is mutatkoznál vele úgy.
Amikor új típusú kontaktlencsét próbálsz ki, mert a régit kivonták a forgalomból, vagy ez akciósabb, vagy az optikus szerint ez már egy upgrade-elt verzió. Gyanakvóan figyeled szemed reakcióit: szúr? Vagy kényelmes? Vagy kivájja a szememet, mire hazaérek????? Még jó, hogy ilyenkor adnak próbalencsét, amivel barátkozhatsz pár hétig.
Amikor először gyakoroltatják be a kontaktlencse betevését. Ilyenkor az villog az agyadban, hogy Ez tuti nem fog hátracsúszni az agyamig? Kell nekem ez a hajcihő egyáltalán??
Amikor kontaktlencse-folyadékért ugrasz be, és elbizonytalanodsz a kínálat láttán. Azt a márkát vedd, amit eddig, és már a csomagolása is megbízhatóságot és profi technológiát sugall, vagy a másikat, ami 2000 forinttal olcsóbb, de minden alkalommal át kell vele dörzsölgetni a lencsét? Megéri az a 2000 forintos különbözet a mindennapos macerát? És vajon nem azért olcsóbb, mert kispórolták belőle a tutihatékony baktériumölő csodaformulát? Nehéz kérdések ezek.
Ha túlestél a keretvadászat szédült hajszáján, és megvan a nagy nehezen kiválasztott szemüveg, vajon kérj rá biztosítást?? Bár még soha nem törtél össze szemüveget, amint felteszik a kérdést, már látod magad előtt, hogy ha nem kötsz rá biztosítást, rögtön másnap rá fogsz ülni, vagy valaki úgy meglök, hogy a szemüveged rögtön a metrósínekre esik.
Amikor az eladók elkezdik ajánlgatni a különböző akciókat, és te persze elbizonytalanodsz. Igaz, hogy csak és kizárólag szemüveget akartál venni, de most féláron jár hozzá napszemüveg is… Mondjuk teljes árú dioptriás lencsékkel… de azért megfontolandó!